Ekspertu grupa aicina valdību steidzami gatavot stingrus Covid-19 ierobežojumus

Pārresoru koordinācijas centra koordinētās akadēmiskās vides ekspertu grupa ceļ trauksmi par tuvojošos krīzi saistībā ar Covid-19 saslimstības pieaugumu, kā arī aicina rīkoties valdību, steidzami gatavojot ierobežojumus, un mudina iedzīvotājus samazināt kontaktus un vakcinēties pret vīrusu.

ĪSUMĀ:

  • Pēdējās dienās Latvijā vairāk nekā 1000 jaunatklāto Covid-19 gadījumu dienā.
  • Slimnīcās ārstējas vairāk nekā pustūkstotis Covid-19 pacientu.
  • Ekspertu grupa ceļ trauksmi un aicina steidzami rīkoties.
  • Mudina stingrus Covid-19 ierobežojumus ieviest, kad slimnīcās jau būs 800–1000 Covid-19 pacientu.
  • Aicina valdību uzrunāt sabiedrību gan latviski, gan krieviski.
  • Mudina pieņemt regulējumu, lai veicinātu vakcinēšanos pret Covid-19.
  • Aicina iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19.
  • Lūdz atturēties no kontaktiem ar citiem cilvēkiem, arī strādāt attālināti un nedoties uz publiskām vietām.

Pārresoru koordinācijas centrs paziņojumā medijiem norādīja, ka pēdējo trīs dienu laikā būtiski palielinājies inficēšanās ar SARS-CoV-2 vīrusu jeb Covid-19 gadījumu skaits, kas pārsniedz vairāk nekā 1000 gadījumu dienā. Tā iemesls ir vīrusa delta varianta īpaši augstais lipīgums un lielais nevakcinēto iedzīvotāju īpatsvars Latvijā. Pēc līdzšinējām vīrusa izplatības tendencēm spriežot,

pēc trim nedēļām inficēšanās gadījumu skaits nedēļā pārsniegs 12 000 gadījumus.

Tāpat pēdējo nedēļu laikā būtiski pieaug ar Covid-19 diagnozi hospitalizēto pacientu skaits slimnīcās un pieejamo gultu noslodze, tai skaitā pacientiem ar smagu slimības gaitu. Būtiski pieaug arī vidējais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķu ikdienas izsaukumu skaits pie Covid-19 pacientiem.

Ekspertu grupā lēsa, ka, ņemot vērā infekcijas plašo un pašreizējos apstākļos nekontrolējamo izplatību, hospitalizējamo pacientu skaits strauji turpinās augt un

turpmāko trīs līdz četru nedēļu laikā tiks pārsniegta veselības aprūpes izturētspējas augšējā robeža.

Tas nozīmētu ne tikai to, ka būs pilnībā atlikta plānveida veselības aprūpe, bet arī to, ka nebūs iespējams nodrošināt veselības aprūpi pacientiem akūtos saslimšanas gadījumos gan Covid-19, gan citu slimību un dzīvības būtisku apdraudējumu gadījumos. Un īstermiņā no tā nevar glābt vakcinācija, kura, protams, ir ļoti nepieciešama, bet pašlaik ar to vien ir par maz, norādīts paziņojumā medijiem.

Ekspertu grupas vērtējumā ar pašreizējiem ierobežojumiem nav pietiekami saslimstības straujā pieauguma apturēšanai. Šāds nekontrolēts saslimstības pieaugums radīs neizturamu slodzi gan valsts veselības aprūpes sistēmai, gan nodarīs būtisku kaitējumu tautsaimniecībai liela skaita darba ņēmēju pārejošas darba nespējas dēļ, gan arī negatīvi ietekmēs sabiedrības psihoemocionālo stāvokli un uzticēšanos valdībai.

Tāpēc ekspertu grupa aicina uz neatliekamu rīcību.

Aicina Ministru kabinetu iespējami īsā laikā sagatavot vīrusa izplatību ierobežojošu stingru pasākumu kopumu un to pieņemt oktobra pirmajā nedēļā, paredzot tā stāšanos spēkā nākamajā dienā pēc indikatīvi noteikta ar Covid-19 diagnozi hospitalizēto pacientu skaita sasniegšanas. Skaits jānosaka Veselības ministrijas institūcijām, bet pēc ekspertu viedokļa tam jābūt robežās starp 800 un 1000 pacientiem.

Aicina valdību tūlīt pēc iepriekšējā punktā minētā lēmuma pieņemšanas publiski sabiedriskajā televīzijā un radio, kā arī sociālajos tīklos gan latviešu valodā, gan arī krievu valodā izziņot pieņemto lēmumu un tā būtību, skaidrojot tā pamatojumu un nepieciešamību.

Aicina ārstu kopienu, uzņēmējus, inteliģenci, pilsonisko sabiedrību un ikvienu, kuram rūp Latvijas konkurētspēja un izaugsme, un valdību turpināt publiski aicināt iedzīvotājus pēc iespējas drīz doties vakcinēties pret Covid-19, lai pasargātu sevi un līdzcilvēkus no inficēšanās un saslimšanas, kā arī novērstu būtiskās negatīvās sekas valsts ekonomikai un veselības aprūpes sistēmai. Tāpat mudina vakcinācijas punktus doties uz ciematu un lauku centriem, pirms tam nodrošinot ātru operatīvu apzināšanu, uzaicināšanu, nogādāšanu līdz vakcinācijas punktam.

Aicina valdību un Saeimu pieņemt nepieciešamo regulējumu, lai veicinātu iedzīvotāju izvēli par vakcinēšanos pret Covid-19, tai skaitā dodot iespēju visiem darba devējiem nodrošināt epidemioloģiski drošu darba vidi visiem darbiniekiem un drošu pakalpojumu saņemšanas vidi klientiem.

Ekspertu grupa arī lūdz ikvienam pēc iespējas atturēties no kontaktiem ar citiem cilvēkiem, strādāt attālināti, ja vien tas ir iespējams, kā arī doties uz publiskām vietām tikai tad, ja tam ir būtiska nepieciešamība.

Tāpat eksperti aicina ikvienu cilvēku, kurš vēl nav vakcinējies pret Covid-19, izdarīt izvēli par labu vakcinācijai, jo vakcinācija ir efektīvākais līdzeklis, lai pasargātu sevi un citus no smagas slimības gaitas un nāves. Tikai šādi var nodrošināt bērniem tiesības un vajadzību izglītību iegūt klātienē, mums visiem izvairīties no ierobežojumiem un atgriezties pirms Covid-19 dzīves ritmā.

KONTEKSTS:

Covid-19 slimnieku skaits, kas ārstējas slimnīcās, ir pārsniedzis pustūkstoti. Bet jaunu inficēšanās gadījumu skaits pēdējās dienās ir virs 1000.

Tikmēr Valsts operatīvā medicīniskā komisija 1. oktobrī veselības nozarē izsludināja paaugstinātas gatavības stāvokli. Tas skar gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD), gan paredz, ka slimnīcas nepieciešamības gadījumā var pārplānot plānveida stacionāro un dienas stacionāra pakalpojumu sniegšanu.

Pašlaik iecerēts, ka no 11. oktobra spēkā stāsies jaunā Covid-19 ierobežošanas kārtība, kas balstīta uz nevakcinēto iedzīvotāju regulāru testēšanos. Tomēr būtiskas izmaiņas, salīdzinot ar jau esošajām prasībām, nebūs.  

Līdz šim Latvijā pret Covid-19 pilnībā vakcinēti ir 45% iedzīvotāju, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt