Panorāma

Koronavīrusa izplatība pasaulē

Panorāma

Veikalos drūzma un rindas

Ko nozīmē ārkārtēja situācija valstī?

«Covid-19» dēļ Latvijā izsludina ārkārtējo situāciju; slēgs skolas un aizliegs lielos pasākumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Ministru kabinets ārkārtas sēdē ceturtdien, 12. martā, nolēma līdz 14. aprīlim valstī izsludināt ārkārtējo situāciju. Lai ierobežotu koronavīrusa "Covid-19" izplatību, Latvijā no piektdienas, 13. marta, cita starpā būs slēgtas mācību iestādes, kā arī būs aizliegti lielie masu pasākumi. Par to pēc sēdes paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

ĪSUMĀ: 

 • Valdība nosaka ierobežojumus, lai mazinātu cilvēku pulcēšanos un "Covid-19" izplatību.
 • Mācības skolās notiks attālināti; aizliegti publiskie pasākumi ar vairāk nekā 200 cilvēkiem.
 • Valsts un pašvaldību iestādēm iespēju robežās pakalpojumi jānodrošina attālināti.
 • Cilvēkiem "mājas karantīna" pēc atgriešanās no "Covid-19" skartās teritorijas būs obligāta.
 • Premjers: Mērķis ir ierobežot cilvēku pulcēšanos nākamās četras, varbūt vairākas nedēļas.
 • Valsts prezidents: Ja valdības vadlīnijas ievēros, "Covid-19" Latvijā tiks ierobežots.
 • Veselības ministre: Jāpaplašina analīžu nodošanas un pieņemšanas iespējas.
 • Infektoloģijas centrā organizē mobilo analīžu nodošanas vietu.

Valdība ārkārtas situācijas laikā noteica virkni ierobežojošu pasākumu, tostarp:

 • Lai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem 13. martā ir jāiesniedz pirmsskolas izglītības iestādē rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav apmeklējuši "Covid-19" skartās valstis vai teritorijas, nav bijuši kontaktā ar "Covid-19" saslimušajiem vai kontaktpersonām un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu. 
 • Tiks pārtraukta mācību procesa norise klātienē visās citās izglītības iestādēs, nodrošinot no 2020. gada 13. marta mācības attālināti, izņemot centralizēto valsts pārbaudījumu norisi.
 • Tiks pārtraukta visu kultūrizglītības un sporta profesionālās ievirzes un interešu izglītības programmu mācību procesu norise, piemēram, treniņu, sacensību un mēģinājumu norise.
 • Ar 13. martu atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi, sapulces, gājieni un piketi ar vairāk nekā 200 cilvēkiem.
 • Valsts un pašvaldību iestādēm uzdots izvērtēt un iespēju robežās nodrošināt klātienes pakalpojumu sniegšanu attālināti.
 • Tūrisma pakalpojumu sniedzējiem uzdots iespēju robežās piedāvāt pārcelt un neplānot tūrisma braucienus uz "Covid-19" skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā publicētajai informācijai.
 • Iespēju robežās uzdots atcelt, pārcelt un neplānot darba braucienus un komandējumus uz "Covid-19" skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi atbilstoši SPKC norādījumiem.
 • Personām un kontaktpersonām, kuras atgriezušās no "Covid-19" skartās valsts vai teritorijas, jāveic īpaši piesardzības pasākumi, tai skaitā jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām u.c. 

Visi noteiktie pasākumi aplūkojami valdības mājaslapā šeit. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Valdības vadītājs atkārtoti aicināja Latvijas iedzīvotājus neceļot ārpus Latvijas robežām.

Gadījumā, ja cilvēks dosies uz citu valsti, pēc atgriešanās būs jāievēro visi piesardzības pasākumi, tostarp "mājas karantīna", kas turklāt tagad būs obligāta.

«Covid-19» dēļ Latvijā izsludina ārkārtējo situāciju; slēgs skolas un aizliegs lielos pasākumus
00:00 / 03:52
Lejuplādēt
Kariņš arī uzsvēra, ka valdība darīs visu iespējamo, lai mazinātu "Covid-19" izraisītās negatīvās sekas uz ekonomiku. Tuvākajā laikā noskaidrosies konkrēti pasākumi, kā palīdzēt uzņēmumiem.

 

Pēc Latvijas valdības vadītāja teiktā, ierobežojumi noteikti, lai samazinātu kontaktu starp cilvēkiem. "Ja cilvēkiem ir iespēja strādāt no mājām, tad to, darba devējam un darba ņēmējam vienojoties, vajag arī darīt," teica Kariņš.

Viņš atzīmēja, ka jaunā koronavīrusa izraisīta slimība "Covid-19" nav apturama, bet tā ir ierobežojama.

"Lai ierobežotu šīs slimības izplatību, ir jāierobežo cilvēku kopā pulcēšanās nākamās četras, varbūt vairākas nedēļas. Mums ir jāveicina tas, ko sauc par sociālo distancēšanu.

Jo, ja cilvēki nesanāks kopā, tad iespēja, ka viens otram varētu nodot šo slimību, arī krietni samazinātos," skaidroja premjers.

Līdzīgu viedokli video aicinājumā Latvijas institūcijām un iedzīvotājiem pauž arī Latvijas Valsts prezidents Egils Levits. "Būsim atbildīgi, saglabāsim mieru, būsim piesardzīgi, un, ja mēs šīs valdības vadlīnijas ievērosim, tad arī koronavīruss "Covid-19" Latvijā tiks ierobežots."

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") sacīja, ka ikviens iedzīvotājs šajā laikā jo īpaši aicināts piedomāt par higiēnas un ikdienas paradumiem. "Roku mazgāšana kļūst par mūsu dzīvesziņu ne tikai Latvijā, bet pasaulē kopumā," teica Viņķele.

Ministre atzīmēja arī, ka ir jāpaplašina analīžu nodošanas un pieņemšanas iespējas. Tādēļ no piektdienas, 13. marta, Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) organizē mobilo analīžu nodošanas vietu. Tā būs liela telts, līdz kurai nonāk pa norobežotu teritoriju. Cilvēki ar savu transportu varēs atbraukt, nodot analīzes un doties mājās.

Karantīnas iespējas LIC ļauj nodrošināt 400 gultas vietas. Kopumā varētu būt 1000 gultas. Būs rūpīgi jāskatās, kā stacionēt cilvēkus ar smagākiem simptomiem, piebilda Viņķele. Tāpat ministre pastāstīja, ka valsts iegādājas mobilās plaušu ventilēšanas sistēmas gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, gan slimnīcu vajadzībām.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības Organizācija norāda, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu "Covid-19" izplatīšanos.

Latvijā līdz ceturtdienai, 12. martam, jaunā koronavīrusa izraisītā slimība "Covid-19"  apstiprināta 16 cilvēkiem.

Ieteikumi un rekomendācijas, biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnēSlimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē, kā arī IZM tīmekļvietnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti