Panorāma

Neielaižot lidmašīnā suni asistentu, notikusi diskriminācija

Panorāma

Panorāma

Viņķeles tiesas procesā liecina premjers Kariņš

Kariņš liecina tiesā par Covid-19 vakcīnu iepirkumu: Viņķele jau atbildējusi ar zaudētu amatu

Par trūkumiem vakcīnu pret Covid-19 iepirkumā bijusī veselības ministre Ilze Viņķele kā politiķe jau samaksājusi, jo zaudēja amatu, tā Rīgas pilsētas tiesā Vidzemes priekšpilsētā vairākas reizes pirmdien atkārtoja premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Viņš liecināja bijušās ministres krimināllietā, kurā viņa apsūdzēta par valsts amatpersonas bezdarbību.

Lēmumi savulaik pieņemti juceklīgos apstākļos

Notikumi, kas saistās ar šo krimināllietu, risinājās 2020. gada beigās un 2021. gada sākumā – laikā, kad Latviju bija pārņēmis otrais kovida vilnis. 2020. gada novembrī Eiropas Savienības (ES) piedāvāja dalībvalstīm centralizētā iepirkumā iegādāties vakcīnas. Kā izrādījās vēlāk, Viņķeles tolaik vadītā Veselības ministrija izlēma iegādāties mazāk devu, nekā Latvijai bija pieejams, un veselības ministrei inkriminē arī to, ka viņa nav laikus nodrošinājusi vakcinācijas stratēģijas izstrādi – kur un kā vakcinēs, kas to darīs, kur glabās vakcīnas.

Tā kā kopš tā laika jau pagājuši pāris gadi, premjeram Kariņam daudzas detaļas jau bija piemirsušās, taču viņš pauda, ka tolaik lēmumi pieņemti juceklīgos apstākļos – gandrīz kā karā, tikai sarežģītāk, jo pretinieks – vīruss – bija neredzams un nepazīstams. 

Viņš izteica minējumu, ka Viņķele, pati nebūdama ārste, lēmumu pieņemšanā par iepērkamo vakcīnu daudzumu paļāvās uz ekspertu ieteikumiem. 

Tikai vēlāk, kad Igaunijas ārlietu ministrs sazinājies ar Latvijas kolēģi un izrādījis pārsteigumu, ka šeit grasās iepirkt tik maz devu, nācis gaismā, ka Latvijai pieejams ievērojami lielāks vakcīnu daudzums.

Tā kā vakcinācijas jautājumā premjers ar Viņķeli neesot sapraties, galu galā viņš izlēmis viņu no amata atlaist. Tas notika 2021. gada sākumā; drīz pēc tam viņas vietā šajā amatā stājās Daniels Pavļuts, un tad bija gan stratēģija, gan sākās vakcinācija; tiesa gan, atbildot uz jautājumiem, premjers atzina, ka tad par vakcīnām bija zināms jau daudz vairāk nekā iepriekšējā gada rudenī.

Kariņam ar Viņķeli bijušas domstarpības

Krimināllietas iztiesāšanā līdz šim liecinājuši eksperti, kuri kovida pandēmijas laikā bija galvenie Veselības ministrijas padomdevēji – gan infektologs Uga Dumpis, gan epidemiologs Jurijs Perevoščikovs, gan citi. Pirmdien bija pienākusi kārta pēdējam ieplānotajam lieciniekam šajā procesā – premjeram. Izvaicāt liecinieku pirmdien bija iespēja arī apsūdzētajai.

Atbildot uz jautājumiem, premjers tiesai norādīja, ka līdz galam neizprot, par ko bijusī veselības ministre tiek "sūdzēta".

"Man ar Viņķeles kundzi no politiskā viedokļa nebija laba sadarbība.

Ar Viņķeles kundzi kā politiķi man nācās bieži strīdēties par vairākiem šiem kritiskajiem jautājumiem, bija diezgan diametrāli pretēji viedokļi, bet viņa ir atbildējusi politiski par to, ka viņai tajā laikā bija nesaskaņas ar Ministru prezidentu," atzīmēja Kariņš.

Fragments no Viņķeles un Kariņa dialoga tiesā:

Viņķele: Kariņa kungs, vai jūs varat atsaukt atmiņā, kad jūs un kā mani informējāt, ka jūs pieprasīsiet manu demisiju?

Kariņš: To es neatceros, bet es pieņemu, ka tas bija tajā pašā dienā, kad es demisiju pieprasīju, jo es arī nebiju informējis savus partijas biedrus. Tas bija pēc… Nu, es neatceros, laikam trešā reize, kad mēs politiski bijām, teiksim, pretējos uzskatos, vai uzdevums ir vai nav izpildīts. Es to darbību gribēju izbeigt un tad arī informēju savas partijas biedrus un koalīcijas deputātus. Es pat varu teikt tālāk: tas, ko es sagaidīju, – ka tajā pašā dienā valdība beigtu pastāvēt vai vismaz koalīcija izjuktu.

Valdība tomēr neizjuka, Viņķeli atlaida no amata 2021. gada 5. janvārī. Taču bijušajai ministrei bija vairāk jautājumu. Cits fragments no pirmdienas tiesas sēdes:

Viņķele: Vai jūs varat atsaukt atmiņā to, ka mums viena no lielākajām nesaskaņām vakcinācijas plānā bija Veselības ministrijas un līdz ar to arī manis piedāvātā pieeja pamatā akcentu likt uz ģimenes ārstu praksēm, savukārt jums kaut kādu apsvērumu dēļ šķita, ka tas nebūtu jāorganizē šādā veidā?

Kariņš: Jā, apmēram tā bija, ka tas, ko nākamais ministrs izstrādāja, bija tai skaitā lielie vakcinācijas centri, kas var uzņemt ļoti lielu cilvēku skaitu, un tie ārsti, kas veic manipulācijas, nekonsultē pacientu ne par ko citu.

Vienlaikus, tiesas sēdē atbildot uz Viņķeles jautājumiem, premjers atzina, ka ar lūgumu izmeklēt šo jautājumu, kura dēļ pašlaik notiek tiesas process, uz ģenerālprokuratūru devās tieši premjera biroja toreizējais biroja vadītājs Jānis Patmalnieks.

Kariņš: Es nesaredzēju ministra darbību vai nedarbību, bet atbildīgo amatpersonu darbību vai nedarbību. Lai nebūtu tā, ka lieta vienkārši apstājas, Patmalnieka kungs iesniedza prokuratūrai, lai izvērtē. 

Viņķele: Tas bija jūsu uzdevums Patmalnieka kungam tādu iesniegumu rakstīt? 

Kariņš: To es neatceros. Jebkurā gadījumā es zināju, ka viņš to dara. 

Premjeru izvaicāja arī tiesnese Zane Aldiņa, prokurors Gints Bērziņš un Viņķeles advokāte Sanita Bokta-Strautmane; jautājumi attiecās gan uz dažādiem faktiem saistībā ar vakcināciju, gan arī deva iespēju Kariņam izteikt viedokli, ko viņš arī nekavējās izmantot.

Tiesa lietu vēl nav beigusi skatīt

Bijusī veselības ministre uzskata, ka tās informācijas ietvaros, kas bija pieejama 2020. gada vidū, viņa darīja labāko. 

Tiesa pirmdien nebeidza skatīt šo lietu. Kariņa liecības uzklausīšana ilga vairākas stundas. 

Nākamā tiesas sēde krimināllietas iztiesāšanai noteikta septembrī.

Saskaņā ar attiecīgo Krimināllikuma pantu par valsts amatpersonas bezdarbību soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 3 gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

KONTEKSTS:

2020. gada novembrī Eiropas Savienība (ES) piedāvāja dalībvalstīm centralizētā iepirkumā iegādāties "Pfizer/Biontech" ražotās vakcīnas pret Covid-19. Kā liecina Veselības ministrijas disciplinārkolēģijas atzinums, Latvija varēja pieteikties uz 841 342 devām, taču lēma iegādāties tikai 97 500. Savukārt nākamajā kārtā pieejamo 420 707 vakcīnu vietā Latvija lēma iegādāties 100 000. Rezultātā Latvijā vakcinācija pret Covid-19 tika sākta krietni gausāk nekā citās ES valstīs.

Kad atteikšanās no vakcīnām nāca gaismā 2021. gada sākumā, premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") pieprasīja Viņķeles demisiju. Vēlāk prokuratūra sāka izmeklēšanu, un Viņķelei 2022. gada februārī uzrādīta apsūdzība par valsts amatpersonas bezdarbību.

Viņķele tiesas priekšā stājās 2022. gada septembrī. Prokurora ieskatā, vakcinēšana bija jāsāk daudz ātrāk, bet ministres neizlēmīguma dēļ Latvijas cilvēkiem tika ierobežotas tiesības laikus sākt vakcinēties un brīvi pārvietoties. Tā vietā turpinājās izolācija. Pati Viņķele apsūdzībai pilnībā nepiekrīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti