NMPD pāriet uz darbu ārkārtas režīmā – lūdz zvanīt tikai neatliekamā gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Pieaugot sabiedrībā gripas, Covid-19 un citu augšējo elpceļu saslimšanām, turpina pieaugt uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārkārtas tālruni saņemto zvanu un brigāžu izsaukumu skaits situācijās, kas nav neatliekamas. Tāpēc NMPD no 28. decembra pāriet uz darbu ārkārtas situācijas režīmā, informēja dienests.

NMPD direktore Liene Cipule
00:00 / 00:29
Lejuplādēt

Šobrīd ik dienu NMPD ārkārtas tālruņa dispečeri saņem jau vairāk nekā 2000 zvanu, no kuriem 300–400 ir saistīti ar saaukstēšanās situācijām, paaugstinātu temperatūru, iesnām, galvassāpēm un citiem akūtu elpceļu vīrusu saslimšanas simptomiem. Tas rada augstus riskus iedzīvotājiem patiešām kritiskās situācijās nespēt operatīvi izsaukt un saņemt neatliekamo palīdzību.

"Mums jādara viss iespējamais, lai līdz ar ziemas vīrusu saslimstības pieaugumu mēs atslogotu gan ārkārtas tālruni no tam neatbilstošiem zvaniem, gan koncentrētu brigādes uz kritiskiem izsaukumiem," paziņojumā medijiem norādīja NMPD direktore Liene Cipule.

Dienesta prioritāte ir izsaukumi, kas saistīti ar smagām traumām, spēcīgu asiņošanu, bezsamaņu, elpošanas apstāšanos, infarktu un citām dzīvību apdraudošām situācijām.

Ārkārtas režīma noteikšana dienestā paredz to, ka ārkārtas tālruņa dispečeri, saņemot zvanus uz zemākas prioritātes situācijām, aicinās iedzīvotājus sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi, pašiem vērsties pēc palīdzības tuvākajā ārstniecības iestādē vai informēs par brigādes gaidīšanas laiku līdz pat 4 stundām, prioritāri brigādes nosūtot uz dzīvību glābjošiem izsaukumiem.

Zemākas prioritātes situācijas bieži vien ir saistītas ar tādām situācijām kā, piemēram, saaukstēšanās un elpceļu vīrusu saslimšana, hroniski paaugstināts asinsspiediens, roku un kāju traumas, kuru gadījumos cilvēks var pārvietoties un ar citu palīdzību nokļūt līdz tuvākajai medicīnas iestādei, u.c. Ja izsaukumā brigāde konstatēs, ka situācija nav neatliekama un padoms, palīdzība bija jāsaņem ambulatori, var tikt izrakstīts arī rēķins par maksas pakalpojumu (74,35 eiro).

Tāpat dienests turpina brigāžu pārdislokācijas no zemākas intensitātes punktiem, dodot iespēju mediķiem strādāt papildu dežūras uz virsstundu darba rēķina u.c.

"Mēs aicinām neignorēt savu saslimšanu vai pēkšņi radušos veselības problēmu, bet, tieši otrādi – vienmēr pēc iespējas ātri sazināties ar sava ārsta praksi pa telefonu, bet vieglāku traumu gadījumos ar tuvinieku vai kaimiņu palīdzību doties uz tuvāko ārstniecības iestādi. Pirmajam zvanam daudz retāk vajadzētu būt uz ārkārtas dienestu," norādīja Cipule.

Lai pacienti un cietušie saņemtu savlaicīgu palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās, NMPD atkārtoti aicina iedzīvotājus nenoslogot ārkārtas tālruņa līniju saaukstēšanās un paaugstinātas temperatūras gadījumos, bet primāri sazināties ar savu ģimenes ārstu.

KONTEKSTS:

Decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēluma sākums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti