Panorāma

Latvijā "Moderna" vakcīnas otrā deva nav rezervēta

Panorāma

Atbalsta A. Kaimiņa izdošanu kriminālvajāšanai

Skatītāju jautājumi par Covid-19 vakcīnām

Kā atšķiras Covid-19 vakcīnas? «Panorāma» meklē atbildes uz skatītāju jautājumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Neskaidrību, šaubu un bažu par Covid-19 vakcīnām sabiedrībā ir daudz. LTV raidījumā “Panorāma” turpina atbildēt uz skatītāju iesūtītajiem jautājumiem par vakcinēšanos pret Covid-19.

Vai varēs izvēlēties, kuru vakcīnu saņemt?

Pagaidām nevar. Tāpēc, ka piegādes ir secīgas un neienāk visu ražotāju vakcīnas vienlaikus. Infektologi gan sola, ka, ja kādai no vakcīnām tiešām izrādīsies būtiskas priekšrocības efektivitātes ziņā, piemēram, vecāka gada gājuma cilvēkiem vai cilvēkiem ar kādām blakus saslimšanām, tad eksperti un jomas speciālisti sniegs īpašus ieteikumus lietot tieši konkrēto vakcīnu konkrētai iedzīvotāju grupai.

Kādēļ vakcīna varēja tapt tik ātri?

Īsā atbilde – ir ārkārtas apstākļi, kas ļāva vērtēšanas un apstiprināšanas procesu virzīt ātrāk, nekā ierasts. Kā arī bija liela sabiedrības atsaucība piedalīties klīniskajā izpētē.

Kā atšķiras dažādas vakcīnas?

Pēc to uzbūves un darbības mehānisma, pastāstīja Dace Zavadska no Imunizācijas valsts padomes. 

“Darbības mehānisms ir pilnīgi tāds pats kā “Pfizer”, arī “Modernai”, tāds būs “CureVac” iedarbīgums. Tie ir 94% vai 93%. Arī “Moderna” un “Pfizer” ir gandrīz identiski. “AstraZeneca”, “Johnson&Johnson” būs vīrusa vektora vakcīnas. Tādas jau pasaulē ir zināmas ilgāku laiku. Tur savukārt šis nesējs ir izmainīts vīruss, kas izraisa parasto saaukstēšanos, bet viņš nevar vairoties, viņš nevar ierosināt parasto saaukstēšanos cilvēkam,” stāstīja Zavadska.

KONTEKSTS:

Latvija līdz šim saņēmusi trīs “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās Covid-19 vakcīnas kravas – pirmajās divās piegādēs saņemtas 23 400 vakcīnu devas, bet trešajā – vēl 6800 devas.  Savukārt 12. janvārī saņemtas pirmās 1200 ražotāja "Moderna" vakcīnas pret Covid-19.

Latvija teorētiski varēja pieteikties lielākam “Pfizer/BioNTech” vakcīnu daudzumam, taču pēc veselības nozares ekspertu darba grupas izvērtējuma, ņemot vērā šīs vakcīnas specifiskās uzglabāšanas un izlietošanas prasības, pieņemts lēmums par mazāku daudzumu. Veselības ministrija gan uzskata, ka to nevar saukt par kļūdu. Taču pēc Eiropas Komisijas (EK) panāktās vienošanās ar ražotājiem par papildu “Pfizer”/”BioNTech” Covid-19 vakcīnu devu piegādēm Latvija nolēmusi iegādāties kopumā līdz 1,403 miljoniem šo vakcīnu devu, tiesa, šīs papildu piegādes sāksies no šī gada otrā ceturkšņa.

Tāpat  valdība apstiprinājusi ieceri pieteikties vēl papildus 646 510 Latvijai pieejamajām Vācijas ražotāja “CureVac” vakcīnām, tādējādi no šī ražotāja kopumā plānojot iegādāties 946 510 vakcīnu, taču arī šī vakcīna nav vēl apstiprināta izmantošanai ES.

Lielāko devu skaitu - aptuveni 1,7 miljonus devu - bija plānots iegādāties no “AstraZeneca”. Taču šī vakcīna vēl nav apstiprināta izmantošanai ES, par to plānots lemt 29.janvarī, bet jau pirms tam uzņēmums brīdināja, ka nespēs piegādāt vakcīnas solītajā apjomā, un izskanēja, ka līdz aprīlim Latvija varētu saņemt vien 110 000 devu no šī ražotāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti