Baidens: ASV ir apņēmušās palielināt ANO Drošības padomes locekļu skaitu

ASV līderības vīzija un daudzpusēja pieeja ārpolitikai var palīdzēt atrisināt pasaules aktuālākās problēmas, tā otrdien, 19. septembrī, uzrunājot ANO Ģenerālo asambleju Ņujorkā, izteicies ASV prezidents Džo Baidens.

Saskaņā ar Baltā nama saimnieka pausto, ASV nākotne ir saistīta ar pārējās pasaules nākotni. ASV prezidents savā uzrunā arī atzīmēja, ka neviena valsts nevar pārvarēt mūsdienu izaicinājumus vienatnē.

ASV prezidents Džo Baidens
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

"Ir pienācis laiks ANO kļūt iekļaujošākai organizācijai, lai tā spētu labāk reaģēt uz mūsdienu pasaules problēmām.

ANO Drošības padomes locekļiem, tostarp ASV, pastāvīgi jāatbalsta un jāiestājas par ANO Hartu un jāatturas no veto tiesību izmantošanas, izņemot retās un ārkārtējās situācijās. Tas nodrošinātu uzticamību ANO Drošības padomei un sekmētu tās efektivitāti.

Arī tāpēc ASV atbalsta Drošības padomes pastāvīgo un nepastāvīgo locekļu skaita palielināšanu.

Tā ietvertu pastāvīgās vietas padomē Āfrikas, Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstīm. ASV ir apņēmušās īstenot šo svarīgo mērķi," pauda ASV prezidents. 

KONTEKSTS:

Saskaņā ar Ārlietu ministrijas mājaslapā pieejamo informāciju ANO Drošības padome sastāv no piecām pastāvīgajām loceklēm – ASV, Lielbritānijas, Francijas, Krievijas un Ķīnas, kurām ir veto tiesības, un desmit nepastāvīgajām loceklēm. Katru gadu rudenī piecas no nepastāvīgajām loceklēm tiek pārvēlētas uz divu gadu termiņu.

Drošības padomes nepastāvīgo locekļu vēlēšanās tiek ievērots reģionālais sadalījums – piecas vietas ir Āfrikas un Āzijas valstu grupām, divas – Latīņamerikas un Karību jūras valstu grupai, divas – Rietumeiropas un citu valstu grupai, un viena – Austrumeiropas valstu grupai.

Latvija pieder pie Austrumeiropas valstu grupas un vēl nekad nav bijusi Drošības padomes locekle. Latvija cer 2025. gadā pievienoties ANO Drošības padomei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti