4. studija

Zagļu izdomai nav robežu: kā rīkoties, ja šķiet, ka jūs mēģina apkrāpt?

4. studija

Kāpēc Ģertrūdes ielā atgriezās visa satiksme, izņemot 1.trolejbusu?

Kāpēc Carnikavā kādas sirmgalves mājlopi palikuši bez jumta virs galvas?

Carnikavā seniores lopi paliek bez mājvietas; līdzcilvēki palīdz rast risinājumu

Carnikavā kāda seniore ilgus gadus savus lopus turēja kūtī, kuru tās īpašnieks vēlas nojaukt. Ar līdzcilvēku atbalstu tiks sakārtota kūts seniores īpašumā, kur varēs turēt daļu viņas lopu, pārējos nāksies pārdot vai likvidēt.

Pie kūts, kurai strādnieki jau sākuši demontēt jumtu, redzama rosība. Atbraukuši cilvēki pēc Zinaīdas teļa. Tam salauzta kāja. Naktī aizvestas septiņas cūkas. Pati pensionāre, kura šajā kūtī gadiem ilgi rūpējusies par govīm, kazām un cūkām, bezspēcīgi noskatās, kā tiek aizvesti viņas lolojumi.

Lopu īpašniece Zinaīda Solovjova skaidroja: "Man teica, ejiet prom, jumtu ārdīs nost! Bet es neuztvēru nopietni. Es domāju, ja jau iekšā lopi, tad tas nav iespējams. Un tik īsā laikā. Es zinu, ka jābūt kaut kādiem rakstītiem termiņiem, kaut kādiem dokumentiem. Pēc tam es jau slaucu govi un skatos – jumtu jauc nost. Man aptumšojās prāts un likās, ka to govi vilks ārā caur jumtu. Bija ļoti smagi."

Cilvēki, kuri Zinaīdas kundzi atbalstījuši, saprot, ka lopi viņai bijuši dzīves jēga. Lai arī seniore lopu uzturēšanā ieguldījusi visus savus spēkus, tomēr cūkām šajā kūtī vairāk bijušas mocības nekā dzīve, atzīst vietējie ļaudis.

Vietējie stāsta, ka lopu īpašniecei ir 85 gadi un viņu zina visās Carnikavas ēdināšanas iestādēs, jo turp viņa regulāri devusies pēc ēdiena pārpalikumiem. Kūts no kundzes mājām atrodas četrus kilometrus tālu.

Seniores palīdze Karīna Vilsone uzser, ka "šie dzīvnieki ir viņas dzīves jēga."

"Viņa par lopiem rūpējās, cik varēja. Bet viņa viņus nekāva un neēda. Es jau viņai teicu – priekš kam tad tu viņus turi? Tāds fermeris dvēselē, bet ne biznesmenis," pastāstīja Inga Želazņakova, arī viņa palīdz Zinaīdai.

Ikviens no klātesošajiem saprot, ka visus lopus aizvest nedrīkst. Tas sirmgalvei varētu būt pārāk liels trieciens.

Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) atzīst, ka Zinaīdas kundzes situācija dienestā ir zināma. Viņas lopi tikuši apsekoti. Arī pagājušajā nedēļā, kad dienests saņēmis signālu par dzīvnieku turēšanas apstākļiem.

PVD Ziemeļpierīgas pārvaldes vadītājs Mareks Samohvalovs pauda, ka apsekošanā "tika konstatēts, ka pilnībā nav ievēroti dzīvnieku reģistrācijas noteikumi un pilnībā nav ievēroti biodrošības noteikumi, kas attiecas uz cūku turēšanu. Kas attiecas uz dzīvnieku veselības nosacījumiem, šeit viss ir pilnīgā kārtībā. Nav tā, ka nebūtu darīts. Mēs šinī saimniecībā esam bijuši arī iepriekš, un tie aizrādījumi, kas tiek izteikti, tiek ņemti vērā un iespēju robežās tiek izdarīts arī tas, ko var izdarīt."

Kundzes divas govis un divas kazas varētu dzīvot viņas īpašumā, taču ir nepieciešamas palīdzīgas rokas, lai varētu iekārtot šiem dzīvniekiem atbilstošu mājvietu.

Kā noskaidroja Ādažu novada pašvaldībā, Carnikavā nav noteikti ierobežojumi lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanai saimniecībās, un tas nozīmē, ka kundze var turpināt rūpēties par saviem lopiem pašas mājās. Tiesa, govīm nepieciešamas krotālijas un tām jābūt reģistrētām Lauksaimniecības datu centrā.

Patlaban Zinaīdas kundzes govis un kazas jau nogādātas viņas īpašumā un nepieciešams vien līdzcilvēku atbalsts – palīdzīgas rokas, lai būves tiktu piemērotas lopu turēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti