“Šoziem esam diezgan stipri pagājuši uz priekšu gan vakcinācijā, gan slimošanā tiem, kas nav vakcinējušies. Līdz ar to mūsu pretestības spējas nākamajiem variantiem tikai uzlabosies. Tā nebūs, ka šis jaunais variants nāks tukšā vietā. Esmu diezgan pārliecināts, ka mūsu spējas pretoties šim vīrusa variantam ir uzlabojušās. Diemžēl caur sāpīgo pieredzi,” sacīja Dumpis.
Attiecībā uz prognozēm par Covid-19 izplatību Ziemassvētku laikā, infektologu aizvien uztrauc vīrusa delta varianta izplatība. Ja primārā vakcinācija neturpināsies un cilvēki neievēros “tos niecīgos ierobežojumus”, kas pašlaik ir, tad saslimstības pieaugums, visticamāk, būs.
Vienlaikus Dumpis pauda, ka Covid-19 vīrusa delta varianta izplatība nevarētu sasniegt tādu līmeni, kāds bija pirms mēneša.
Viņš arī atkārtoti uzsvēra, ka riska grupu, tostarp senioru vakcinācijas pret Covid-19 aptvere aizvien ir galvenā problēma attiecībā gan uz vīrusa delta, gan omikrona paveidu. Tas izšķirs to, kā mūsu slimnīcas strādās tuvākajos mēnešos.
Taujājot par Covid-19 vīrusa omikrona paveida bīstamību, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska sacīja, ka spriešana par to pašlaik ir spekulāciju līmenī. Tikmēr aizvien “aiz loga ir diezgan nopietna un nekontrolēta delta varianta izplatība”.
Komentējot valdības nevienošanos par obligātu Covid-19 testu ieceļotājiem Latvijā, Dumpis sacīja, ka efekts šādai pieejai būtu tad, ja Eiropā to darītu visas valstis vienlaikus. Bet vienai valstij piemērot šādas prasības nav pamatoti un tas nedos vajadzīgo efektu.
KONTEKSTS:
Rudens sākumā gausā vakcinācija pret Covid-19 bija viens no iemesliem saslimstības ar Covid-19 pieaugumam, kā dēļ bija noteikts "lokdauns". Tiesa, oktobrī pieauga un pašlaik turas samērā augsts vakcinācijas temps.
Pēdējā mēneša laikā par 9 procentpunktiem pieaudzis pilnībā pret Covid-19 vakcinēto Latvijas iedzīvotāju īpatsvars, sasniedzot 57%. Un pašlaik Latvijā sasniegta augstākā vakcinācijas pret Covid-19 aptvere Baltijā.