No ceturtdienas Latvijā «lokdauns»: slēdz sabiedriskās aktivitātes, vakaros mājsēde un mācības attālināti

No ceturtdienas, 21. oktobra Latvijā ieviesti stingri ierobežojumi attiecībā uz pulcēšanos, sabiedriskām aktivitātēm, tirdzniecību, pakalpojumiem, mācībām un citām klātienes norisēm ar mērķi samazināt Covid-19 straujo izplatību. Tāpat vakaros un naktīs noteikta mājsēde, paredz valdības lemtais.

ĪSUMĀ:

 • No 21. oktobra mājsēde – cilvēki laikā no pulksten 20 līdz 5 paliek mājās.
 • Tirdzniecības vietas klātienē strādā no pulksten 6 līdz 19.
 • Mājsēdes laikā iziet no mājas drīkst dažos gadījumos; jāaizpilda apliecinājums.
 • Aizliegti privāti pasākumi, pulcēšanās vairāk nekā vienas mājsaimniecības ietvaros.
 • Nedrīkst notikt piketi un sanāksmes.
 • Vecāki, kuri nedzīvo kopā ar saviem bērniem, drīkst tikties, ja nav slimi ar Covid-19 vai nav jāizolējas.
 • Mašīnā – tikai viena mājsaimniecība vai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām.
 • Brīvlaiku pagarina līdz 29. oktobrim; no 1. novembra klātienē mācās tikai 1.–3. klase.
 • Bērnudārzi pieejami ģimenēm, kuru locekļi nevar strādāt attālināti.
 • Netiek sniegti pakalpojumi, kas nav vitāli svarīgi.
 • Klātienē strādā nepieciešamāko preču veikali.
 • Degvielas uzpildes staciju un aptieku darba laiku neierobežo.
 • Iepirkties internetā un saņemt preces ārpus veikala vai piegādē uz mājām – drīkst.
 • Sākoties mājsēdei, drīkst strādāt arī ēdienu piegādātāji.
 • Ēdināšanas iestādes ēdienu drīkst izsniegt tikai līdzņemšanai.
 • Bēres drīkst notikt ārā, piedaloties līdz 20 cilvēkiem.
 • Dievnami vaļā individuāliem apmeklējumiem.
 • Kultūrvietas nestrādā, sporta pasākumi nenotiek, izņemot profesionālo sportu.
 • Policija strādās pastiprinātā režīmā, uzraugot ierobežojumu ievērošanu.

Ministri vienojās, ka jaunie striktie ierobežojumi būs spēkā četras nedēļas.

Visi Latvijas iedzīvotāji ir aicināti pēc iespējas palikt mājās un ievērojami samazināt fizisku kontaktēšanos ārpus savas mājsaimniecības, kā arī nekavējoties uzsākt vakcināciju pret Covid-19, ja tas vēl nav pagūts līdz šim.

"Mēs četras nedēļas tagad ejam uz vēl stingrāku režīmu visi. Bet 15. datumā [novembrī] mēs atgriežamies nosacīti pie šodienas stāvokļa, kas jau ir samērā ierobežots nevakcinētiem cilvēkiem. Ar papildinājumu, ka starplaikā mēs runāsim, ka, iespējams, vēl kaut kur būs stingrāki ierobežojumi nevakcinētiem cilvēkiem, lai viņi vairs nevarētu turēt visu valsti gūstā, kā viņi šobrīd diemžēl dara,” sacīja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Arī pēc 14. novembra spēkā būs plaši ierobežojumi attiecībā uz cilvēkiem bez Covid-19 sertifikāta.

Mājsēde un apliecinājums

Laikā no pulksten 20 līdz 5 cilvēkiem jābūt savās mājās, izņēmuma gadījumi:

 • ja jādodas uz darbu vai no tā. Šajā gadījumā jāaizpilda apliecinājums, kurā jānorāda vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvietas adrese, dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas atstāšanas iemesls un laiks; darbavietas nosaukums, adrese un darba devēja vai tās nozīmētas kontaktpersonas tālruņa numurs;
 • ja pārvietojas saistībā ar psiholoģiskā atbalsta, ārstniecības pakalpojumu, tai skaitā vakcinācijas pret Covid-19, saņemšanai vai dzīvnieku veterinārmedicīniskajai aprūpei, vai diennakts aptiekas apmeklējumam.
 • ja pārvietojas, lai nokļūtu līdz lidostai, ostai, dzelzceļa stacijai vai autoostai vai no tām.

Pēdējos divos gadījumos apliecinājumā jānorāda vārds, uzvārds; personas kods, dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas adrese; dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas atstāšanas iemesls un laiks, kā arī pakalpojuma saņemšanas vieta.

Laikposmā no pulksten 20 līdz 5 taksometra pakalpojumu, kā arī darba devēja nodrošinātu transportu var izmantot, lai dotos uz darbu vai no darba, saņemtu ārstniecības pakalpojumus vai dotos uz lidostu vai no lidostas, ostas u.tml.

Taujāts par mājsēdes ievērošanas kontroli, premjers pastāstīja par sarunu ar Valsts policijas priekšnieku, kurš esot apliecinājis, ka

policija ir spējīga un gatava uzraudzīt situāciju.

Policija turpinās strādāt pastiprinātā režīmā, kontroles pasākumos iesaistot visas policijas amatpersonas, tajā skaitā Kriminālpolicijas darbiniekus un Valsts policijas koledžas kadetus. Pastiprināti tiks kontrolēts, lai tiek ievēroti iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi, kā arī turpināsies ierobežojumu kontrole citās jomās, piemēram, sabiedriskajā transportā, tirdzniecības, skaistumkopšanas, ēdināšanas un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Tāpat policija turpinās uzraudzīt pulcēšanās un pašizolācijas ierobežojumus. Vienlaikus Valsts policijas resursi un turpmākais darbs tiek plānots tā, lai turpinātu nodrošināt arī savu pamatpienākumu izpildi, ikdienā apkarojot noziedzību, tostarp novērstu un atklātu vakcinācijas sertifikātu viltošanu, kā arī rūpējoties par sabiedrisko kārtību un uzraugot ceļu satiksmi.

Cilvēku tikšanās, privātais transports 

Līdz 15. novembrim (neieskaitot) aizliegti privāti pasākumi, cilvēku pulcēšanās vairāk nekā vienas mājsaimniecības ietvarā, arī piketi, sanāksmes.

Ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, pieļaujami apmeklējumi, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros.

Pieļaujama arī nepilngadīgu bērnu un vecāku tikšanās, ja bērni un vecāki nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot gadījumu, ja bērnam, kādam no vecākiem vai vecāku mājsaimniecības locekļiem jāievēro izolācijas, mājas karantīnas vai pašizolācijas prasības.

Ar privāto transportlīdzekli var pārvietoties vienlaikus tikai vienas mājsaimniecības locekļi vai divas personas, kuras nav vienas mājsaimniecības locekļi. Pavadot nepilngadīgu bērnu vai personu, kurai nepieciešama asistenta palīdzība, vai kurai ir objektīvas grūtības vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ, privātajā transportlīdzeklī atļauts pārvietoties līdz trim personām no vairākām mājsaimniecībām. Tas neattiecas uz sabiedrībai kritiski svarīgās nozarēs nodarbinātajiem.

Mācības lielākoties attālināti

Skolēnu rudens brīvlaiku pagarina par nedēļu – līdz 29. oktobrim. Pēc tam

skolēni mācības turpinās attālināti, izņemot 1. līdz 3. klasi, kas no 1. novembra mācīsies klātienē.

Bērnudārzi turpinās strādāt un būs pieejami ģimenēm, kur vecāki nevar strādāt attālināti un nevar nodrošināt bērna uzraudzību. Drīkstēs apvienot bērnudārzu grupas, iespējami nodrošināt izglītojamo sastāva nemainību.

Tāpat izņēmums paredzēts rezidentūrā un citām praktiskām mācībām un praksēm, ļaujot to īstenot klātienē veselības aprūpes un veterinārmedicīnas studijās.

Netiek rīkotas nometnes.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) apliecināja, ka skolas būs vaļā darbam klātienē no 15. novembra, lai gan tobrīd vēl viss nebūs "rožaini" Covid-19 izplatības ziņā.

Preces, pakalpojumi

Jāaptur klātienes pakalpojumi, kas nav vitāli svarīgi, un mazāk nozīmīgu preču tirdzniecība klātienē, saglabājot tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību.

Autoservisi būs atvērti.

Aizliegti arī inventāra nomas pakalpojumi, kas saistīti ar sportu, atrakcijām un izklaidi, izņemot darba instrumentus un inventāru, kā arī transportlīdzekļu nomu, tostarp velosipēdu, elektrisko skrejriteņu u.c.

Aizliegts sniegt klātienes saimnieciskos pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi, azartspēlēm, derībām, atrakcijām, skaistumkopšanu, labsajūtu, aktīvo atpūtu, fiziskajām aktivitātēm, sportu, tūrismu (izņemot izmitināšanu un ārvalstu ceļojumus), foto un video pakalpojumiem (izņemot fotogrāfiju izgatavošanu dokumentiem un plašsaziņas līdzekļu darba nodrošināšanai), klātienes konsultācijām, kolektīvām medībām.

Klātienē strādāt drīkst:

 • pārtikas preču veikali (kur 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces);
 • higiēnas preču veikali (kur 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces);
 • aptiekas, tai skaitā veterinārās;
 • optikas preču veikali;
 • degvielas uzpildes stacijas;
 • dzīvnieku barības veikali;
 • preses tirdzniecības vietas;
 • grāmatnīcas;
 • telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas;
 • ziedu tirdzniecības vietas;
 • reģistrētas autoostas, kuras nodrošina biļešu tirdzniecību, un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes dzelzceļa maršrutiem;
 • tirgos un ielu tirdzniecības vietās ir atļauta tirdzniecība tikai ar pārtikas precēm un lauksaimniecības produkciju.

Visas vietas, kuras drīkst strādāt, uzsāk darbu ne ātrāk kā pulksten 6 un beidz ne vēlāk kā 19, lai cilvēki var pagūt tikt mājās.

Mājsēdes laikā ēdiena piegādes pakalpojumi drīkst strādāt.

Degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku darba laiks, tūristu mītņu darba laiks, Covid-19 vakcinācijas punktu, kā arī sabiedriskā transporta, kravu un pasažieru pārvadājumu un ar to saistīto pakalpojumu, piegādes, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks netiek ierobežots.

Distances tirdzniecība būs atļauta ar nosacījumu, ka iegādāto preču izsniegšana notiek ārpus veikala telpām, tostarp ar piegādēm.

Darbs klātienē

Visiem strādājošajiem, kuriem vien to pieļauj darba specifika, būs prasība strādāt attālināti, bet klātienē darba vietā var atrasties tikai ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu testu.

Turklāt darbinieki, kas strādā klātienē, arī ar Covid-19 sertifikātu, katru dienu darbā rakstveidā apliecina, ka viņiem nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmju un tās nav bijušas tiešā kontaktā ar personām, kurām noteikta izolācija, mājas karantīna vai pašizolācija.

Darba devējs drīkst organizēt visu klātienē strādājošo darbinieku Covid-19 testēšanu. To apmaksā no darba devēja līdzekļiem.

Darbinieki, kuri strādā klātienē un vēl nav saņēmuši Covid-19 pārslimošanas vai testēšanas sertifikātu, var strādāt ar Covid-19 antigēna testa rezultātu, kas nav vecāks par 72 stundām. Šobrīd testēšanas sertifikātus izsniedz vairāk nekā 200 ārstniecības iestāžu noorganizēti testēšanas sertifikātu punkti, tomēr, ja konkrētā teritorijā 10 kilometru rādiusā nav pieejami Covid-19 testēšanas punkti, darba devējs var uz vietas turpināt organizēt darbinieku testēšanu ar antigēna testiem.

Lai gan sākotnēji bija paredzēts klātienes darbu ļaut tikai kritiski svarīgās nozarēs, tomēr šāds ierobežojums netika pieņemts, tā vietā nosakot virkni jomu, kas nedrīkst darboties klātienē, medijiem skaidroja Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Ēdināšana

Ēdināšanas vietās atļaut izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai vai ar piegādi. Tiesa, piegādes pakalpojuma sniedzējam, kas nonāk ciešā kontaktā ar pakalpojuma saņēmēju, ir jābūt Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātam. Pakalpojuma saņemšanas vietā vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamo iekštelpu platības  un tiek lietota sejas maska.

Bēres

Izņēmumi attiecībā uz pulcēšanās aizliegumu ir saglabājami neatliekamajos gadījumos, piemēram, bēru dēļ. Bēres drīkst notikt tikai ārā, un tajās drīkst pulcēties ne vairāk kā 20 cilvēki.

Minētajā cilvēku skaitā netiek ieskaitītas personas, kas tieši saistītas ar bēru norises nodrošināšanu.

Dievnami 

Dievnami atvērti tikai individuāliem apmeklējumiem vienas mājsaimniecības ietvaros. Vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri, un vienlaikus baznīcā drīkst atrasties ne vairāk kā 20% no kopējā iespējamā cilvēku skaita.
Ierobežots arī dievnamu darbības laiks – no pulksten 6 līdz 19.

Tiesa, paredzēts izņēmums laikam no 4. līdz 7. novembrim, kad garīgais un kalpojošais personāls drīkstēs kalpot bez darba laika ierobežojumiem, bet bez apmeklētāju klātbūtnes.

Kultūra, sports

Pārtrauc kultūrvietu, bibliotēku, izstāžu norises vietu, arī to, kas saistītas ar ielu tirdzniecības organizēšanu (tai skaitā gadatirgu), darbību. 

Kultūrvietās var notikt organizēti profesionālās mākslas kolektīvu mēģinājumi, ierakstu, izrāžu un koncertu sagatavošana no pulksten 6 līdz pulksten 19.

Aizliegti arī visi sporta pasākumi, izņemot profesionālo sportu.

Vakcinācija pret Covid-19

Valsts un pašvaldību institūciju (tai skaitā kapitālsabiedrību) darbinieki un amatpersonas, kā arī citi strādājošie, kuri saskaras ar klientiem un kolēģiem, no 15. novembra savus darba pienākumus varēs veikt tikai tad, ja viņiem ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, bet no 15. decembra arī citiem darbiniekiem,  tostarp brīvprātīgajiem un personām ar ārpakalpojuma līgumiem, kuri strādā klātienē, jābūt potētiem.

Slimnīcas un medicīnas pakalpojumi

Lai ārstniecības iestādes spētu nodrošināt neatliekamo medicīnisko palīdzību, palīdzību akūtos gadījumos vai Covid-19 pacientu ārstēšanu, ja nepieciešams, drīkstēs nodarbināt ārstus ar vai bez sertifikāta, neatkarīgi no specialitātes un iesaistīt pacientu aprūpē visu profesiju ārstniecības personas. Tiesa, šie cilvēki drīkstēs strādāt sertificētas ārstniecības personas uzraudzībā vai vadībā.

Sabiedriskais transports, tostarp mājsēdes laikā

Noteikts, ka ārkārtējā situācijā, tostarp mājsēdes laikā, sabiedrisko transportlīdzekļu ietilpība pilsētas un piepilsētas sabiedriskajā transportā nedrīkst pārsniegt 50%.

Ja pārvadātājam transportlīdzekļa specifikas dēļ nav iespējams kontrolēt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, transportlīdzeklī ir jābūt marķētām sēdvietām, nodrošinot distancēšanās prasību ievērošanu.

Vienlaikus sabiedriskā transporta darbības laiks mājsēdes laikā netiks ierobežots, lai primāri nodrošinātu iedzīvotāju nokļūšanu uz darbu vai dienesta vietu un atpakaļ, kā arī darba pienākumu veikšanu.

Valstspilsētām saglabāta iespēja organizēt sabiedriskā transporta pakalpojumus daļēji drošajā režīmā bez salona ietilpības ierobežojuma.

Noteikts, ka netiks piemēroti tikai pašvaldību noteiktie braukšanas maksas atvieglojumi valstspilsētu organizētajā sabiedriskajā transportā. Savukārt valsts noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus arī turpmāk varēs saņemt visi pasažieri, braucot reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos.

Nemainīga paliek kārtība, ka braukšanas maksas atvieglojumi personām ar I un II grupas invaliditāti un viņu pavadoņiem tiks nodrošinātas arī valstspilsētu organizētajā sabiedriskajā transportā.

Tāpat reģionālajā sabiedriskajā transportā ietilpība paliek, kā tika noteikts iepriekš, – tā nedrīkst pārsniegt 80% no transportlīdzekļa ietilpības.

Savukārt pieturvietās ārpus reģionālās nozīmes maršrutu galapunktiem, ja nepieciešams uzņemt pasažierus, ietilpība noteikta 85% apmērā.

Ekonomikas ministrijai uz nākamo valdības sēdi uzdots iesniegt noteikumus par atbalstu uzņēmējiem.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Vēlāk valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. 

Tomēr nedēļu vēlāk, redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, Krīzes vadības padomē konceptuāli vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviest tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Pēc tās ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Tikmēr slimnīcās turpina strauji augt stacionēto skaits, tādēļ pārtraukta plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana, izņemot atsevišķus pakalpojumus. Tiek arī meklēta iespēja atvērt papildu gultas Covid-19 slimniekiem un plānota rīcība krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000. Tādā gadījumā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti