Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Trešā pote – pagaidām cilvēkiem ar novājinātu imunitāti

Panorāma

Panorāma

Skolēnu testēšanai neatteiksies no MFD

Skolēnu testēšanai no sūdzībām apvītās «MFD laboratorijas» neatteiksies

Sākoties jaunajam mācību gadam, vairākiem skolēniem izpaliek pulciņu un sporta nodarbību apmeklēšana, jo bērniem un jauniešiem nav pieejami Covid-19 testa rezultāti. "MFD laboratorija", kas līdz šim saņēmusi visvairāk sūdzību no izglītības iestādēm par neizdarībām Covid-19 testēšanā, aizvien tiks izmantota skolēnu pārbaudēs, jo citiem testēšanas pakalpojumu sniedzējiem trūkstot kapacitātes. 

ĪSUMĀ:

  • Visvairāk sūdzību par neizdarībām Covid-19 testēšanā – par "MFD laboratoriju".
  • Vairākiem skolēniem izpaliek ārpusskolas aktivitātes, jo nav testa rezultātu.
  • Saeimas komisijā noskaidroja, ka līdz nedēļas beigām meklēs problēmas risinājumu.
  • "MFD laboratorijā" norāda, ka daudz laika aizņemot skolu iesūtīto datu precizēšana.
  • "MFD laboratorijas" darbu nevarot atdot citām laboratorijām, jo tām trūkst kapacitātes.

Saeimas Izglītības komisijas vadītājs Arvils AšeradensLatvijas Radio

Neapmierinātība ar "MFD laboratorijas" darbu otrdien izskanēja arī Saeimas Izglītības komisijas sēdē. Komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") pastāstīja, ka netika gūta pārliecība par laboratorijas spēju veikt savus pienākumus. Tādēļ dots laiks līdz nedēļas beigām, lai problēmu atrisinātu.

Komisijas sēdē izskanējušie pārmetumi bija jau iepriekš dzirdētie – nav iespējams sazināties, nepiegādāti testi, analīžu rezultātus saņem personas, kuras tos nav nodevušas.

Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas direktore Sigita Kūla pastāstīja, ka skolai joprojām nav rezultātu par testētajiem skolēniem. Arī Aknīstes vidusskolas direktore Aija Voitišķe pastāstīja par problēmām: "Mēs testējāmies 2. septembrī, norādītajā laikā. Bija jāatbrauc pēc testiem 3. septembrī, gaidīju līdz plkst.21."

Savukārt Madonas novada Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne uzsvēra: "Direktoriem un skolām nav jādežurē.

Es pati piestrādāju par laboranti, lai nodotu skolu testus, bet tas nav risinājums."

Vairāki komisijas deputāti norādīja, ka laboratorija nespēj tikt galā ar testu apjomu. 

"MFD laboratorijas" pārstāvis skaidroja, ka laboratorija sūdzības ņem vērā. Jau tagad esot dubultots iesaistīto darbinieku skaits, taču daudz laika aizņemot skolu iesūtīto datu precizēšana.

"Neviena laboratorija nebija rēķinājusies, ka šie saraksti būs iesūtīti diezgan neregulāri un sarakstos būs tik ļoti daudz tehnisko drukas kļūdu.

Tas automatizētai sistēmai, kas mums ir izstrādāta, neļauj apstrādāt šos iesūtītos datus," izteicās "MFD veselības grupas" izpilddirektors Einārs Giels.

Taču, kamēr laboratorija meklē kļūdas datos un aizbildinās, ka skolas tiekot informētas arī mutiski, bērni ir spiesti doties mājās, jo bez derīga testa netiek ielaisti mākslas un mūzikas skolās.

"Ir milzīgs haoss. Ir pamatota neapmierinātība gan no vecākiem, gan skolotājiem un bērniem, jo mēs nevaram sākt pilnasinīgi strādāt. Un gribētos visus ierēdņus uzaicināt uz skolu un paskatīties, kas notiek, kam mums šajā brīdī ir jāiet cauri.

Tas ir ārkārtīgi bēdīgs skats, kad bērns atnāk līdz skolai, bet viņš mums jāsūta mājās,"

izteicās Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skolas direktore Agnese Staģe.

Veselības ministrijā norādīja – ja 474 izglītības iestāžu testēšana, kuras apkalpo "MFD laboratorija", tiks nodota citām laboratorijām, arī tās ar tik liela apjoma uzdevumu netiks galā. Ministrija jau drīzumā pārskatīs skolēnu testēšanas algoritmu to grūtību dēļ, kas radušās, lai saņemtu rezultātus.

"Skolēnu iknedēļas testēšana dod priekštatu par kopējo situāciju un ļauj savlaicīgi izķert saslimušos, bet, ja valsts nespēj to nodrošināt, tad jādomā par alternatīvām, proti, vai tiešām nepieciešams testēt visus skolēnus," tā valdības sēdē otrdien norādījusi izglītības ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija).

Pašlaik reizi nedēļā tiek testēti gandrīz 15% valsts iedzīvotāju.

KONTEKSTS:

Iepriekš ziņots, ka "MFD laboratorija" parastajās skolās izmantos speciālo skolu metodes, lai atvieglotu loģistiku.

Nedēļu pirms 1. septembra pirmo reizi notika vēl nebijuša mēroga testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēja 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu. Plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā. Tomēr process nevedās raiti un bija aizķeršanās.

Testēšana notiek, jo iecerēts, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi.

Tāpat testē tos skolu audzēkņus, kuri nav potējušies vai izslimojuši vīrusu. Skolu regulārai testēšanai līdz gada beigām rezervēti 12,5 miljoni eiro. LSM.lv arī skaidrojis, kā notiek grupveida testēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt