Rīgā viena ar Covid-19 inficēta skolotāja «aizsūtīja» karantīnā 25 klases

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 turpina samērā strauji izplatīties Latvijas skolās – kopš augusta beigām mācību iestādēs atklāti 744 saslimšanas gadījumi. Rīgā karantīnā ir vismaz 150 klašu skolēni. Tostarp vienā no Rīgas skolām pret Covid-19 nevakcinētas un saslimušās skolotājas dēļ karantīnā nācās doties 25 klasēm.

ĪSUMĀ:

  • Rīgā šobrīd pozitīvi Covid-19 testa rezultāti saņemti vairāk nekā pusē izglītības iestāžu.
  • Rīgā karantīnā ir vismaz 150 klašu skolēni.
  • Tostarp Rīgas 72.vidusskolas skolotāja, būdama inficēta ar Covid-19, ''paviesojās'' pie 25 klasēm.
  • Arī Rēzeknē vīruss izplatījies samērā strauji – tur šobrīd karantīnā atrodas 11 klašu skolēni.
  • Vakcinācijas dēļ vecākajās klasēs iespējamas daļēji attālinātas mācības.
  • Skolas steidz uzlabot tehnisko aprīkojumu. 

Skolās rit mācību gada trešā nedēļa, un Covid-19 arvien straujāk izplatās skolēnu vidū. Līdz 14. septembrim mācību iestādēs atklāti 744 pozitīvi gadījumi, kopumā tie saistīti ar 77 izglītības iestādēm. To rāda Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Kopumā līdz šim attālināti vismaz viena klase mācās 188 izglītības iestādēs visā valstī. Visbiežāk saslimšanas gadījumi atklāti pamatskolas vecuma skolēniem.  Kopumā jaunajā mācību gadā klātienē izglītības process tika sākts 672 izglītības iestādēs, vēstīja aģentūra LETA.

Skolēnu iknedēļas testēšana ļauj samērā labi sekot līdzi arī tam, cik strauji pieaug vīrusa izplatība. Pirmajā skrīninga nedēļā atklāja 99 saslimšanas gadījumus, bet trešajā tie bija jau 351 gadījums.

Samērā liela vīrusa izplatība ir Rīgas skolās – pozitīvi gadījumi konstatēti vairāk nekā pusē mācību iestāžu. Saslimuši gan skolēni, gan lielākoties nevakcinēti pedagogi. Pagājušajā nedēļā attālināti mācījās 82 klasēs, bet tagad jau vismaz 150.

Vēl vīruss daudz izplatījies arī skolās Jelgavā, Liepājā un Jēkabpilī.

Covid-19 turpina samērā strauji izplatīties Latvijas skolās
00:00 / 04:13
Lejuplādēt

“Uz šo brīdi diemžēl apbēdina tas, ka skolu skaits, kurās konstatē Covid-19 gadījumus, pieaug. Pagājušajā nedēļā runājām par 52 skolām, bet šobrīd jau par 57 izglītības iestādēm. Vienīgā cerība ir tā, ka tie gadījumi, kas bija mācību gada sākumā, drīz karantīnas laiks beigsies un viņi atgriezīsies klātienē. Tad arī samazināsies karantīnas klašu skaits,” sacīja Rīgas domes izglītības pārvaldes vadītāja Anita Pēterkopa.

Pēterkopa Latvijas Televīzijai sacīja: "Aktuālā situācija varētu būt tikai uz konkrēto brīdi, jo diemžēl šī informācija mainās ik pa stundām. Ja mēs no rīta runājām, ka Rīgas pilsētā attālināti mācās 125 klases, tad jau šajā brīdī Rīgas pilsētā attālināti mācās jau 150 klases."

Visticamāk, kopējo statistiku Rīgā ietekmēja situācija, kas izveidojusies Rīgas 72. vidusskolā, ziņo Latvijas Radio 4. Par situāciju pastāstīja skolas direktors Aleksandrs Anzuļevičs: “Viena no mūsu skolotājām, kas nav vakcinējusies, nepaspēja, bija pārslimojusi, bet vēl nepaguva vakcinēties, saņēma pozitīvu rezultātu. Trijās dienās viņa paguva novadīt stundas 24-25 klasēs. Tas noveda pie tā, ka esam spiesti visas 25 klases sūtīt karantīnā.

Tagad esam spiesti gandrīz pusi skolas sūtīt [karantīnā]. Tā ir vēl viena mācība skolotājiem, kuri nevakcinējas.”

Pirmo līdz sesto klašu grupā vīrusa izplatības gadījumā visiem jāmācās attālināti, bet pārējām klasēm klātienē var palikt tie, kuriem ir Covid-19 sertifikāts. Tādos gadījumos pedagogam jāstrādā gan ar skolēniem klātienē, gan attālināti. Tāpēc skolas šobrīd steidz uzlabot tehnisko aprīkojumu, lai skolotājam nav jādara dubults darbs un stundās var iesaistīties gan no klases, gan no mājām.

Rīgas 72. vidusskolas ēka.
Rīgas 72. vidusskolas ēka.

Samērā strauji vīruss izplatījies arī Rēzeknes skolās – tur šobrīd daļējā vai pilnīgā karantīnā atrodas 11 klases vairākās izglītības iestādēs.

Rēzeknes izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Dreilings Latvijas Radio skaidroja, ka jaunais plāns testēt skolēnus reizi divās nedēļās situāciju var krietni pasliktināt: “Inkubācijas periods šai slimībai ir 7–10 dienas. Un ja mēs divas nedēļas tos skolēnus nepārbaudām, mēs it kā gribam, lai viņi atrastos vienā burbulītī, bet nu viņi migrē pa to skolu. Ja ir tik liels gadījumu skaits un mēs redzam, ka skolas atkārtojas, tad ir skaidrs, ka tur kursē šis vīrusiņš.

Tas nozīmē, ka var pienākt diena, kad mēs vispār to skolu sūtām attālinātā darbībā.”

Dreilings uzskata, ka testi būtu jāveic divreiz nedēļā, lai gadījumus izķertu pēc iespējas ātrāk. Pretēju viedokli gan pauda Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas vadītājs Rūdolfs Kalvāns.

Tikmēr Jelgavas novadā Covid-19 līdz šim skāris pa vienai klasei divās skolās. Elejas vidusskolā pavisam īss klātienes mācību prieks bija tieši pirmajai klasei, kurā saslimšanas gadījums tika atklāts pēc divām klātienes stundu dienām.

“Kā jūs saprotat, pirmajai klasei attālināta mācīšanās ir milzīgs pārbaudījums vecākiem. Labums no tā ir tāds, ka vecāki iemācījās strādāt ar E-klasi. Iemācījās atrast datus, ko skolotājs sūta, un palīdzēt arī bērniem apgūt pirmās iemaņas, kā darboties. Nekādas tiešsaistes nodarbības nenotika. Bērniem tika uzdoti uzdevumi, lai viņi ar vecāku palīdzību varētu pieslēgties,” pastāstīja Jelgavas novada izglītības pārvaldes vadītāja Ginta Avotiņa.

Pozitīvs Covid-19 testa rezultāts pirmajā nedēļā tika saņemts arī Ozolnieku vidusskolas 4. klasē. Taču šonedēļ jau visi skolēni varēs atgriezties klātienē, jo visi saņēmuši negatīvus testa rezultātus.

KONTEKSTS:

Nedēļu pirms 1. septembra pirmo reizi notika vēl nebijuša mēroga Covid-19 testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēja 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu.

Sākotnēji plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā. Tomēr process nevedās raiti un bija aizķeršanās. Vēlāk ministri vienojās par retāku skolēnu testēšanu - reizi divās nedēļās. Lēmums par to vēl jāpieņem valdībai. 

Testēšana notiek, jo iecerēts, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi. Tāpat testē tos skolu audzēkņus, kuri nav potējušies vai izslimojuši vīrusu. Skolu regulārai testēšanai līdz gada beigām rezervēti 12,5 miljoni eiro. LSM.lv arī skaidrojis, kā notiek grupveida testēšana, aprakstīta arī jaunā testēšanas metode, kad testus veic tikai vienu reizi divās nedēļās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti