Vakcinācija pret Covid-19: Plāno 8 prioritāras grupas; 2. grupā – arī valstij svarīgas amatpersonas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas, un līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.          

ĪSUMĀ:

 • VM paredz 8 prioritārās vakcinējamo personu grupas:
 1. mediķi un īpašas pacientu grupas pēc ārstu norādījuma.
 2. sociālo aprūpes centru darbinieki un klienti; svarīgākās valsts amatpersonas.
 3. seniori virs 70 gadiem; tie, kuri dzīvo kopā ar hroniski slimiem bērniem, aprūpē slimos.
 4. seniori 60–70 gadu vecumā.
 5. bērnudārzu un vispārējo skolu, operatīvo dienestu darbinieki, armija, Zemessardze, “kritiski svarīgie energoapgādes komersanti”.
 6. speciālo iestāžu, tai skaitā patversmju, klienti, personas ieslodzījuma vietās.
 7. nozaru prioritārie darbinieki, reliģisko organizāciju garīgais un kalpojošais personāls.
 8. darbinieki, kuri saskaras ar daudziem cilvēkiem, kuri darbā nevar distancēties.
 • Cerēts, ka trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos.
 • Šis grupas var mainīties, ņemot vērā situāciju un valdības lēmumus.
 • Ja būs vakcīnas un kapacitāte, varēs vakcinēt uzreiz vairākas grupas.
 • Negaidīs, kamēr vakcinēsies visa grupa, ja parādās vietas rindā, aicinās nākamo.
 • Vakcinēs arī viedokļu līderus, kuri tie būs – vēl lems.

Valdībā izskatītais ziņojums par prioritāri vakcinējamām personu grupām paredz arī, lai veicinātu sabiedrības grupu vakcinēšanos, sabiedrības grupu viedokļu līderus, vakcinācijas “vēstnešus” varētu potēt ārpus noteiktās prioritāri vakcinējamo sabiedrības grupu secības.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) atzina, ka pagaidām vēl nevar pateikt, kuri tieši būs šie viedokļu līderi, bet tie būtu cilvēki ar neapstrīdamu autoritāti, kuri var iedvesmot un iedrošināt vakcinēties, par šiem cilvēkiem vēl lems. Ministrs gan pieļāva, ka, piemēram, tie varētu būt bijušie Valsts prezidenti, piemēram, Vaira Vīķe-Freiberga, arī kultūras nozarē noteikti ir šādi cilvēki, kuri atbilstu vakcinācijas vēstnieka apzīmējumam.

Pavļuts skaidroja, ka ir svarīgi šādu "vakcinācijas vēstnešu" iespēju paredzēt, jo sabiedrībā atbalsts vakcinācijai  nav viendabīgs.

Ziņojumā norādīts, ka šī gada pirmajā ceturksnī pirmā prioritārā grupa ir aptuveni 36 000 veselības aprūpes darbinieku un pacientu, kuriem nepieciešamas nopietnas operācijas, piemēram, onkoloģiskie pacienti, pacienti, kas ilgstoši uzturas slimnīcā.

Otrā prioritāri vakcinējamā grupa būs aptuveni 20 000 ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti, kā arī amatpersonas, kuru vakcinācija ir nacionālās drošības jautājums. 

Veselības ministrs precizēja, ka šīs amatpersonas būtu valdības locekļi un Nacionālās drošības padomes locekļi – valdības pārstāvji un Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētāja, Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs.  

Trešajā prioritārajā grupā būs aptuveni 187 000 senioru virs 70 gadu vecuma un aptuveni 166 000 cilvēku ar hroniskajām slimībām, cilvēki, kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā ar bērniem, kuriem ir noteiktas hroniskas un imūnsupresējošas slimības, un kuri mājās aprūpē smagi slimas personas.

Ceturtā prioritāra grupa būs aptuveni 241 000 cilvēku 60–70 gadu vecumā.

Pašlaik indikatīvi otrajā ceturksnī varētu sākt vakcinēt nākamās prioritārās grupas.

Piektajā grupā būs aptuveni 50 000 bērnudārzu un vispārējo skolu darbinieki, aptuveni 17 000 operatīvo dienestu darbinieki, 11 000 cilvēku armijā un Zemessardzē, kā arī aptuveni 600 “kritiski svarīgie energoapgādes komersanti”.

Nākamā grupa būs speciālo iestāžu, tai skaitā patversmju klienti, personas ieslodzījuma vietās.

Trešajā ceturksnī indikatīvi plānots sākt 7. grupas, ap 27 000 nozaru prioritāro darbinieku, vakcinēšanu, un aptuveni 16 000 reliģisko organizāciju garīgā un kalpojošā personāla vakcinēšanu.

Indikatīvi ar to būtu panākts, ka vakcīnu saņēma 70% iedzīvotāju vecumā virs 16 gadiem.

8. prioritāri vakcinējamā grupa būtu to uzņēmumu darbinieki, kas saskaras ar lielu skaitu iedzīvotāju un nevar ievērot distancēšanos (kurjeri, transporta pakalpojumu sniedzēji, tirdzniecības darbinieki, pakalpojumu sniedzēji), uzņēmumu darbinieki, kur kolektīvā savstarpēji saskaras liels skaits cilvēku un nav iespējams nodrošināt distancēšanos (pārtikas ražošanas uzņēmumi, citi ražošanas uzņēmumi u. tml.). Tāpat šajā grupā iekļauti tautsaimniecībai nozīmīgu uzņēmumu darbinieki (sakaru uzņēmumi u. tml.).

Un cerēts, ka trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.     

Veselības ministrija gan norāda, ka šis prioritāri vakcinējamo sabiedrības grupu saraksts ir provizorisks un var tikt mainīts atkarībā no izmaiņām vakcīnu piegādēs, konkrēto prioritāri vakcinējamo sabiedrības grupu atsaucības vakcinēties un atkarībā no jaunākās informācijas par vakcīnu īpašībām un iedarbību.

Ja būs pietiekams pieejamo vakcīnu daudzums un vakcinācijas kapacitāte, varēs vienlaicīgi vakcinētas vairākas sabiedrības grupas ar secīgām prioritātēm.

Paredzēts, ka gadījumā, ja vakcinējamā persona nevar ierasties uz vakcināciju tai noteiktajā laikā, vakcinācija tiek piedāvāta citai personai no tās pašas prioritārās sabiedrības grupas vai no nākamās prioritārās sabiedrības grupas.

Plāns arī paredz – ja pieejamo vakcīnu daudzums un vakcinācijas kapacitāte pārsniedz personu skaitu, kuras ir pieteikušies vakcinācijai no attiecīgajā brīdī vakcinējamās prioritārās sabiedrības grupas, notiks proaktīva attiecīgās grupas pārstāvju piesaistīšana.

Ja brīvās vietas rindā šādi netiek aizpildītas, sāk vakcinēt personas no sabiedrības grupas ar nākamo prioritāti,

Veselības ministrijai vēl būs jāiesniedz valdībai noteikumi, kuros būtu sadalītas prioritāri vakcinējamās sabiedrības grupas, kā arī noteikti nosacījumi pārejai no vienas prioritāri vakcinējamās sabiedrības grupas uz nākamo prioritāri vakcinējamo sabiedrības grupu.

Veselības ministram līdz šī gada 19. februārim jāapstiprina vakcinācijas procesa organizēšanas kārtība.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kura tagad ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas. Savukārt decembra beigās ir sākta mediķu vakcinācija, taču vakcīnu daudzums Latvijā ir neliels, un vakcinācija norit lēnāk, nekā iepriekš cerēts.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti