Skolās sākusies apjomīgā skolēnu un darbinieku Covid-19 testēšana

Pirmajās skolās jau sākusies šonedēļ paredzētā līdz šim apjomīgākā Covid-19 testēšana. Nedēļā plānots testēt pat 200 000 cilvēku – gan skolēnus, gan skolotājus, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19 vai nav izslimojuši to. Lielākoties gan testēšana norisināsies nedēļas otrajā pusē, tuvāk 1. septembrim.

Testēšanā iesaistītas četras laboratorijas

Lai varētu mācīties epidemioloģiski drošā vidē, būs vajadzīgs derīgs Covid-19 sertifikāts. Ja tāda nebūs, derēs cita caurlaide – negatīvs Covid-19 testa rezultāts. Testēšana visās skolās sākās pirmdien, 23. augustā. Tiesa, Latvijas Televīzija pārliecinājās, ka vairumā skolu siekalu paraugu savākšana paredzēta nedēļas vidū un tuvāk tās beigām. Citas to darīt sāka šodien, vēl citas – sarakstus tikai plāno. Ir daudz neskaidrā. Arī vecākiem.

"Mēs tepat, rajona skolā ejam, kas ir apvienojusies ar 45. vidusskolu, meita ies 2. klasē. Es zinu, ka būs siekalu testi, es zinu datumu, kad būs jāiet uz testu, bet mēs vēl gaidām sarakstu, tātad precīzu grafiku, kad tas atnāks," sacīja divu bērnu tētis Edgars Stafeckis.

Viņa septiņus un piecus gadus vecie bērni siekalu testus esot izmēģinājuši, kad bija jāapmeklē vasaras nometne. Bērniem viss process pat patika. "Ja sākumā viņi tur vēl ar tādu bažu bija, pēc tam viņi mums prasīja, ka grib vēl. Bija acīmredzot jautri."  

Kopā skolu testēšanā iesaistītas četras laboratorijas, kuras katra plāno pārbaudīt aptuveni 75 000 cilvēku paraugu nedēļā.

Skolēni ir aicināti ierasties norādītajā laikā, pretējā gadījumā uz testu būs jānāk atsevišķi un ar pierakstu.

Zinātniskā institūta "BIOR" direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa norādīja: "Katrai skolai būs noteikta viena diena, tiks pateikts laiks, kurā kurjers atbrauc, un uz to brīdi būs viss jāgatavo. Tieši tāpēc šodien un rīt lielākā daļa skolu saņem testu komplektus, kurus ved pa visu Latviju, no visām laboratorijām visu izvadā. Lielākā testēšanas diena, kad jebkura no laboratorijām saņems vismaz 15 000 testu, būs trešdiena, jo trešdienas testi derēs nākamajai nedēļai un nākamtrešdien var atkal ņemt paraugus, kuri būs derīgi nedēļu."

Daudzi šādi siekalu testu paraugu komplekti uz skolām jau ir aizceļojuši un rītdienas laikā visas skolas tos būs saņēmušas. Katram skolēnam būs šāds komplekts, un "BIOR" ir arī izstrādājis ieteikumus, kā analīžu nodošanu padarīt pēc iespējas vienkāršāku.

Pusstundu pirms siekalu savākšanas jāizdzer glāze ūdens. Un 30 minūtes iepriekš nedrīkst ēst.

"Mēs jau savām 400 skolām uzrakstījām e-pastu, ka mēs zinām, ka pirmajās nedēļās kļūdas un problēmas būs. Mēs zinām, ka tas būs un jāgatavo plāni "B", kā to risināt.  Jā, bērni nezina. Tie, kas to nekad nav darījuši, tie nesaprot. Tie, kuri nav pieraduši daudz dzert, viņiem ir sausa mute. Tie vienkārši nav pieraduši iespļaut. Viņi pat vienu mililitru nevar iespļaut," atzina Valciņa.

Siekalu testus skolēni un darbinieki nodos reizi nedēļā. No tiem būs atbrīvoti vienīgi vakcinētie un tie audzēkņi vai pedagogi, kuriem ir spēkā esošs Covid-19 pārslimošanas sertifikāts.

Skolās uzskata, ka ar uzdevumu tiks galā

Skolās sāk Covid-19 testēšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Latvijas Radio sazinājās ar vairākām skolām valstī, lai noskaidrotu, kāda tur ir situācija ar jauno kārtību, taču ne visas skolas bija atsaucīgas. Piemēram, Rūjienas vidusskolas administrācija atteicās komentēt, kā viņiem veicas ar jauno kārtību.

Savukārt Rīgas 49. vidusskolas direktors Imants Mednis pauda, ka gaidāmais process problēmas nerada. Vienlaikus viņš atzīmēja, ka ir saņemti arī jautājumi no vecākiem.

"Ir bijuši daži signāli, ka vecāki interesējās par to, uz kāda normatīvā akta pamata tas viss notiek. Mēs esam atbildējuši, ka tie ir visiem zināmie Ministru kabineta noteikumi un ka skola dara tikai to, kas tai jādara."

Vaicāts, vai, viņaprāt, process būs viegls, Mednis sacīja: "Protams, nē. Mums vispār jādomā arī par mācību procesu. Es domāju, ka sākums būs sarežģīts, bet kaut kāda minimāla pieredze ir, jo izlaiduma klases pavasarī pirms eksāmeniem testējās. Šobrīd mums nav tādu bažu par to, ka varētu būt kaut kādas nopietnas problēmas."

Direktors paredz, ka vairāk jautājumu var rasties otrdien un trešdien, kad skolā veiks testēšanu. Mednis gan pieļāva, ka varētu būt vecāki, kuri nolems, ka viņu bērni pārbaudi neveiks, tāpēc turpinās mācīties attālināti. Tādus vecākus skola atbalstīs, norādīja direktors.

Problēmas ar jauno kārtību nesaredz arī Dobeles Valsts ģimnāzijā. Tās direktore Inese Didže sacīja:

"Mums tiešām viss ir saprotams. Bērni ļoti jautā, kad būs un kā būs. Mūsu darbs, domāju, ka būs nodrošināts no 1. septembra."

Savukārt Varakļānu vidusskolas direktors Juris Daleckis pauda: "Protams, tie ir lieli uzdevumi gan skolas darbiniekiem, tai pašai medmāsai, gan bērniem, jo viņi ir jāsavāc. Tad tas ir apgrūtinājums, bet nav tā, ka tas nav izpildāms."

Viņš sacīja, ka patlaban grūtības sagādā neziņa, kad skolai piegādās siekalu savākšanas komplektus un kad notiks testēšana.

KONTEKSTS:

Valdība iecerējusi, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi.

Tāpat testēs skolu audzēkņus, kuri nebūs potējušies vai izslimojuši vīrusu. Testu rezultāti derēs mācībām klātienē un pulciņiem, bet ne izklaides pasākumu apmeklēšanai. Audzēkņi un izglītības iestāžu darbinieki ar Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu klasēs varēs darboties bez maskas, bet koplietošanas telpās maskas būs jāvelk visiem, sākot no 7 gadu vecuma.

Savukārt augstskolās klātienē varēs strādāt un mācīties tikai ar Covid-19 sertifikātu, taču pārejas periodā varēs uzrādīt par saviem līdzekļiem pēdējo 48 stundu laikā veiktu Covid-19 testu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti