Dienas ziņas

Darbu sāk Latvijā pirmais pārtikas pakomāts

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Likvidē kovida mobilās laboratorijas

Latvijā likvidē kovida testēšanas mobilās laboratorijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) un arī Nacionālā veselības dienesta (NVD) domām, plaša kovida testēšana vairs nav vajadzīga, tādēļ tiek likvidētas mobilās testēšanas laboratorijas. Infektologi un arī ģimenes ārsti uzskata, ka testēšanai par valsts naudu vajadzētu būt plašākai, pieļaujot, ka Latviju var skart kovida trešais uzliesmojuma vilnis.

Pie mobilās testēšanas laboratorijas kādreiz veidojās rindas. Tomēr tagad tās visā Latvijā tiek slēgtas. Sākot ar šo gadu Veselības ministrija lēmusi, ka valsts kovida testus apmaksās tikai grūtniecēm un tiem, kuri dodas ārstēties stacionārā.  

"Pašlaik galvenais uzdevums ir monitorēt.

Cilvēkiem ir pieejama vakcinācija, tādā veidā viņi var sevi pasargāt no smagas saslimšanas sekām. Līdz ar to plaša sabiedrības testēšana vairs nav nepieciešama," stāstīja NVD pārstāve Sintija Gulbe.

Tikmēr jaunā kārtība satrauc medicīnas nozares pārstāvjus – epidemiologi Ģirts Briģis un Uga Dumpis jau iepriekš izteikušies, ka bezmaksas testēšana tomēr bija vēl jāsaglabā. 

"Tas ir politisks lēmums. Neredzu racionālu pamatu. Tas it kā ir ar izmaksām saistīts, tiesa, šie testi maksā dārgi.

Bet, manuprāt, ģimenes ārstiem ir jādod tiesības testēt konkrētus pacientus," sacīja Dumpis.

Savukārt ārstu praksēs pašlaik vērojama papildu slodze – kovids joprojām ir, un valstī plosās arī gripa.  

"Testēšana no ģimenes ārstu puses vairs netiek ne tikai apmaksāta, bet arī vispār mums nav šo testu. Līdz ar to mēs visus vīrusu infekcijas slimniekus pēc būtības ārstējam vienādi," norādīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente, Saeimas deputāte Līga Kozlovska (Zaļo un Zemnieku savienība).

Mediķiem raizes sagādā arī atkārtota vīrusu izplatība citās valstīs, un uzskata, ka tas var būt tikai laika jautājums, kad Latviju var skart jauns pandēmijas vilnis.

"Tas ir ļoti iespējams, ka Covid-19 lielais trešais vilnis var atnāk arī līdz Latvijai.

Un, kā runā epidemiologi, šis paveids būs daudz agresīvāks, tad es teikšu tā, – testēšanai nākotnē arī būs nozīme, ja tiešām šāds vilnis būs sagaidāms," sacīja Kozlovska.

Neraugoties uz dažādu ierobežojumu atcelšanu, atbildīgie dienesti - SPKC un NVD – seko līdzi situācijas gaitai un nepieciešamības brīdī būs gatavi rīkoties.

"Ja pēkšņi būs nepieciešama plaša iedzīvotāju vakcinācija vai testēšana, tad attiecīgi dienests reaģēs un šie pakalpojumi būs pieejami plašā apjomā," sacīja NVD pārstāve Gulbe.

Kopumā mobilās Covid-19 testēšanas laboratorijas pandēmijas karstākajā brīdī bija ap 180 visā Latvijas teritorijā. Kāds apjoms testu tajās veikts, atsevišķi izdalīts netiek. Taču pēc NVD datiem, visā valstī kopumā dažādās laboratorijās un ārstniecības iestādēs 2021. gadā veiktas testēšanas vairāk nekā četrus miljonu reižu, 2021. gadā tam tērējot 109 miljonus eiro. Savukārt dati par 2022. gadu vēl tiekot apkopoti.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Septembra vidū bija vērojams saslimstības pieaugums, bet oktobra vidū saslimstība atkal samazinājās.

Tikmēr 2022. gada decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēlums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Pieaugot augšējo elpceļu saslimšanām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) no 28. decembra pārgāja uz darbu ārkārtas situācijas režīmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti