Atbalsta Covid-19 sertifikātu ieviešanu Latvijā. Ko tas nozīmē?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā Latvijā paredzēts ieviest sertifikātus, kas apliecinās pret Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu vai informāciju par veiktā testa rezultātu. Šādu lēmumu galīgajā lasījumā pieņēma Saeima. Sertifikātu izmantošanas kārtība jānosaka valdībai.

Kādi atvieglojumi paredzēti pret Covid-19 vakcinētajiem un  pārslimojušajiem?

Jau pašlaik:

No 1. jūnija:

No 15. jūnija:

  • Tikties līdz 20 cilvēkiem no vairākām mājsaimniecībām.
  • Piedalīties publiskos pasākumos, apmeklēt kafejnīcas, kino, teātra izrādes, koncertus, klubus bez maskas un distances. Šajos pasākumos jābūt imūniem arī visiem darbiniekiem.
  • Apmeklēt sporta klubus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības.

 

 

Šādi sertifikāti vajadzīgi, lai varētu atļaut izmantot izņēmumus no epidemioloģiskās drošības pasākumiem personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 infekciju, to pārslimojušas vai kurām veiktie Covid-19 testi ir negatīvi. Šādām personām plāno izsniegt sertifikātus, kas apliecina attiecīgo faktu.

Plānots, ka personai, uzrādot minēto Covid-19 sertifikātu, būs arī jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.

Ministru kabinetam uzdots noteikt kārtību Covid-19 sertifikātu izmantošanai. Vēl pirms Saeimas galīgā lēmuma Ministru kabinets ceturtdien, 27. maijā, akceptēja sertifikāta ieviešanai nepieciešamās izmaiņas valdības noteikumos.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") valdības sēdē pastāstīja, ka mājaslapā Covid-19 sertifikātu varēs pārbaudīt. To varēs izsniegt arī ārstniecības iestāde papīra formātā. Pēc vakcinācijas faktu varēs pārbaudīt pēc datu ievades "E-veselībā" un "ViVaT" sistēmā, kas var prasīt divas dienas. Ministrs atzina, ka tas jāuzlabo.

Plānots, ka 1. jūnijā pabeigs izstrādi mobilajai lietotnei un līdz 15. jūnijam tā darbosies testa režīmā. Pavļuts atzina, ka šajā posmā vēl pastāvēs tehnoloģiski riski un tehniskās grūtības. Mēs būsim gatavi 15. jūnijā, ES kopumā jābūt gatavai 1. jūlijā – viņš piebilda.

Eiropas Savienības (ES) līmeņa iecere paredz, ka sertifikātam būs trīs daļas (bez kopīgas datu bāzes veidošanas):

  1. programma, kas dalībvalstij ļauj izveidot un izdot Covid-19 sertifikātu;
  2. lietotne, kas lejupielādēta iedzīvotāju viedtālruņos, ļauj sertifikātu uzglabāt un parādīt;
  3. pārbaudes lietotne, kas būs pieejama tiem, kam šis sertifikāts jāatpazīst.

Saskaņā ar Eiropas Savienības regulu paredzēto katrs sertifikāts saturēs QR kodu, tas būs jāizsniedz nacionālajā valodā un angļu valodā. Tas būs izsniedzams bez maksas, un tam jābūt izmantojamam visās ES dalībvalstīs.  

Sertifikātā tiks iekļauts personas vārds, uzvārds un dzimšanas datums, informācija par saņemto vakcīnu, veikto testu vai atveseļošanos no Covid-19, kā arī sertifikāta parakstītāja institūcija. 

Latvijā Covid-19 sertifikātu tehnisko risinājumu izstrādā Nacionālais veselības dienests. Paredzēts, ka būs gan mobilā lietotne “Covid19Verify”, gan attiecīga mājaslapa.

KONTEKSTS:

Maija vidū ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments panāca vienošanos par to, digitālais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu.

Sertifikāta ieviešanas galvenais mērķis ir atjaunot brīvu pārvietošanos Eiropā. Covid-19 sertifikātus no 1. jūlija varēs dabūt gan digitālā formā, piemēram, viedtālrunī, gan arī izdrukātus uz papīra. Pēc šāda dokumenta iegūšanas eiropieši varēs kravāt somas un doties ceļojumā. ES dalībvalstis vairs nedrīkstēs sertifikātu īpašniekiem noteikt papildu ceļošanas ierobežojumus, kā, piemēram, karantīnu, pašizolāciju vai testēšanu, izņemot gadījumus, ja sabiedrības veselība patiešām tiek apdraudēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti