Dzīve & Stils / Sarunas
Mums katram jāpaaugstina sava nodokļu morāle. Saruna ar sociologu Andri Saulīti
Mums katram jāpaaugstina sava nodokļu morāle. Saruna ar sociologu Andri Saulīti
Latvijā katram iedzīvotājam būtu individuāli jāpaaugstina sava nodokļu morāle, jo tas ir veids, kā būvējam mūsu valsti, kā finansējam veselības aprūpi un citus mums nepieciešamos pakalpojumus. Nemaksāt nodokļus, jo politiķi zog, nav attaisnojums – zagļi jāliek cietumā un par viņiem nevajag balsot vēlēšanās, Latvijas Radio raidījumā "Brīvības bulvāris" vērtēja sociologs Andris Saulītis. 
Slēgt sabiedriskos medijus krievu valodā būtu kļūdaini. Saruna ar pētnieku Jāni Buholcu
Slēgt sabiedriskos medijus krievu valodā būtu kļūdaini. Saruna ar pētnieku Jāni Buholcu
Ideja pārtraukt sabiedrisko mediju apraidi krievu valodā nav labi pārdomāta. Cilvēki, kuriem saturs krievu valodā ir ērtāk uztverams, tāpēc pēkšņi nesāks vairāk patērēt medijus latviešu valodā, drīzāk meklēs alternatīvas. Krievvalodīgajiem ir jābūt pieejamai informācijai viņiem ērtā valodā, kas atbilst žurnālistikas standartiem un atspoguļo vietējās demokrātiskās vērtības, Latvijas Radio raidījumā "Brīvības bulvāris" pauda mediju pētnieks un Vidzemes Augstskolas asociētais profesors Jānis Buholcs.
«Normāla ģimene». Tagad skaidrs, kāpēc pāri ar maziem bērniem nonāk pie šķiršanās
«Normāla ģimene». Tagad skaidrs, kāpēc pāri ar maziem bērniem nonāk pie šķiršanās
Ance un Dāvis ir kopā nepilnus septiņus gadus, un viņiem ir divi bērni – piecgadīgais Hugo un divgadīgā Annika. Ance uzskata: ja bērni nebūtu pieteikušies tik ātri attiecību sākumā, ļoti iespējams, viņiem bērnu nebūtu vispār, jo būt par mammu viņai nekad nebija pašmērķis. Dāvis ir mūziķis, un abi ir vienisprātis, ka elastīgs darba grafiks dzīvei ar maziem bērniem ir daudz labāk piemērots, nekā "9-17" režīms. Ance līdz Hugo piedzimšanai bija īsta darbaholiķe, un uzskata, ka bērns pieteicās īstajā brīdī, pretējā gadījumā viņai draudētu nopietna izdegšana. Ance un Dāvis netic tiem, kuri saka: ar vairākiem bērniem vieglāk nekā ar vienu: abi ir uz savas ādas izbaudījuši, cik ātri un pamatīgi pieaugušā enerģiju spēj "nodedzināt" mazi bērni!
«Latvijā un Ukrainā civilizēti lietot alkoholu nav viegli.» Saruna ar ukraiņu psihiatru Serhiju Lozo...
«Latvijā un Ukrainā civilizēti lietot alkoholu nav viegli.» Saruna ar ukraiņu psihiatru Serhiju Lozonjuku
Ukraiņu ārsts, kas strādā ar latviešu alkoholiķiem – tāds ir Serhijs Lozonjuks, psihiatrs Jelgavā, slimnīcā "Ģintermuiža". Lozonjukam rit jau 45. darba gads medicīnā. Uz Latviju viņš atbraucis kara sākumā, jo šeit jau kopš 2015. gada dzīvo un starptautiskā uzņēmumā strādā dēls. Ukrainā mediķa karjeru veidojis Rivnes apgabalā, pēdējā darba vieta – Dubno psihosociālās rehabilitācijas dispansers. Bet tagad viņš sniedz palīdzību slimnīcā "Ģintermuiža".
Sodi par noziegumiem pret valsts ekonomiku jāpiespriež bargāki. Saruna ar bijušo AT priekšsēdētāju G...
Sodi par noziegumiem pret valsts ekonomiku jāpiespriež bargāki. Saruna ar bijušo AT priekšsēdētāju Guļānu
Par kaitējumu valsts ekonomikai, ja tas saistīts ar kukuļošanu, sodiem jābūt bargākiem, Latvijas Radio raidījumā "Laikmeta krustpunktā" vērtēja bijušais Augstākās tiesas priekšsēdētājs Andris Guļāns. Tāpat viņš pauda cerību, ka tiks rūpīgi analizēti apstākļi Aivara Lemberga lietā, lai saprastu, kādēļ šis tiesas process ievilcies tik ilgi.
«Normāla ģimene». Divas mammas, divi bērni, un dzīve pēc šķiršanās
«Normāla ģimene». Divas mammas, divi bērni, un dzīve pēc šķiršanās
Katrīna ir solomamma četrgadīgajai Gunai, bet meitai ir vēl otrs ārkārtīgi tuvs cilvēks – Katrīnas bijusī partnere Ieva. Guna pati arī saka, ka viņai ir divas mammītes. Kad Katrīna iemīlējās Ievā, viņai jau bija divgadīga meitiņa Ance, kurai tagad ir jau 17 gadi. Katrīna kļuva Ancei par otru mammu. Lai gan sākotnēji Ieva par Katrīnas vēlmi pašai dzemdēt vēl vienu bērniņu bija skeptiska, tagad dzīvi bez Gunas nevar iedomāties. Ieva ienāca Gunas dzīvē jau pirmajā dienā – Katrīnai bija ārkārtīgi smagas dzemdības, un tieši Ieva viņas operācijas un atkopšanās laikā parūpējās par mazulīti. 
Agrāk saldējumi bija garšīgi un lēti. Sarunājas Diāna (15) un Solveiga (73)
Agrāk saldējumi bija garšīgi un lēti. Sarunājas Diāna (15) un Solveiga (73)
Kā bija strādāt pusaudža gados par saldējuma pārdevēju un vēlāk štancēt dīzeļrūpnīcā? Kā ir šodien jaunietim nespēt atrast darbu vasarā, ja negribas ravēt dobes? Piecpadsmitgadīgā Diāna Ozoliņa Rīgas sociālās aprūpes centrā "Mežciems" satika 73 gadīgo Solveigu Jansoni. Viņas dalījās ar sapņiem, runāja par dzīves notikumiem, draudzībām un par mīlestību. Tā ir  interviju sērija "Dzīvā dzīve" – jaunieša ceļojums uz seniora emocionālo pieredzi un iekšējo pasauli, lai apstiprinātu to, ka esam vērtīgi jebkurā vecumā.
Sieviešu veterāņu pārstāve: Ukrainas armija mainās, bet vēl aizvien palicis daudz padomiskā
Sieviešu veterāņu pārstāve: Ukrainas armija mainās, bet vēl aizvien palicis daudz padomiskā
Karot pret Krievijas okupantiem Ukrainā devās arī daudzas sievietes, kuras saredz gan problēmas ar nodrošinājumu un attieksmi pret sievietēm armijā, gan pārmaiņas, pakāpeniski mainoties padomiskajai domāšanai Ukrainas armijā. "Mums ir jāatzīst Ukrainas problēmas, jānobriest kā sabiedrībai, jāiemācās saskatīt savas vājās puses un atbilstoši reaģēt. Mums taču nav mērķa visiem parādīt, cik labi mēs esam. Mūsu mērķis ir izdzīvot un izveidot spēcīgu sabiedrību," tā Latvijas Radio raidierakstā "Drošinātajs" atzina Ukrainas sieviešu veterāņu kustības "Veteranka" līdzdibinātāja un pašreizējā vadītājas vietniece Katerina Primaka.
«Normāla ģimene». «Ja neiesi bērna kopšanas atvaļinājumā, nedzemdēšu!» – Rutas un Māra stāsts
«Normāla ģimene». «Ja neiesi bērna kopšanas atvaļinājumā, nedzemdēšu!» – Rutas un Māra stāsts
Māra un Rutas kopdzīvē viss šķiet izplānots līdz pēdējam sīkumam. Māris ir ārsts, un Ruta ir arhitekte, un abiem kā jauniem profesionāļiem bija būtiski spert nepieciešamos soļus karjeras attīstībā, sākt pelnīt, un tikai tad domāt par bērniem. Ruta bērnībā reizēm jutās finansiāli nedroši, bet Māra vecāki izšķīrās, viņam esot pavisam maziņam, – ne viens, ne otrs nevēlējās atkārtot vecāku kļūdas savā ģimenē. Bērnu abi izlēma radīt tikai pēc vienošanās, ka dalīs bērna kopšanas atvaļinājumu – Rutai bija ne tikai svarīgi "neizkrist" no profesionālās aprites, bet arī dzīvot līdztiesīgās attiecībās. Viņa ar bērnu mājās pavadīja pirmos 4,5 mēnešus, bet pēc tam "stafeti" uz 9,5 mēnešiem pārņēma Māris, pierādot, ka vīrietis par zīdaini spēj parūpēties tikpat labi kā sieviete.
Leģendārais eģiptologs Zahi Havass: Nekad nebiju domājis, ka atklāšu senu pilsētu
Leģendārais eģiptologs Zahi Havass: Nekad nebiju domājis, ka atklāšu senu pilsētu
"Nekad nebiju domājis, ka atklāšu pilsētu!" – tā ekskluzīvā intervijā Latvijas Radio 3 – Klasika stāsta mūsdienu arheoloģijas leģenda – pasaulslavenais eģiptologs un vēsturnieks Zahi Havass (Zahi Hawass), kurš veicis revolucionārus atklājumus Heopsa, Teti un Gīzas piramīdās, kā arī personīgi vadījis Tutanhamona mūmijas ģenētisko pētījumu komandu. Viņš gan atzīst, ka bez veiksmes tas nebūtu iespējams, jo var strādāt visu mūžu un tā arī neko neatklāt.
«Normāla ģimene». Vētrains sākums un soļi kopdzīvē bez stabila pamata zem kājām
«Normāla ģimene». Vētrains sākums un soļi kopdzīvē bez stabila pamata zem kājām
Santa un Ingmārs kopā ir jau 12 gadus, un abiem šķiet, ka šo gadu laikā izdevies "uzkonstruēt ko līdzīgu normālam ģimenes modelim". Taču sākums bija visai vētrains, negaidīts un neplānots – pēc pāris mēnešu pazīšanās un spontānas došanās kopīgā braucienā uz Islandi, Santa jau bija stāvoklī, un abiem nācās domāt, kā tālāk dzīvot un ģimeni nodrošināt. Pirmos trīs gadus nevienam no viņiem nebija stabila darba, – finansiālā situācija bija smaga, taču abiem vienmēr bija svarīgāk būt kopā ar īsto cilvēku, kuram var uzticēties un ar kuru jūties labi.
«Sistēmas jauniešu» šķēršļi lielajā dzīvē. Intervija ar SOS bērnu ciematu speciālisti
«Sistēmas jauniešu» šķēršļi lielajā dzīvē. Intervija ar SOS bērnu ciematu speciālisti
Iespēja jaunietim dzīvot patstāvīgi, neatrodoties institūcijā, bet vienlaikus būt sociālā darbinieka vai kādas citas atbalsta personas uzraudzībā, kas viņu pieskata un atbalsta, – tāds būtu vēlamais deinstitucionalizācijas rezultāts. Tomēr šobrīd Latvijā process nereti ir atkarīgs no pašvaldību politiskās gribas – cik lielā mērā tās risina sociālos jautājumus un grib jauniešus atbalstīt. Tāpēc jauniešiem nereti trūkst emocionālā atbalsta, nav skaidrības, kur varēs dzīvot pēc pilngadības sasniegšanas vai tieši pretēji – tiek piešķirts dzīvošanai nepiemērots miteklis. Turklāt valsts nenodrošina jauniešu ārstēšanu un rehabilitāciju no atkarību izraisošajām vielām – tas tiek uzkrauts uz to cilvēku pleciem, kas ar šiem jauniešiem strādā, intervijā LSM.lv atzina Latvijas SOS bērnu ciematu asociācijas aprūpes kvalitātes speciāliste Dace Beināre.
«Normāla ģimene». Audzina bērnus no iepriekšējās laulības un kopā domā par adopciju
«Normāla ģimene». Audzina bērnus no iepriekšējās laulības un kopā domā par adopciju
Elvīra un Arnis ir precējušies un attiecībās ir sešus gadus. Arnis ienāca Elvīras ģimenē, kurā jau bija divi mazi dēli. Neilgi pēc kopdzīves uzsākšanas nāca trieciens – atklājās, ka trīsgadīgajam Pēterim ir 1. tipa cukura diabēts. Elvīra izjuta vainas apziņu un dēlu sāka īpaši saudzēt, tikmēr Arnis grib dēlu audzināt "par vīrieti", un tas reizēm joprojām izraisa nesaskaņas ģimenē. Neskatoties uz to, abi prot sadzīvot un vienmēr atrast risinājumu, turklāt ir lēmuši par labu vēl viena bērniņa adopcijai. Lai tai gatavotos, pāris izgājis adopcijas kursus, kuros apgūtais abiem, bet jo īpaši Arnim, licis ar citu skatu paraudzīties uz bērnu audzināšanu un savām līdz šim neatrisinātajām traumām.
Izlases treneris Banki: Latvijas basketbols ir kā itāļu virtuve
Izlases treneris Banki: Latvijas basketbols ir kā itāļu virtuve
Latvijas izlases galvenais treneris Luka Banki spēja komandā iedvest pārliecību par saviem spēkiem, un basketbola valstsvienības spēles stilu viņš salīdzina ar itāļu virtuvi, kur receptes ir vienkāršas, bet izcilību nosaka īstas sastāvdaļas un pārliecinoša garša. Banki ļoti lepojas ar izlases 5. vietu Pasaules kausā, tomēr Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" atzina, ka palikusi arī rūgta pēcgarša gluži kā pēc nepadarīta darba, jo medaļas bija tik tuvu. 
«Pirms 9 gadiem Kanādā pazuda tētis.» Kā rīkoties, meklējot ārzemēs pazudušo tuvinieku
«Pirms 9 gadiem Kanādā pazuda tētis.» Kā rīkoties, meklējot ārzemēs pazudušo tuvinieku
Ik pa laikam interneta vietnēs vai sociālajos tīklos lasām piederīgo izmisīgus lūgumus palīdzēt atrast kādu ārzemēs pazudušu tuvinieku. Pirms vairākiem gadiem Kanādā pazuda Ērika tētis, un līdz šim brīdim tuviniekiem nav skaidrs, kas īsti notika, vēstīja Latvijas Radio raidījums "Globālais latvietis. 21. gadsimts", lūkojot pēc atbildēm, kā piederīgajiem jārīkojas, ja ārvalstīs pazudis tuvinieks.
Līdz Ukrainas frontei tiek arī kūkas. Saruna ar brīvprātīgo Olenu
Līdz Ukrainas frontei tiek arī kūkas. Saruna ar brīvprātīgo Olenu
Ikdienā svētki ir ierasta lieta, bet frontē tie iegūst īpašu nozīmi. Tāpēc līdzās pārtikas piegādēm brīvprātīgie no Ukrainas ciema Lutovinovkas ved karavīriem, kas cīnās pret iebrucējiem, arī kūkas. Brīvprātīgā Olena Kravčenko sarunā Latvijas Radio podkāstā "Drošinātājs" pastāstīja par šīm piegādēm un spēju rast spēkus turpināt sagādāt un vest atbalstu uz fronti.
Ar valsti vajag uzturēt attiecības. Saruna ar filozofu Ilmāru Šlāpinu
Ar valsti vajag uzturēt attiecības. Saruna ar filozofu Ilmāru Šlāpinu
Pēc valdības sastādīšanas notiek gaidīšana un raudzīšanās, kas no "iestādītājiem" ministriem izaugs – vai grauds bijis labs, vai varbūt iepuvis. Vajadzētu paturēt prātā, ka ar sastādīto un atmatā palaisto valdību tomēr vajadzētu turpināt ņemties – ravēt, kopt un sarunāties. Valsts tomēr nav tikai tas, kas noticis līdz šim, valsts ir darbības vārds nākotnes formā, Latvijas Radio raidījumā "Brīvības bulvāris" vērtēja filozofs, publicists un dzejnieks Ilmārs Šlāpins. 
«Normāla ģimene». Būt atvērtās attiecībās un kopīgi audzināt bērnus
«Normāla ģimene». Būt atvērtās attiecībās un kopīgi audzināt bērnus
Elīna un Artūrs bija precējušies 10 gadus, un laulībā piedzima trīs bērni, bet neilgi pēc tam, kad pāris attiecības nolēma atvērt, abi tomēr izšķīrās. Elīna šobrīd ir precējusies ar Aigaru, un abi dzīvo atvērtās attiecībās, savukārt kopā ar Artūru un viņa partneri Ievu audzina nu jau četrus bērnus, kurus visi uzskata par saviem kopīgajiem. Par ētisku poliamoriju ir dzirdēti daudzi mīti, taču šī trijotne – Elīna, Aigars un Artūrs – tos grauj, un, veidojot veselīgu "paplašināto ģimeni", pierāda, ka jebkuros apstākļos galvenais ir komunikācija.
Precēti, šķīrušies, divatā vai trijatā – Latvijas Radio podkāstā runā dažādas Latvijas ģimenes
Precēti, šķīrušies, divatā vai trijatā – Latvijas Radio podkāstā runā dažādas Latvijas ģimenes
No šodienas podkāstu jeb raidierakstu straumēšanas vietnēs un Latvijas Radio mobilajā lietotnē pieejams Latvijas Radio oriģinālpodkāsts "Normāla ģimene". Eksperimentālā formātā veidotais deviņu epizožu raidieraksts vēstīs par dažādu ģimeņu attiecībām. Deviņi pāri bez intervētāja iejaukšanās un klātbūtnes savā virtuvē sarunāsies par savām attiecībām un dzīvi ar bērniem, ļaujot klausītājiem pastarpināti piedalīties privātā sarunā. No šodienas klausītājiem pieejamas podkāsta pirmās trīs epizodes.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd