Zibakcija un lieli karogi
Šī diena noritēja ar dažādiem pasākumiem. Pulksten 15.30 notika gājiens no Doma laukuma līdz Brīvības piemineklim, kurā cauri Vecrīgai sanākušie nesa lielformāta Latvijas un Eiropas Savienības karogus. Un noslēgumā Latvijas Diplomātiskā kora vadībā zibakcijas dalībnieki vienojās arī Latvijas un Eiropas Savienības himnas izpildījumā pie Brīvības pieminekļa.
Kā sacīja pasākuma organizatori, vieta un laiks ir ļoti zīmīgi.
Biedrības "Eiropas kustība Latvijā" prezidents Andris Gobiņš norādīja: "Mēs ļoti zīmīgā vietā sākam šo zibakciju. Šeit, Doma laukumā, pirms 20 gadiem tika pacelti Eiropas un Latvijas karogi. Un mēs dosimies uz Brīvības pieminekli, kas ir brīvības, drošības, arī labklājības simbols."
Starp zibakcijas dalībniekiem galvenokārt gados jauni cilvēki. Jaunieši, kas paši bija vēl mazi bērni 2004. gada 1. maijā, un kas neatceras, kā bija pirms tam.
Zibakcijas dalībniece Ance Mālkalna norādīja: "Mūsdienās jaunieši izmanto visas iespējas, ko sniedz Eiropas Savienība. Man ir grūti nosaukt tādu vienu. Tā noteikti ir pārvietošanās, kustības brīvība, preču brīvība, iespēja studēt ārzemēs, strādāt ārzemēs."
Daudzi aptaujātie kā ieguvumu nosauca arī studentu apmaiņu programmu "Erasmus". Patrīcija sacīja: "Man bija viens gads tad, kad mēs iestājāmies Eiropas Savienībā. Un šobrīd [izmantoju] visas iespējas, ko piedāvā Eiropas Savienība – "Erasmus", ceļošana, arī šī iespēja uzklausīt jauniešu viedokli."
Demokrātija nav pašsaprotama. Tā ir milzu vērtība. Skanot dziesmām un atritinot lielizmēra Latvijas un Eiropas Savienības karogus, zibakcijas dalībnieki sāka ceļu uz Brīvības pieminekļa laukumu.
Gobiņš sacīja: "Noteikti mēs dzīvojam drošāk. Mēs dzīvojam labāk. Tātad arī labklājīgāk. Un mums ir plašākas iespējas savu valsti veidot un attīstīt tādu, kā mēs to vēlamies."
Koncerts un citi pasākumi
Tāpat šodien četrās Latvijas pilsētās Eiropas karoga krāsās iemirdzas svētku instalācijas. Rīgā pie Brīvības pieminekļa, Rēzeknē – pie Latgales vēstniecības "Gors", Cēsīs – pie Vidzemes koncertzāles un Liepājā –"Rožu laukumā".
Savukārt tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas izskanēja koncertstāsts, kurā par mūziku parūpējās komponists Raimonds Tiguls, piedaloties Rīgas kamerkorim "Ave Sol" un Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim. Koncertu varēja klausīties tiešraidē sabiedriskajos medijos un uz lielā ekrāna Brīvības laukumā, kā arī šeit:
Ko domā iedzīvotāji
Tikmēr, uzklausot Rīgas ielās sastapto iedzīvotāju domas par Latvijas dalību ES, izskanēja dažādas atziņas. Vieni nešaubīgi no mūsu dalības Eiropas Savienībā redz tikai ieguvumus, īpaši drošības jomā, savukārt jaunieši priecājas par ceļošanas un izglītības iespējām citās valstīs. Daļa aptaujāto gan iezīmēja, ka līdzās pašreizējai prioritātei aizsardzībai, ir arī vairāk jāstiprina tādas jomas kā veselība un izglītība. No sastaptajiem izskanēja arī skeptiskākas domas, paužot, ka ir vīlušies aizvadītajos 20 gados, un uzskata, ka izaugsme bijusi nepietiekama.
Izskanējušie iedzīvotāju viedokļi par Latvijas dalību ES:
"Protams, ka ir tikai ieguvumi. Visas robežas un preču kustība, arī cilvēku brīva kustība, tas viss ir tikai un vienīgi ieguvumi."
"Man šķiet mūsu viedoklī arī ieklausās Eiropas Savienībā."
"Ir ļoti labi, ka ir "Erasmus" un iespējas arī aizbraukt uz citām valstīm mācīties. Man šķiet arī, ka Latvijā nav baigi attīstīta drošības joma, tāpēc citas ES valstis šajā var ļoti palīdzēt. Tas rada drošības sajūtu."
"No dalības ES ir gan ieguvumi, gan vilšanās. Man vairāk vilšanās. Man šķiet, ka mēs vispār nekā nedarām, lai sevi pārstāvētu Eiropā."
"Es domāju, ka viss ir palicis tikai daudz labāk. Mēs esam palikuši cilvēcīgāki, ir iespējas ceļot, un jauniešiem ir īpaši daudz vairāk iespējas. Man liekas, viena vienīga augšupeja, tur nav ko uz tiem mīnusiem pārāk koncentrēties."
"Tas ir stāsts par iekļaujošāku un atvērtāku sabiedrību, un es domāju, ka mēs visi gan šobrīd, gan ilgtermiņā jutīsim to ieguvumu."
Rīgas iedzīvotājs: Nu, it kā jau jā, ģeogrāfiski dzīvojam Eiropas Savienībā.
LTV: Un citos aspektos?
Iedzīvotājs: Citos? Nē.
LTV: Kāpēc?
Iedzīvotājs: Tāpēc ka ES nu nav jau tās vienlīdzības visur.
"Gadiem nākot, ir bijuši daudz uzlabojumi. Gan iekārtojums, gan viss pārējais, un mēs arī droši vien jūtamies drošāk."
"Brīvas robežas, var brīvi pārvietoties."
"Mums ir brīvība, viss skaistums. Es nesen biju aizbraucis arī uz Franciju pastrādāt, bet tomēr jebkurā gadījumā Latvija ir vislabākā, un mēs esam ES un mēs būsim vienalga droši."
"Tās ir kaut kādas iespējas, kas mums ir, kaut kādas brīvības, ceļošana, tā pati eiro."
"Tāpēc, ka paliek labāki ceļi, labāk ir, viss ir labāk."
"Godīgi sakot – priekš kam viņa vajadzīga? Ja bijām brīvi, tad vajadzēja palikt brīviem, priekš kam mums tā Eiropa vajadzīga? Kāpēc mēs nesaņemam tādas pašas algas kā Eiropā, sociālās garantijas? Mūsu pensionāri vispār nezinu kā izdzīvo."
"Ceļošana lētāka iznāk, un var, ja ir, bet nu es esmu par vecu lai to darītu, bet pie meitas jau uz Vāciju es braucu."
"Es teiktu pat mēs ēdiena kvalitātes ziņā dzīvojam pat varbūt labāk citreiz. Tas piedāvājums šeit ir kolosāls. Jo es tikko atbraucu no Frankfurtes, man galīgi negaršoja nekas, šeit man Latvijā viss garšo labāk."
"Izteiktāk redzams tieši uz jauniešiem, viņiem gan tās ceļošanas iespējas, gan mācību iespējas. Jā, es uzskatu, ka mūsu valsts ir tikai ieguvusi ar iestāšanos, un ka tas ir būtisks solis tiesiskai Latvijai."
Iedzīvotājs: Nē, nejūtu [ieguvumus].
LTV: Kāpēc?
Iedzīvotājs: Tāpēc, ka man nav tāda alga kā Eiropas Savienībā.