VIDEO: IZM skaidro, kā sāksies mācību gads klātienē Covid-19 pandēmijas laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Mācības klātienē no 1. septembra, jaunā mācību gada aktualitātes un drošas skolas kritēriji – Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) trešdien pulksten 11 sasauktajā preses konferencē informēja par to, kas jāzina, pošoties skolai.

Iecerēts, ka mācības skolās septembrī atsāksies klātienē. Audzēkņi un pedagogi pirmsskolas izglītības iestādēs un vispārizglītojošajās vai profesionālajās izglītības iestādēs bez maskas klasēs varēs strādāt tad, ja būs ieguvuši Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Tiem, kas mācību procesā piedalīsies ar negatīvu Covid-19 testu, maskas būtu jāvelk. Tāpat maskas visiem – gan pret Covid-19 potētajiem, gan nepotētajiem – ir jāvelk koplietošanas telpās.

Klasēs paredzēts izņēmums 1.–3. klašu audzēkņiem – viņi varēs strādāt bez maskām.

"Skaidrs, ka viņi nav vakcinēti, tomēr izglītības procesā bez veselības aspekta svarīgs ir arī izglītības aspekts. Šajā vecumā skolēns mācās mācīties, runāt, sadzirdēt un komunicēt,"

skaidroja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija).

Ministre arī pauda: “Mēs varam parūpēties, ka skolu vide būs maksimāli sterila, tomēr drošā kontrolētā uzvedība ir svarīga arī ārpus skolas – gan ģimenē, gan interešu izglītībā, gan ārpus skolas, gan ceļā uz skolu.”

Viņa norādīja, ka drošas skolas principi sevī ietver arī telpu vēdināšanu, higiēnu, distancēšanos. Tāpat Muižniece skaidroja, ka šajos noteikumu grozījumos, kas otrdien guva atbalstu valdībā, nav norādīta precīza pusotra vai divu metru distance, kā arī minimālais kvadrātmetru skaits uz vienu izglītojamo, jo ir skaidrs, ka distancēties nozīmē būt atstatus. Viņa arī pauda cerību, ka skolotāji, skolu vadība, audzēkņi “nečuposies”.

Šogad iecerēts lēmumu par mācību procesa organizāciju ļaut pieņemt skolu direktoriem, par ko viņiem jāinformē gan audzēkņi un vecāki, gan skolu dibinātāji.

Mācības attālināti vai daļēji attālināti drīkstētu notikt tikai epidemioloģisku apsvērumu dēļ. Skolu dibinātāji katru nedēļu Izglītības kvalitātes valsts dienestam iesniegs informāciju, lai varētu uzkrāt datus par epidemioloģisko situāciju skolās, un, piemēram, ja kāda skola būs strādājusi attālinātā režīmā, tad būs skaidrs, kāds ir tā iemesls, tomēr paliekot attālinātā vai daļēji attālinātā režīmā 3–4 nedēļas, IZM varētu vaicāt, kas ir noticis un vai nav vajadzīga palīdzība.

Pirmsskolas izglītības iestādes. Klātienē varētu piedalīties ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai ar negatīva testa rezultātu. Iecerēts, ka testi būs valsts apmaksāti. Bērnus pirmsskolās netestēs. Tāpat bērniem nebūtu jālieto maskas, bet nodarbinātie maskas varētu nelietot tad, ja būs vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19.

Vispārējās un profesionālās izglītības iestādes. Plānots, ka gan skolotāji, kas strādā klātienē, gan skolēni piedalīsies klātienes izglītības procesā ar Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu vai negatīva testa rezultātu.

Augstskolas, koledžas.  Iecerēts, ka klātienē mācību procesā piedalās tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Ir paredzēts pārejas periods līdz 10. oktobrim, kad klātienē varēs piedalīties arī cilvēki ar negatīvu testu, kas veikts pēdējo 48 stundu laikā. Tas būs jāapmaksā pašiem.

Neformālā izglītība, mūzikas un mākslas skolas, pulciņi. Paredzēts, ka skolā veiktais tests derēs arī, lai apmeklētu interešu izglītības vai profesionālās ievirzes izglītības programmas.

Tomēr skolā veiktais siekalu tests nebūs derīgs, lai apmeklētu izklaides pasākumus, jo to veiks tikai reizi nedēļā.

Ja vecāki neļaus veikt siekalu testu, tad viņiem būs jāuzņemas atbildība par mācībām ģimenē, un ir  paplašinātas iespējas nodrošināt izglītību ģimenē posmā no 1. līdz 8. klasei ieskaitot līdzšinējo sešu klašu vietā, paredz IZM plāns.

KONTEKSTS:

Valdība iecerējusi, ka no 1. septembra mācības skolās notiks klātienē. Mācībās varēs piedalīties gan ar Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu, gan ar negatīvu testu, ko iecerēts veikt reizi nedēļā par valsts līdzekļiem. Arī bērnudārzu un skolu pedagogi varēs strādāt ar negatīvu testu. Stingrāki noteikumi ir augstskolās, kur mācībām klātienē būs vajadzīgs pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāts.

Skolu gaiteņos un koplietošanas telpās visiem, arī vakcinētajiem, vecumā no septiņiem gadiem būs jāvelk sejas maskas, bet stundu laikā mācību telpās 1.-3. klašu audzēkņi maskas varēs nevilkt, ja vien Covid-19 vīrusa straujākas izplatības dēļ šajā vecuma grupā netiks nolemts citādāk.

Maskas klasēs varēs nevilkt vakcinētie vai Covid-19 vīrusu pārslimojušie skolēni un pedagogi, bet audzēkņiem un darbiniekiem, kuri mācību procesā piedalīsies ar negatīvu Covid-19 testu, maskas būs jāvelk.

IZM arī izstrādājusi principus jaunā mācību gada uzsākšanai klātienē, kas paredz organizēt mācības arī pie augstas Covid-19 saslimstības, atteikties no reģionu principa – tad, ja situācija skolā ir laba, ļaut turpināt mācības arī tad, ja novadā ir augsts Covid-19 inficēšanās risks. Tāpat IZM plāns paredz ļaut skolas vadībai lemt par mācību procesa norisi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti