Saslimstības līmenis ar Covid-19 valstī stabilizējas

Latvijā vērojama neliela Covid-19 gadījumu skaita stabilizācija – pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināti 293 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 339), kopumā veikti 888 (iepriekš 821) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

SPKC norādīja, ka pagājušajā nedēļā stacionēti 322 Covid-19 pacienti, bet nedēļu iepriekš stacionēto bija 401.

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu bija astoņi pacienti (iepriekš 12). Reģistrēti 28 Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 29). Ziņoto nāves gadījumu skaits bijis vecuma grupā "50 gadi un vairāk", norādīja SPKC, un vismaz sešos gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19.

SPKC atgādināja, ka saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un var iestāties nāve. Tāpēc vakcinācija pret Covid-19 īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.

Saslimstība ar gripu palielinās, bet saglabājas zema

Tikmēr saslimstība ar gripu, lai gan pagājušajā nedēļā palielinājusies, aizvien saglabājās zemā līmenī, tāpēc vakcinācijai ir īpaši labvēlīgs brīdis, atgādināja SPKC. 

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1095 pacienti, no kuriem 31 pacientam noteikta diagnoze "gripa", balstoties uz tipisku klīnisko ainu (pagājušajā nedēļā 15).

Gadījumi reģistrēti Ventspilī, Valmierā, Daugavpilī, Rīgā. Pagājušajā nedēļā augstākā saslimstība ar gripu reģistrēta vecuma grupā 0–4 gadi.  

Laboratoriski apstiprināti 26 gripas gadījumi, no kuriem 15 gadījumos tika noteikta A tipa gripa un 11 gadījumos B tipa gripa. 

Arī lielākajā daļā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu gripas izplatība saglabājās līdzīgā līmenī, kāds tika novērots tajā pašā periodā pagājušajā gadā. Kopumā Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars bijis 22% apmērā (nedēļu iepriekš 22%), bet gripas pozitīvo testu īpatsvars pieaudzis no 3% uz 9%. 

Pret gripu vakcinējušies vairāk nekā 104 tūkstoši

Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies jau vairāk nekā 104 tūkstoši iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies vairāk kā 30 tūkstoši iedzīvotāju.  

Šobrīd riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem), "Fluenz Tetra" un vakcīna "Influvac Tetra". Saraksts ar vakcinācijas iestādēm, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, pieejams šeit.

Savukārt vakcinācijā pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās "Pfizer BioNTech" vakcīnas "Comirnaty Omicron XBB.1.5" un "Novavax" vakcīnas "Nuvaxovid XBB.1.5", kuras piemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa "Omikrona" paveidiem. Esošās vakcīnas ir efektīvas arī pret jauno BA.2.86 jeb "Pirola" paveidu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti