Dienas ziņas

Skābekļa koncentratori palīdz atbrīvot gultas slimnīcās

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vēl nevienojas par stingrākiem ierobežojumiem

Krīzes vadības padome vēl nevienojas par risinājumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai

Par stingrākiem Covid-19 izplatības mazināšanai paredzētiem ierobežojumiem Krīzes vadības padome (KVP) otrdien, 5. oktobrī, vēl nav vienojusies, atliekot lēmuma pieņemšanu uz ceturtdienu, 7. oktobri, kad par ierobežojumiem ārkārtas sēdē varētu lemt arī valdība.

KVP sēdē valdības pārstāvji trīs stundas ar dienestiem pārrunāja straujo Covid-19 izplatību, taču līdz lēmumiem nenonāca. Tomēr skaidrību par rīcību ministri sola ceturtdien, kad padome tiksies vēlreiz un kad paredzēta arī ārkārtas valdības sēde. Premjera biedrs tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) uzsvēra, ka lēmumi vēl tiekot gatavoti.

"Absolūti nav jājūtas nevienam nekādā veidā ar domām, ka valdība nepieņems lēmumus, novilcināsies vai tamlīdzīgi. [..] Mēs no savas puses ievērosim arī vēl vienu apstākli, ne tikai uzliekot ierobežojumus visai sociālajai un ekonomiskajai darbībai, bet, ievērojot atšķirību starp vakcinētajiem un nevakcinētajiem, stimulējot vakcinēšanos," teica Bordāns.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") kā īpašu risku uzsvēra pārslodzi slimnīcās.

Prognozes liecinot, ka stacionēto skaits 20 dienu laikā dubultosies un sasniegs aptuveni 1200.

Savukārt inficēto skaits pēc 12 dienām varētu pārsniegt 2000 jaunu gadījumu dienā.  Pavļuts vēl nevarēja pateikt, ar kādiem tieši ierobežojumiem kāpumu paredzēts apturēt. Visticamāk, pakalpojumi būs pieejamiem tikai vakcinētajiem, tāpat turpinās diskusijas par skolām.

Valsts kancelejā informēja, ka pēc informācijas uzklausīšanas par epidemioloģisko situāciju KVP uzdeva ekspertiem sagatavot rīcības scenārijus un nepieciešamos normatīvo aktu grozījumu projektus straujas Covid-19 izplatības apturēšanai, lai nepieļautu slimnīcu pārslodzi un nodrošinātu būtisku veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

Saskaņā ar neoficiālu informāciju tiek vērtētā tā dēvētā "lokdauna" ieviešana uz trīs nedēļām un skolēnu brīvlaika pagarināšana. 

Tāpat tiek vērtēta iespēja ļaut tikai vakcinētajiem strādāt klātienē un saņemt pakalpojumus.

KVP sēdes dalībnieki bijuši vienisprātis, ka šobrīd ir nepieciešama ikviena cilvēka izlēmīga rīcība, lai samazinātu Covid-19 izplatību. "Katram rūpīgi jāpārdomā, kā būtiski samazināt klātienes kontaktus, jāievēro higiēnas prasības un esošie drošības pasākumi. Īpaši svarīgi ikkatram ir uzsākt un pabeigt vakcināciju pret Covid-19," norādīja Valsts kancelejā.

Pavļuts atzīmēja, ka svarīgi ir, lai lēmumi par stingrākiem drošības pasākumiem tiktu pieņemti šonedēļ un tie stātos spēkā nākamnedēļ.

Līdz ar stingrākiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības mazināšanai politiķi meklē arī stimulus, kā panākt plašāku iedzīvotāju vakcinēšanos pret šo vīrusu.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija) valdības sēdē teica, ka ministrija veiks aprēķinus, cik valstij izmaksātu priekšlikums senioriem par vakcināciju piemaksāt. Savukārt viņa partijas biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns krīzes padomē rosinājis noteikt vakcināciju pret Covid-19 par pienākumu visiem strādājošajiem, kam ir saskarsme ar klientiem.

“Mums jau ir pieņemts, ka jau ar nākamo nedēļu jebkuras – gan valsts, gan privātā sektora organizācijās darba devējam – būs tiesības noteikt iekšēju vakcinēšanās pienākumu. Taču mūsu ierosinājums ir pāriet uz to, ka ir pienākums noteikt šo vakcinēšanās pienākumu. Un vēlreiz atkārtošu – ne tikai valsts iestādēs, bet arī privātās iestādēs. Tas ir tas, kas var veicināt vakcinēšanos,” norādīja Bordāns.

Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija liecina, ka nozaru dalījumā vislielākais vakcinēto īpatsvars starp strādājošajiem ir veselības aprūpē, kur vakcinējušies  78%, savukārt zemākie rādītāji ir lauksaimniecībā un mežsaimniecībā, kur vakcinējušies 27% nodarbināto. Tikmēr valsts pārvaldē vakcinējušies ir aptuveni 70% strādājošo.

KONTEKSTS:

Pēc ekspertu grupas un arī mediķu organizāciju aicinājumiem ieviest stingrus pasākumus Covid-19 ierobežošanai koalīcijas partijas sēdē pirmdien, 4. oktobrī, vienojās būtiski pastiprināt ar Covid-19 saistītos ierobežojumus.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (Attīstībai /Par!") norādīja, ka nedēļas nogalē strauji audzis gan saslimušo, gan hospitalizēto skaits. Prognozes liecinot, ka desmit dienu laikā nāksies izsludināt ārkārtējo situāciju medicīnā, kas nozīmē ieplānoto operāciju atcelšanu. Ministri par konkrētiem ierobežojumiem nolēma spriest šodien KVP sēdē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt