Panorāma

ASV piemin Covid-19 upurus

Panorāma

Konfiscē arī 85 miljonus Luksemburgā un lielveikalu Ventspilī

Kā Latvijā izmanto Pfizer vakcīnu 6. devu?

Kā var izpotēt vairāk Covid-19 vakcīnu, nekā piegādāts?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nacionālā veselības dienesta dati rāda, ka pašlaik Latvijā iztērēts vairāk "Pfizer/BioNTech" vakcīnu, nekā piegādāts. Proti, Latvijai piegādātas 30 255 ražotāja vakcīnas, bet jau šobrīd, pat neskaitot tos, kuriem rezervēta vakcīnas otrā deva – izpotētas 32 126 vakcīnas devas. Kā tā var būt? Izrādās, ka sākotnēji no viena flakona bija atļauts iegūt piecas vakcīnu devas, bet pēc tam saprata, ka pietiek arī sestajai un dažkārt pat septītajai devai.

"Jā, tas ir iespējams, jo no viena ražotāja "Pfizer/BioNTech" izstrādātās vakcīnas vairāku devu flakona ir iespējams iegūt nevis piecas, bet gan sešas devas. Un ir ārstniecības iestādes, kabineti, kuros tiešām iegūst arī šīs sešas devas piecu devu vietā," pastāstīja Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Anna Karolīna Šaule.

Zāļu valsts aģentūrā pastāstīja – ražotājs ir oficiāli apstiprinājis, ka sesto devu drīkst izmantot. Latvijā un arī citur Eiropā to dara jau kopš janvāra sākuma.

"Tās pirmās trīs dienas, kamēr mēs sākām vakcinēt mediķus, tiešām ļoti sāpēja sirds, kad mēs redzam, ka tur paliek vēl vesela, pilna deva iekšā, un mēs esam spiesti izmest laukā," stāstīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Pēc viņas teiktā, septīto devu gan no flakona nevajadzētu mēģināt dabūt.

"Protams, tas viss ir atkarīgs, kādas tiek izmantotas adatas, vai nav šis reziduālais tilpums adatai. Bet Latvijā mums visiem ir vienādas adatas iepirktas, un mēs viņas izmantojam. Tā septītā deva būtu tāda aiz matiem pievilkta. Viņa laikam tomēr nebūtu legāla, un es teiktu, ka mēs pilnīgi droši varam paļauties, ka sešas pilnas devas un mēs viņas ar pilnīgu atbildību izmantojam. Tā septītā deva varbūt kādam arī sanāktu, kādam ne, bet tā tas nebūtu tik droši, lai mēs noteikti ieteiktu izmantot arī septīto daļu," stāstīja Zavadska.

Viņa norādīja, ka nedrīkst jaukt kopā arī dažādos flakonos esošās atliekas.

"Tas nav atbilstoši prasībām. Mēs nevaram garantēt gan sterilitātes prasības, gan arī pateikt, kad ir pietiekami daudz antigēna, šādi savelkot kopā," norādīja Zavadska.

Tomēr – ja Latvijā būtu izmantotas kaut vai tikai visas pilnīgi likumīgi atļautās sestās devas, tad no piegādātajām 30 225 "Pfizer" vakcīnām papildus varētu sapotēt vēl 6045 cilvēku. Bet dati rāda, ka tādu, iespējams, ir tikai 1901. Kur tad ir palikušas pārējās aptuveni 4000 devas?

Slimību profilakses un kontroles centrs, kas vakcīnu izmantošanu uzrauga, skaidro, ka šobrīd rezervēs glabājas vēl 1425 devas, kas paredzētas otrajai potēšanas reizei. Bet – vai tas varētu nozīmēt, ka pārējās aptuveni 2500 devas vienkārši ir izmestas miskastē, jo ne visi vakcinētāji no vakcīnu flakoniem ir izmantojuši sesto devu? Tas ir jautājums, uz ko pagaidām atbildi Latvijas Televīzija neguva.

Vakcinācija Latvijā

Kopumā nepilnu divu mēnešu laikā vairāk nekā 30 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju saņēmuši pirmo vakcīnas poti, un gandrīz 17 tūkstoši – otro.

Lielākā daļa ar pirmo poti vakcinēto – gandrīz trīs ceturtdaļas – ir mediķi un ārstniecības iestāžu darbinieki. 18% vakcinēto ir sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki. Šonedēļ sākot potēt cilvēkus virs 60 gadiem, pašreizējais 5% īpatsvars noteikti augs.

Liela daļa sapotēto gados jauno cilvēku ir medicīnas personāls, farmaceiti, bet lielākais skaits vakcinēto – posmā no 45 līdz 60 gadiem.

Sadalījumā pēc dzimuma – lielākā daļa vakcinēto ir sievietes – 74%, bet vīrieši – vien 26%. Sieviešu no medicīnas un sociālās aprūpes personāla proporcionāli ir vairāk, un tas arī izskaidro šo pārsvaru.   

Patlaban no visiem Latvijas pieaugušajiem iedzīvotājiem vakcinēti 1,8%. Lai sasniegtu pūļa imunitāti, vakcinēšanās plāna mērķis ir 70% vakcinētu pieaugušo.

Pašlaik vidējais vakcinēšanas temps ir 881 "dūriens" dienā. Tas pieaug, un pēc vakcinācijas plāna nedēļā būtu jāvakcinē 100 tūkstoši cilvēku.

Bet – ar tempu vien nepietiks – vajag arī pašas vakcīnas. Ar pašlaik pieejamajām vakcīnām un esošo vidējo tempu vakcīnu pietiks 24–25 dienām. Jaunas vakcīnu piegādes gan gaidāmas jau šonedēļ, tomēr pieejamie apjomi bieži ir mazāki, nekā paredzēts.

Tomēr – rēķinot, cik ilgs laiks būs vajadzīgs, lai pašreizējā vidējā vakcinēšanas tempā – kas gan, iespējams, strauji pieaugs – pie potes tiktu 70% pieaugušo Latvijas iedzīvotāju, atbilde ir 3 gadi 9 mēneši un 13 dienas.

Covid-19 vakcīnu rūpnīcas audzēs jaudu  

Eiropas Savienībā kopumā izmantoti vairāk nekā 27 miljoni Covid-19 vakcīnu devu. Gandrīz 4% iedzīvotāju saņēmuši pirmo poti, bet 2% – jau otro. Lēnā vakcīnu piegāde saistīta ar to, ka vakcīnu ražošana ir sarežģīts un dārgs process.

Pagājušajā mēnesī "Pfizer" paziņoja, ka īslaicīgi samazina piegādes Eiropai un Kanādai, jo uzlabojot Beļģijas rūpnīcas ražošanas jaudu. Rūpnīca atrodas mazā Beļģijas pilsētiņā Pūrs, netālu no Antverpenes. Tur pašlaik mēnesī saražo 50 miljonus vakcīnas devu, bet jūnijā ražošana būs paplašināts līdz 100 miljoniem devu mēnesī. Mērķis – līdz gada beigām sasniegt 1 miljardu devu.

Tagad Eiropas Komisija ar "Pfizer/BioNtech" parakstījusi līgumu vēl par papildu 200 miljonu vakcīnas devu piegādi blokam. Tagad pavisam Eiropas Savienība varēs tikt pie 600 miljoniem devu.

KONTEKSTS:

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas, un līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti