Valsts apmaksās darbnespējas pirmās 3 dienas darbiniekiem ar elpceļu saslimšanu

Valsts apmaksās slimības lapas pirmās trīs dienas darbiniekiem ar elpceļu saslimšanu. To paredz Saeimā ceturtdien, 12. novembrī, steidzamības kārtā vienbalsīgi atbalstītie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".

ĪSUMĀ:

  • Darbnespējas lapa B izsniedzama personām ar augšējo elpceļu infekciju.
  • Lapu B izsniegs attālināti par pirmajām trim saslimšanas dienām.
  • Ja Covid-19 tests būs pozitīvs, lapa B turpināsies. 
  • Ja analīzes negatīvas, bet darbanespēja turpinās, lapu B slēgs un atver lapu A.
  •  Par pusgadu pagarina termiņu darbnespējas lapu B apmaksai.
  • Tas attiecas uz ar Covid-19 saslimušajām personām un tām, kas atrodas karantīnā.
  • Darbanespēju Covid-19 saslimšanas gadījumā valsts apmaksās jau no pirmās dienas.

Likumā noteikts, ka personai, kurai ir izsniegta darbnespēja lapa akūtas augšējo elpceļu infekcijas dēļ, par laiku no darbnespējas pirmās līdz darbnespējas trešajai dienai attālināti izsniedzama darbnespējas lapa B (bez personas personīgas apskates) un par šo periodu piešķirams un izmaksājams slimības pabalsts 80% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas algas, informēja Saeimas Preses dienestā.

Ja persona ir nosūtīta veikt Covid-19 testu un analīzes ir pozitīvas, slimības pabalstu piešķirs par laiku no darbnespējas pirmās dienās līdz dienai, kad persona ir atguvusi darbspējas.

Savukārt, ja analīzes ir negatīvas, bet darbnespēja turpinās, izsniegtā darbnespējas lapa B noslēdzama trešajā darbnespējas dienā un atverama darbnespējas lapa A.

Slimības nauda un slimības pabalsts izmaksājams likumā noteiktajā kārtībā.

Labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV") iepriekš atzīmēja, ka darbs ir viena no vietām, kur cilvēkiem ir lielākais risks saslimt ar Covid-19. Lai cilvēki neietu slimi uz darbu, izstrādātie attiecīgie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu". Slimības lapas apmaksās no 16. novembra līdz nākamā gada 30. jūnijam. 

Ievērojot straujo Covid-19 izplatības pieaugumu un turpinot sniegt atbalstu gan darba devējiem, gan darbiniekiem, līdz nākamā gada 30. jūnijam pagarināts termiņš, kādā valsts apmaksā slimības pabalstu par darbnespējas lapām B, ja persona saslimusi ar Covid-19 vai atrodas karantīnā. Līdz šim likumā noteiktais termiņš bija līdz šī gada 31. decembrim, informēja Saeimas Preses dienestā.

Vienlaikus paredzēts, ka saistībā ar Covid-19 saslimšanu vai atrašanos karantīnā slimības pabalstu no valsts budžeta līdzekļiem izmaksās jau no darbnespējas pirmās dienās.

Šī likuma norma būs spēkā no 2020. gada 16. novembra līdz 2021. gada 30. jūnijam. Līdz šim šādos gadījumos darba nespējas lapa B tika apmaksāta no otrās dienas.

Ar likuma grozījumiem noteikts, ka personai, kurai akūtas augšējo elpceļu infekcijas dēļ izsniegta darbnespējas lapa A, kā arī tiesības uz darba devēja izmaksājamo slimības naudu radušās līdz šī gada 15. novembrim un darbnespēja nepārtraukti turpinās pēc šī gada 16. novembra, slimības naudu par pārejošu darbnespēju līdz 10. darbnespējas dienai izmaksā darba devējs.

Izmaiņas likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" stāsies spēkā 16. novembrī.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība ārkārtas sēdē 6. novembrī nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim un kuras laikā būs jauni stingrāki ierobežojumi.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt