Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Minimāli invazīvā operācijā izoperē barības vada vēzi

Pirmo reizi Latvijā minimāli invazīvā operācijā izoperē barības vada vēzi

Pirmo reizi Latvijā veikta minimāli invazīva operācija, kuras laikā vīrietim izoperēts barības vada vēzis. Iepriekš šīs sarežģītās operācijas, kas skar gan krūškurvi, gan vēdera dobumu, notika tikai vaļējā metodē vai daļēji laparoskopiski. Jauno metodi ārsti apguva sadarbībā ar kolēģiem Kauņā. Bet lielākais ieguvējs ir pacients, kurš atkopsies ātrāk un kuram mazāk būs jāuzturas slimnīcā.

Līdz šim barības vada vēzi, ja tas bija operējams, izgrieza vaļējās operācijās. Taču, pateicoties Lietuvā apgūtām zināšanām, nu arī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) izdevies to izdarīt minimāli invazīvi.

RAKUS Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnikas virsārsts Igors Ivanovs uzsvēra, ka tas izdevies, pateicoties sadarbībai ar Lietuvu, ar Kauņu.

Pēc šādas operācijas pacientam ir gan mazākas sāpes, mazāki riski brūču infekcijai un viņš ātrāk tiek uz kājām. Vīrietis jau izrakstīts.

Tikmēr ārstiem šādas operācijas prasa daudz lielākas prasmes. Visa operācija notiek ar videoskopa palīdzību, un ārstam jāprot šūt laparaskopiski. Operācija ilga septiņas stundas.

Operācijas laikā uz brīdi pacientam atslēdza arī vienu plaušu, nodrošinot, ka vienā krūškurvja pusē nav kustību. Tā ir ļoti sarežģīta situācija, kas prasa nepārtrauktu uzmanību no anesteziologu komandas, jo daudz grūtāk ir noturēt narkozi, pacienta organismā notiek dažādas izmaiņas.

"Tā ir augstākā pilotāža! Nav vispār iespējama augstāka pilotāža par šo, ja runājam par gastro operācijām," atzina RAKUS Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnikas vadītājs Aleksejs Kaminskis.

Ārsti vērtē, ka gadā tik sarežģītas operācijas Latvijā būtu jāveic apmēram desmit pacientiem, ne vairāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti