Nosaka jaunus pulcēšanās ierobežojumus – kopā ne vairāk kā 2 cilvēki vai ģimene

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdība speciāli sasauktā ārkārtas sēdē pastiprinājusi ar Covid-19 saistītos ierobežojumus. Turpmāk  publiskās vietās, neievērojot divu metru distanci, kopā drīkstēs doties tikai divatā vai ģimenes lokā. Visos citos gadījumos ir jāievēro noteikums, ka personām vienai no otras ir jāievēro divu metru distance.

ĪSUMĀ:

 • Valdība lēmusi ieviest striktākus pulcēšanās ierobežojumus.
 • Turpmāk ārkārtējās situācijas laikā ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem.
 • Tāpat būs jāievēro divu metru distance.
 • Divu metru atstarpe jāievēro visur – veikalā, darbā un arī mežā.
 • Izņēmums attieksies uz vienas ģimenes locekļiem, kas dzīvo kopā.
 • Par noteikumu neievērošanu varētu paredzēt bargākus sodus. Par to valdība lems nākamnedēļ.
 • Sakaru operatoriem būs pienākums epidemioloģiskajai izmeklēšanai nodrošināt datus par Covid-19 inficēto vai to kontaktpersonu atrašanās vietu.

Saskaņā ar valdības lemto gan iekštelpās, gan ārtelpā cilvēkiem jāievēro savstarpēja divu metru distance, kā arī fiziskā distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi. Savukārt, neievērojot divu metru distanci, vienlaicīgi pulcēties publiskās vietās drīkst  maksimums divi  cilvēki vai vienas ģimenes un mājsaimniecības locekļi.

“Šodien valdības sēdē mēs pieņēmām, varētu teikt, vienkāršu rīkojumu, ko viegli atcerēties, tas ir: “divi un divi”. Turpmāk pulcēšanās būs ierobežota uz diviem cilvēkiem, un divu metru atstarpe katram ir jāievēro,” pēc valdības sēdes neklātienes preses konferencē pastāstīja premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Pastiprinātie ierobežojumi ir stingri jāievēro arī, piemēram,  bāriem, restorāniem, viesnīcām. Par to ir jārūpējas šo uzņēmumu administrācijai. Un, ja apmeklētājiem nav iespējams nodrošināt attiecīgu distanci, tad attiecīgais uzņēmums pakalpojumus sniegt nedrīkst. 

Izņēmums - darbs un dienests

Jaunie ierobežojumi neattiecas uz cilvēkiem, kuri veic darba vai dienesta pienākumus.

“Darba vieta ir plaši definējams jēdziens, un darba vietās to pasākumu stingrību, kas nepieciešami, novērtē un nosaka epidemiologi. Universālu regulējumu vai ierobežojumu par darba vietām pieņemt nevar,” sacīja  veselības ministre Ilze Viņkele ("Attīstībai/Par!").

Noteikums par divu metru distanci arī neattieksies uz darbiniekiem, kuriem ir jāstrādā grupās. Taču par viņu drošību, izpildot epidemiologu prasības, ir jāgādā darba devējiem.

Ilze Viņķele par divu metru distances ievērošanu 

"Restorānos un kafejnīcās īpašniekiem par darbiniekiem ir jānodrošina tas, lai tiktu uzraudzīts un cilvēki nenāktu darbā ar jelkādu respiratoro saslimšanu pazīmēm. To gan nosaka regulējums pat bez visas ārkārtējās situācijas. Tas, lai apmeklētāji būtu organizēti, ievērojot šo divu metru distanci, tā ir pilna ēdināšanas iestādes vadības atbildība. Un par tiem pārkāpumiem, tieši tāpat kā par pulcēšanās pārkāpumiem, sekos administratīvais sods," sacīja Viņķele.

Bargāki sodi un pārvietošanās dati

Pārkāpumus aicina kontrolēt ikvienam no mums un ziņot par tiem. Sodi ir Valsts policijas pārziņā, kas aicināta palīgos ņemt arī pašvaldību kārtības sargus.

Par valdības rīkojumu pārkāpumiem var uzlikt administratīvu sodu līdz 350 eiro vai piemērot līdz pat 8 gadiem ilgu  cietumsodu. Nākamnedēļ valdība plāno lemt par sodu pastiprināšanu.

Viņķele arī atklāja, ka valdība svētdien pieņēma normu, kas ļaus nodot datus par potenciālajām kontaktpersonām, viņu mobilā tālruņa pārvietošanās datus epidemioloģiskajām vajadzībām, bet ievērojot noteiktu procedūru. “Apzinoties, ka krīze neatbrīvo no pienākuma rūpēties par personu datu aizsardzību,” sacīja ministre.

Tas ļaušot veikt izvērstas un detalizētas epidemioloģiskās izmeklēšanas.

Tāpat operatīvo dienestu rīcībā valsts robežsardze nodevusi informāciju par tām personām, kuras ieradušās Latvijā ar repatriācijas reisiem. Pašlaik policija izlases kārtībā veic pārbaudes par to, vai šīs personas atrodas pašizolācijā. Šiem iedzīvotājiem arī tiek nosūtītas īsziņas ar atgādinājumu par pienākumu pašizolēties. Savukārt informāciju par konkrētu cilvēku diagnozi policija bez pamatojuma saņemt nevar.

Distancēšanās visu epidēmijas laiku

Ar papildu ierobežojumiem iecerēts nodrošināt cilvēku sociālās distancēšanas ievērošanu cīņai ar Covid-19 izplatību. “Valdība ir pakāpeniski pieņēmusi rīkojumus, lai apsteigtu notikumus. Citās valstīs bieži ir tā, ka vispirms ir notikums, tad reakcija. Latvijā mēs proaktīvi rīkojamies, pieņemam mērus, lai apsteigtu notikumus, ierobežotu vīrusa izplatību,” skaidroja Kariņš.

Arī epidemiologs Jurijs Perevoščikovs no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) norādīja uz nepieciešamību rīkoties proaktīvi un norādīja, ka valdības lēmumiem ir epidemioloģisks pamatojums.

Jurijs Perevoščikovs par vīrusa izplatības ķēdes pārraušanu 

Viņš skaidroja, ka Covid-19 izplatībā vājākais posms, kuru ir būtiski pārraut, ir cilvēku savstarpējie kontakti. Tāpēc fiziskā distancēšanās būs jāievēro visas epidēmijas laikā, bet ar katru vīrusa izplatības stadiju ierobežojumus būs jāpastiprina.

Perevoščikovs norādīja uz četriem pašlaik zināmiem epidēmijas attīstības posmiem:

 • Kontrolētā infekcijas izplatīšanās, kad katrs gadījums ir zināms. Pārsvarā tie bija ievesti gadījumi.
 • Daļēji kontrolējama infekcijas izplatīšanās, kad lielākā daļa gadījumu ir noskaidrojami, bet parādās pirmie neizsekojamie inficēšanās gadījumi. Pašlaik šajā posmā atrodas Latvija.
 • Zināmā mērā kontrolējams ir arī trešais posms, sniedzot medicīnisku palīdzību saslimušajiem.
 • Slimības izplatība, kad trūkst medicīnisko resursu palīdzības sniegšanai. Ir būtiski attālināt vai novērst šo posmu.

“Tieši tagad ir laiks, kamēr mēs nesasniedzam nekontrolētu slimības izplatīšanos, mums vajag jau tagad ieviest plašāko sociālo, fizisko distancēšanos sabiedriskajās vietās – slēgtajās telpās un arī ārpus telpām. (..) Mums vajag sekot vīrusam, sekot izplatībai, neļaut vīrusam sekot mums un diktēt savus nosacījumus,” sacīja SPKC pārstāvis.

Veselības ministre pastāstīja, ka Latvijā pašlaik Covid-19 inficēšanās centri ir darba vietās. Tāpat Latvijā ir pieaudzis slimnīcās stacionēto Covid-19 pacientu skaits – pašlaik 24 cilvēki, no kuriem trīs pacientu stāvoklis ir smagāks.

Latvijā joprojām testē vairāk cilvēku ar aizdomām par Covid-19 nekā kaimiņvalstīs, un inficēšanās līkne joprojām ir lēzena, norādīja Viņķele.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošana

LSM.lv apkopojis noderīgus ieteikumus, lai izvairītos no Covid-19 izplatības, kā arī par to, ko darīt atbraucējiem no ārzemēm. Apkopoti telefona numuri, uz kuriem zvanīt ar jautājumiem par Covid-19, analīzes nodošanas vietas, skaidrojums, kam veic valsts apmaksātās analīzes.
Bezmaksas informatīvais diennakts tālrunis 8345.
Vienotā mājaslapa saistībā ar Covid-19 - covid19.gov.lv.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi. Tāpat noteikts, ka brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri.

25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. Pēc epidemiologu teiktā, Latvija nonākusi epidēmijas otrajā fāzē, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem.

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tāpat valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk kā 2 miljardu eiro apmērā. Valdības darbs turpinās attālināti. 

Marta beigās valdība lēma piešķirt 8 miljonus eiro piemaksām mediķiem Covid-19 krīzes laikā. Piemaksas mediķiem būs dažādas, un maksimālais apmērs sasniegs 50% no algas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti