Dienas ziņas

Valmieras skolēni uzvar LM konkursā

Dienas ziņas

Plānveidīgi testē cilvēkus aprūpes namos

Tiesu darbs ārkārtējās situācijas laikā

Arī Vidzemes rajona tiesa adaptējusies darbam attālināti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tiesu sistēma savu darbu turpina, pielāgojoties jaunajiem apstākļiem, un ārkārtējās situācijas laikā ir izskatīts jau vairāk nekā 3000 lietu. Arī Vidzemes rajona tiesa adaptējusies valstī noteiktajiem ierobežojumiem un mainījusi savu darbību, arvien vairāk izmantojot videkonferenču iespējas, kas ir īpaši būtiski šajā laikā, jo ļauj turpināt ierasto darbu attālinātā režīmā.

Šobrīd tiesas namā tiek skatītas tikai tās lietas, kas ir neatliekamas, un, lai arī daudzi tiesas procesi tiek atlikti uz vēlāku laiku, nav pamata bažām, ka pēcāk veidosies liels uzkrāto lietu apjoms. Vidēji nedēļā notiek aptuveni 10 tiesas sēdes, iepriekš šāds skaitlis bija dienā.

“Tās lietas, kur varbūt ir daudz lietas dalībnieku un kur nevaram nodrošināt drošo distanci, mēs tomēr atliekam un gaidām labākus laikus, un ir liela lietu kategorija, ko mēs varam skatīt arī rakstveida procesā, līdz ar to tiesas darbs neapstājās,” skaidroja Vidzemes rajona tiesas priekšsēdētājs Jānis Grīnbergs.

Mutvārdu tiesas sēdes notiek tikai lietās, kas saistītas ar nozīmīgu tiesību aizskārumu un objektīvu steidzamību, tomēr tie, kuriem ir jāierodas uz tiesas namu klātienē, var būt droši, ka tiks ievēroti visi nepieciešamie pasākumi infekcijas riska mazināšanai.

Tiesā pieejamas gan vienreiz lietojamās maskas, gan roku dezinfekcijas līdzekļi, kā arī tiesas zālē tiek nodrošināta divu metru distance.

 “Mēs izstrādājām vadlīnijas, kur noteicām, kādi ir tie gadījumi, kad tiesas var strādāt klātienē, atceroties to, ka vispirms ir veselība svarīga visai sabiedrībai, jo mēs - nedz tiesnesis, nedz advokāts, nedz lietas dalībnieks - viņš nevaram domāt tikai par sevi, par savām interesēm, bet jādomā par visas sabiedrības veselību un tādējādi, arī pasargājot sevi, valsts nodrošina taisnību valstī.

 Tāpēc šī funkcija ir uzskatāma par kritisko infrastruktūru, tāpat kā energoapgāde, tāpat arī tiesiskuma darbošanās, kārtības pastāvēšana,” uzsvēra tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).  

Jau agrāk tiesas sēdes bija iespējams rīkot, izmantojot videokonferenci, kas ir īpaši būtiski šajā laikā, jo ļauj turpināt ierasto darbu attālinātā režīmā. Īpaši svarīgi tas bija brīdī, kad Vidzemes rajona tiesā Valkā vienam no darbiniekiem tika konstatēta saslimšana ar Covid-19, tāpēc bija jāslēdz tiesas ēka un divas nedēļas tiesas darbs jānodrošina attālināti.

 “Valkas gadījums ir, teiksim, pozitīvs ar to, ka tā tiesa salīdzinoši ir maza, tur ir tikai trīs tiesas sastāvi, salīdzinoši maz tiesas darbinieku, un arī apmeklētāju plūsma nav tik liela, līdz ar to tādas īsti lielas problēmas nebija,” atzina Grīnbergs.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī vidēji dienā izskata vairāk nekā 150 lietas, tas nebūt nav mazs skaitlis, ņemot vērā visus ierobežojošos apstākļus.  

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī pagarināja vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti