Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Apstiprina Covid-19 sertifikāta regulējumu

Arī Lietuvā un Igaunijā piemin deportācijas

Apstiprina digitālā Covid-19 sertifikāta ieviešanu

Visu trīs Eiropas Savienības galveno institūciju vadītāji pirmdien oficiāli parakstīja regulējumu par Covid-19 sertifikātu. Tas nozīmē, ka likumdošanā procesam pielikts punkts, un jau no 1. jūlija Eiropas Savienības pilsoņi, uzrādot Covid-19 sertifikātu, varēs sākt pārvietoties bloka teritorijā.

ĪSUMĀ:

  • Parakstīts regulējums par Covid-19 sertifikātu.
  • Sertifikātu varēs iegūt, ja persona ir vakcinēta pret Covid-19, izslimojusi šo slimību vai saņēmusi negatīvu testa rezultātu.
  • Eiropas Savienības vienotā sistēma sāks darboties no 1. jūlija.
  • ES valstis nedrīkstēs noteikt papildu ceļošanas ierobežojumus sertifikātu īpašniekiem.

Eiropas Savienības Padomes, Eiropas Komisijas (EK) un Eiropas Parlamenta (EP) vadītāji likumu parakstīja Briselē svinīgā un vienlaikus simboliskā ceremonijā. Šī atkal ir reize, kad pēc liela pārbaudījuma un visai karstām visu iesaistīto pušu diskusijām apliecināt Eiropas Savienības vienotību.

“Eiropas digitālais Covid-19 sertifikāts vēlreiz apliecina atvērtās Eiropas garu, Eiropu bez šķēršļiem, Eiropu, kas lēnām, bet noteikti atveras pēc visgrūtākā pandēmijas laika. Mēs šo sertifikātu izstrādājām rekordīsā laikā. Tas atvieglos ceļošanu mūsu savienībā un atgriezīs eiropiešiem brīvību, kuru viņi tik augstu vērtē un lolo," izteicās EK prezidente Urzula fon der Leiena.

Jau pēc nepilnām trim nedēļām, sākot ar 1. jūliju, visā Eiropas Savienībā sāks lietot Covid-19 sertifikātu, kurā būs iekļauts digitāli parakstīts QR kods. Tas varēs būt vai nu papīra vai digitālā formā. Tas apliecinās, ka persona ir vai nu pilnībā vakcinēta pret vīrusu ar vienu no Eiropas Zāļu aģentūras apstiprinātajām vakcīnām, vai nesen ir izslimojusi Covid-19 un tādēļ ir imūna, vai arī ir veikts Covid-19 tests un rezultāts ir negatīvs.

Paredzēts, ka, uzrādot dokumentu, Eiropas Savienības pilsoņi varēs ceļot visa bloka teritorijā un neatrasties izolācijā. Eiropas iedzīvotāji var brīvi pārvietoties arī bez sertifikāta, taču tas atvieglo ceļošanu, jo cilvēkiem nav jāievēro tādi ierobežojumi kā karantīnas ievērošana.

Dalībvalstīm būs jāatturas no papildu ceļošanas ierobežojumu noteikšanas digitālā Covid-19 sertifikāta turētājiem, taču nepieciešamības gadījumā, ja, piemēram, vīruss iegūs jaunu jaudu, tos tomēr varēs ieviest.

Teju puse jeb 13 Eiropas Savienības dalībvalstis jau sākušas izdot digitālos Covid-19 sertifikātus. To vidū ir, piemēram, Vācija, Grieķija, Horvātija, Polija, Spānija un arī visas trīs Baltijas valstis, taču dažām dalībvalstīm sertifikātu izdošanai ir vajadzīgs papildu laiks, tāpēc ir noteikts sešu nedēļu pakāpeniskas ieviešanas periods. 

Šī regula pagaidām būs spēkā gadu – līdz nākamā gada 30. jūnijam.

KONTEKSTS:

Maija vidū ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments panāca vienošanos par to, digitālais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu. Pagājušajā nedēļā Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja sertifikāta ieviešanu.

Latvijā Covid-19 sertifikātus sāka lietot 1. jūnijā. Covid-19 sertifikātus iedzīvotāji var izveidot tīmekļvietnē "covid19sertifikats.lv", pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem. Izveidoto sertifikātu ieteicams saglabāt savā viedierīcē vai drukāt papīra formātā. 

Iedzīvotājiem, kuri nelieto internetu vai nevar autentificēties tīmekļvietnē, sertifikāta saņemšanai no 2021. gada 15. jūnija ir jāvēršas kādā no valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt