Panorāma

Ja rīt notiktu Saeimas vēlēšanas, par kuru politisko spēku jūs balsotu?

Panorāma

Vērtēs pienākumu vakcinēties plašākam strādājošo lokam

Baltijas valstīs diskutē, kā motivēt vakcinēties

Arī Lietuvā un Igaunijā meklē īsto recepti cilvēku iedrošināšanai potēties pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Arī kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā valdība un veselības nozares pārstāvji diskutē, kā mudināt iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19, lai nepārslogotu slimnīcas. Patlaban visas trīs Baltijas valstis saslimstības rādītāju ziņā tuvojas situācijai, kāda bija vīrusa augstākā uzliesmojuma laikā.

Baltijas valstis uz Eiropas fona izceļas ar salīdzinoši zemiem vakcinācijas rādītājiem. Lietuvā, kur abas potes saņēmuši nedaudz vairāk kā 60%, veselības ministrs pirmdien paziņoja, ka palielinās samaksu ģimenes ārstiem par aptuveni 12 eiro par katru vakcinēto personu darba dienās un par aptuveni 25 eiro nedēļas nogalēs.

Savukārt otrdien Lietuvas valdība lems, vai senioriem piemaksāt 100 eiro par potēšanos; vai izslēgt testēšanu no Covid-19 sertifikāta un citiem pasākumiem. Līdzīgi kā Latvijā, arī Lietuvā nav vienprātības par to, kas vislabāk sekmētu potēšanās tempa kāpumu.

Lietuvas veselības ministrs Arūns Duļķis sacīja:

"Mēs esam nākuši klajā ar dažādiem priekšlikumiem. Katru reizi liekas, ka šis tad būs īstais un vienīgais, kas visu atrisinās. Visiem priekšlikumiem, kurus līdz šim esam pieņēmuši, ir bijusi lielāka vai mazāka jēga, tie atstājuši ietekmi. Bet neviens nav bijis izšķirošs līdz šim."

Savukārt Igaunijā, kur pilnu vakcinācijas kursu izgājuši vien nedaudz vairāk nekā puse iedzīvotāju, valdība rīkojusi vairākas sabiedriskās kampaņas, lai mudinātu cilvēkus potēties. Ģimenes ārsti savukārt uzrunāti konsultēties ar saviem pacientiem, lai pārliecinātu viņus par labu vakcinācijai.

Igaunijas veselības ministrs Tanels Kīks norādīja: "Mēs uzsākam papildu aktivitātes, lai motivētu cilvēkus vakcinēties. Piemēram, divas trešdaļas ir neapdrošinātu cilvēku, kuri vēl nav izmantojuši vakcinācijas iespēju, lai gan pakalpojums viņiem ir bez maksas. Sūtam informāciju par to viņiem uz mājām. Otrkārt, ģimenes ārsti, māsas, medicīnas studenti, zvanu centri sniedz personiskas konsultācijas, lai mazinātu cilvēku bailes par poti."

KONTEKSTS:

Latvijā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu saņēmuši 49% iedzīvotāju, bet vakcināciju noslēguši 45,5% cilvēku, liecina dati līdz 4. oktobrim. Latvijā pēc ekspertu grupas un mediķu organizāciju aicinājumiem ieviest stingrus pasākumus Covid-19 ierobežošanai koalīcijas partijas pirmdien, 4. oktobrī, vienojās būtiski pastiprināt ar Covid-19 saistītos ierobežojumus, taču par konkrētiem risinājumiem vīrusa izplatības piebremzēšanai un vakcinācijas tempa kāpināšanai neizlēma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti