Rīta Panorāma

Gruzija protestu gaisotnē sagaida Neatkarības dienu

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Nefrologu asociācijas prezidenti Ievu Ziediņu

Pasaules lielākajam kokam – sekvojai – laba veselība

Apsekojumā ASV secina – pasaulē lielākais koks sekvoja ir labā stāvoklī

Sekvojas nacionālā parka darbinieki ASV Kalifornijas štatā veikuši kārtējo pasaulē lielākā augošā koka – "Ģenerāļa Šērmana" – veselības pārbaudi. Milzu sekvoja esot veselīga, un kaitēkļu uzbrukums to neapdraud.

Pētnieks Entonijs Embross no nodibinājuma "Ancient Forest Society" norādīja: "Kad kāpām augšā, mēs nezinājām, kāds būs vaboļu aktivitātes līmenis Ģenerāļa Šērmana kokā. Mēs konstatējām nelielu aktivitāti, bet kopumā šķiet, ka tas ir ļoti veselīgs koks, kas spēj aizsargāties pret jebkuru vaboļu uzbrukumu."

Lielākos draudus milzu sekvojām rada klimata izmaiņu izraisīti savvaļas ugunsgrēki. Pēdējo piecu gadu laikā tie iznīcinājuši līdz piektajai daļai no apmēram 75 tūkstošiem koku.

Vēl nepieciešami papildu pētījumi, bet šobrīd speciālisti uzskata, ka tiešas liesmas nav lielākais drauds. Sausuma un uguns kombinācija tos novājina, bet pēc tam "melno darbu" paveic mizgrauži.

Apsekošanu pagaidām veic klātienē, un speciālistiem darbā nepieciešamas arī alpīnisma iemaņas. Taču katrā kokā nav iespējams uzrāpties, un arī šoreiz saņemta īpaša atļauja, tāpēc tiek testēti bezpilota lidaparāti un analizēti no satelītiem iegūti attēli, kas nākotnē varētu ļaut regulārāk sekot sekvoju stāvoklim.

Būtu skumji, ja sekvojas izzustu no Zemes, jo izmēri ir iespaidīgi. Šī koka vecums ir apmēram 2200 gadi, augstums – 84 metri, lielākais apkārtmērs 31 metrs, bet diametrs – 11 metri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti