Pieaug saslimstība ar gripu; notekūdeņos konstatē jaunu kovida paveidu

Kamēr inficēto un stacionēto Covid-19 pacientu skaits pagājušajā nedēļā stabilizējies, pakāpeniski pieaug saslimstība ar gripu, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Vienlaikus SPKC norāda, ka gripas izplatība nav pārsniegusi epidēmisko sliekšņa līmeni, tāpēc šobrīd ir piemērots brīdis vakcinācijai pret gripu. Tikmēr notekūdeņu monitorings uzrāda jauna Covid-19 vīrusa paveida HV.1 izplatību visā Latvijas teritorijā.

ĪSUMĀ:

  • Latvijā pieaug saslimstība ar gripu, vēl nepārsniedzot epidēmisko sliekšņa līmeni.
  • Pozitīvo testu īpatsvars uz gripu pieaudzis no 3,5% līdz 6,6%.
  • Saslimstība ar Covid-19 stabilizējas; pagājušajā nedēļā miris 21 Covid-19 pacients.
  • Notekūdeņos konstatēts jauns kovida vīrusa paveids HV.1, kas ir zināmā paveida "Eris" atvasinājums.
  • SPKC iesaka vakcinēties pret gripu un Covid-19, īpaši aicinot to darīt riska grupās esošajiem.

Covid-19 izplatība stabilizējas; konstatēts jauns vīrusa paveids

SPKC dati par pagājušo nedēļu liecina, ka Latvijā vērojama Covid-19 gadījumu skaita stabilizācija. Laboratoriski apstiprināti 276 jauni Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 293,), kopumā veikti 850 (iepriekš 888) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Pagājušajā nedēļā stacionēja 218 Covid-19 pacientus (nedēļu iepriekš 322, pirms divām nedēļām – 401).  

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu bija 10 Covid-19 pacienti (nedēļu iepriekš 8). Reģistrēts 21 pacienta nāves gadījums (nedēļu iepriekš – 28).

20 no mirušajiem bija vecuma grupā "60 gadi un vairāk", un viens nāves gadījums pacientam vecuma grupā "35–39 gadi". Vismaz trīs  gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19. Saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un var pat iestāties nāve, atgādināja SPKC.

Tikmēr notekūdeņu monitoringa dati uzrāda jauna SARS-CoV-2 vīrusa paveida HV.1 izplatību visā Latvijas teritorijā.

Jaunais paveids ir jau zināmā EG.5 ("Eris") atvasinājums un ir ļoti līdzīgs tam.

Pielāgotās vakcīnas pret Covid-19, kuras šobrīd pieejamas Latvijā ("Comirnaty" un "Nuvaxovid"), joprojām nodrošina aizsardzību pret jaunākiem paveidiem, tostarp HV.1 un JN.1 ("Pirola").

Palielinās gripas intensitāte

Akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka pagājušā nedēļā Latvijā vidējā gripas izplatības intensitāte palielinājusies, kaut gripas izplatība vēl nav pārsniegusi epidēmiskā sliekšņa līmeni. Laboratoriski apstiprināti 15 gripas gadījumi, no kuriem sešos gadījumos tika noteikta A tipa gripa un deviņos gadījumos B tipa gripa.

Pozitīvo testu īpatsvars uz gripu pieaudzis no 3,5% līdz 6,6%. 

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1095 pacienti, no kuriem 32 pacientam noteikta diagnoze "gripa", balstoties uz tipisku klīnisko ainu (pagājušajā nedēļā 31). Gadījumi reģistrēti Ventspilī, Valmierā, Jūrmalā, Jēkabpilī, Jelgavā, Daugavpilī, Rīgā. Augstākā saslimstība ar gripu reģistrēta vecuma grupā 0–4 gadi.  

SPKC norāda, ka daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs novērojams būtisks akūtu elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē. Kopumā Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars bijis 20% apmērā (nedēļu iepriekš 22%), salīdzinoši gripas pozitīvo testu īpatsvars pieaudzis no 9% uz 18% (nedēļu iepriekš pieaugums bija no 3% uz 9%). 

Iesaka vakcinēties 

Lai mazinātu smagas saslimšanas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem saslimšana bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks, atgādināja SPKC. 

Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies 105 969 iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies 31 379 iedzīvotāju.  

Šobrīd ir ieteicams veikt vakcināciju, lai iegūtu imunitāti pirms plašas gripas izplatības. Riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem), "Fluenz Tetra" (2-17 gadi) un vakcīna "Influvac Tetra". Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu joprojām ir vairāku vakcinācijas iestāžu un ģimenes ārstu prakšu rīcībā. Vakcinācijas iestādes, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas šeit.

Savukārt vakcinācijā pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās "Pfizer BioNTech" vakcīnas "Comirnaty Omicron XBB.1.5, un "Novavax" vakcīnas "Nuvaxovid XBB.1.5", kas piemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidiem, tai skaitā HV.1 un JN.1. 

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē, atgādināja SPKC.

Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām. Arī vakcinācija pret Covid-19 stingri rekomendējama cilvēkiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti