Kā ēdiens pārvēršas par kaku vai čuru? Bērni jautā, speciālisti atbild

Speciālisti atbild uz bērnu jautājumiem par veselību un ķermeni.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā top veselības pratības centrs bērniem – Bērnu muzejs. Muzeja veidotāji aicināja jaunākā skolas vecuma bērnus uzrakstīt, kādi veselības jomas jautājumi viņus interesētu. Profesionāļi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uz daļu no šiem jautājumiem ir devuši atbildes, mēs tās maijā publicēsim pa vienai katru dienu, lai tie kalpotu kā palīgi vecāku un pedagogu sarunai ar bērniem par veselību un ķermeni.

Kā ēdiens no kuņģa tālāk pārvēršas par kaku vai čuru?

Atbild Bērnu slimnīcas gastroenteroloģe Kristīne Šuba

Pārvērtības sākas jau tad, kad tu ieliec ēdienu mutē, kur ar zobu, mēles un siekalu palīdzību ēdiens tiek pārvērsts putriņā, lai to vieglāk norīt un lai kuņģim un zarnām vieglāk darboties. Kad ēdiens sakošļāts, tas pa caurulīti, kuru sauc par barības vadu, ieslīd kuņģī. Kuņģis ir kā liela soma, kurā ēdiens maļas un sajaucas. Kuņģis ēdienam pievieno arī dažādas gremošanas sulas. Kad ēdiens jau sastrādāts pavisam smalkā putriņā, tas gatavs doties tālāk uz garu tuneli, kuru sauc par tievajām zarnām. Tur ēdiena tālākā sadalīšanā palīgos nāk arī žultspūslis un aizkuņģa dziedzeris, dodot savas sulas, lai no visa apēstā tavs organisms varētu iegūt pēc iespējas vairāk noderīgu vielu un tu varētu augt liels un stiprs, lai tev pietiktu enerģijas visādām spēlēm un sportiņam. Pa ceļam uzsūcot dažādos labumus, tievās zarnas pamazām bīda ēdiena putriņu uz priekšu – uz nākamo daļu, ko sauc par resnajām zarnām. Resno zarnu sieniņas uzsūc lielāko daļu ūdens, kas tālāk dodas uz citu, ļoti būtisku organisma sistēmu, ko sauc par urīnizvadsistēmu. Tā veidojas čura. Bet biezie pārpalikumi veido kaku, ko resnās zarnas stumj arvien tālāk uz leju, līdz tu sajūti vajadzību no tās atbrīvoties un ieraugi kaku podā.

Kāds ēdiens pārvēršas čurās un kāds kakās?

Atbild Bērnu slimnīcas gastroenteroloģe Kristīne Šuba

Nav tāda īpaša ēdiena, kas pārvēršas vai nu tikai kakā, vai tikai čurā. Viss, ko tu apēd un izdzer, nonāk vienuviet – gremošanas traktā. Kad organisms smalkā un sarežģītā gremošanas procesā tievajās zarnās no ēdiena ir paņēmis visu, kas tam nepieciešams, resnajās zarnās uzsūcas liela daļa ūdens. Tas tālāk nonāk nierēs – tie ir divi pupām līdzīgi orgāni, kas atrodas aiz vēdera dobuma, tuvāk mugurai. Nieres palīdz organismā saglabāt tieši tik daudz ūdens, lai mēs justos labi un nepaliktu sausi un krunkaini kā žāvētās aprikozes, bet visu šķidrumu, kas paliek pāri, tās pārvērš čurā. Tā sakrājas urīnpūslī, un, kad tas pilns, tev gribas čurāt. Savukārt biezumi, kas palikuši resnajā zarnā, ir kaka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti