Rīta Panorāma

"Lasīšanas pandēmija. Esejas par lasīšanas vēsturi" grāmatā un tiešraidē no LNB

Rīta Panorāma

Vatikāna atslēgu turētājs – vīrs, kurš ik rītu atslēdz Siksta kapelu

Covid-19 Latvijā: pētniecība un prakse. Saruna ar Ardi Platkāji

Ārsts: Pēc Covid-19 plaušās uz mūžu mēdz palikt rētainas izmaiņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc Covid-19 pārslimošanas smagākā formā pacientiem mēdz plaušās palikt rētainas izmaiņas, kas nepāries visu atlikušo dzīvi, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” skaidroja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas radiologs konsultants Ardis Platkājis.

Platkājis pastāstīja, ka medicīnā pandēmija būtiski sarežģī situāciju – slimnīcas ir pārslogotas, tiek stacionēti smagi pacienti, viņu ārstēšana prasa daudz resursu. “Kā jau visā ārstniecībā, vieglāk ir ievērot profilaksi, nekā ārstēt,” viņš piebilda.

Lai gan daļa Covid-19 inficēto to pārslimo viegli, tomēr ir arī pacienti, kurus slimība skar smagi, tostarp ietekmē plaušas. “Ir daudz pacientu, kuri gandrīz gada laikā – no marta – ir redzami ar tipiskām izmaiņām plaušās. Ne tikai plaušās, arī citos orgānos ir izmaiņas, bet plaušas galvenokārt tiek skartas.

Un šīs izmaiņas rada simptomus, kas pacientiem pasliktina vispārējo stāvokli,” skaidroja ārsts.

Turklāt pacientiem mēdz veidoties rētainas izmaiņas plaušās, kas paliks uz visu atlikušo dzīvi. Tas nozīmē, ka pēc kādiem gadiem pacientiem var būt sarežģījumi ar elpošanu, piemēram, nevarēs skriet vai strādāt fizisku darbu.

“Mēs jau arī vēl nezinām, zinātniski tiek pētīts, kas ar to fibrozi pēc tam notiks. Varbūt tā attīstīsies tālāk,” norādīja Platkājis.

Turklāt cilvēki ar plaušu slimībām mēdz pie ārstiem atgriezties atkārtoti, apliecināja Austrumu slimnīcas ārsts.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Tā tika pagarināta līdz 7. februārim, ieviešot arī "mājsēdi" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā. Tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti