Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Dārza darbi jūlija pirmajā pusē. Karstā laikā ļoti svarīga ir mulčēšana
Karstā laikā augiem svarīga ir mulčēšana, kas ļauj saglabāt mitrumu. Protams, nedrīkst aizmirst arī par laistīšanu un mēslošanu, kas īpaši svarīga šobrīd hortenzijām, rododendriem, bukšiem un krūmmellenēm, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" atgādināja kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska un Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne.
Paša gatavots līdzeklis pret laputīm. Izmēģini!
Laputis ir nepatīkama problēma, ar ko saskaras daudzi dārznieki. Izmēģini apkarot šos kaitēkļus ar mājās pagatavojamu līdzekli pret laputīm, ko Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska!
Pīles pret Spānijas kailgliemežiem un citi veidi – pārbaudīs metodes cīņai ar šo invazīvo sugu
Latvijā projekta "LIFE-IP LatViaNature" mazo grantu konkursā izraudzīti četri pieteikumi Spānijas kailgliemeža apkarošanai. Projekta ietvaros tiks pārbaudīts, cik pieteiktās metodes ir efektīvas, lai ierobežotu invazīvās sugas izplatību, Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" skaidroja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ekonomikas nodaļas vadītāja Santa Pāvila, skaidrojot, ka metodes ir dažādas – gan mobilie pīļu ganāmpulki, gan dažādas lamatas un elektriskie gani.
Zaigas un Māra Gaiļu urbānais dārzs Ķīpsalā, kur pilsētas šiks savijas ar lauku sajūtu
Galvaspilsētā, bet ar dārzu aiz loga, kur dobē pasniegties pēc lekniem redīsiem, darbdienas vakarā atpūsties, ravējot nezāles, klausīties putnu dziesmas un norobežoties no pilsētas dunas – tāds ir arhitektes Zaigas Gailes un uzņēmēja, Rīgas Riharda Vāgnera biedrības vadītāja Māra Gaiļa urbānais dārzs Daugavas vidū, Ķīpsalā. Kaimiņu vītola glābšana ar domkratu, no prinča Čārlza dārza nočieptas piparmētras, Zigmara Liepiņa dāvināta egle un citi stāstiem bagāti augi mīt Gaiļu dobēs.
Dārza vīgriezes astilbes – gaisīgie un vienlaikus izturīgie ziedi no Āzijas
Astilbes zied no jūnija līdz septembra sākumam, atgādinot gaisīgus pasteļtoņu pūku mākoņus. Par šo ziedu nosaukumiem tautas valodā, par nonākšanu Latvijā un Salaspilī apskatāmo kolekciju stāsta Latvijas Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas vadošā dārzkopības speciāliste Marija Semerova.
Dārza darbi jūnijā. Laikus jāpamana dažādas slimības un kaitēkļi
Dārzā šobrīd var iemesties gan zāģlapsenes kāpuri, gan melnās laputis, gan tādas slimības kā miltrasa un brūnplankumainība, tāpēc tas regulāri jāapseko. Vēl jāatceras, ka, lai gan daudzām dārza kultūrām nepieciešama mēslošana, zemenes šobrīd aiztikt nevajadzētu, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkopības ekspertes Vija Rožukalne un Maruta Kaminska.
Kolorado vaboles šogad kartupeļu stādījumos manāmas neierasti agri
Neierasti agri kartupeļu stādījumos šogad jau atrodamas Kolorado vaboles. Šiem kartupeļu lapgraužiem pa prātam bijusi aizvadītā visai siltā un sniegotā ziema. Augu aizsardzības speciālists skaidroja, ka Kolorado vaboles piemājas dārzos sastopamas, jo saimnieki kartupeļus vairākus gadus pēc kārtas stāda vienuviet.
Kad apnicis dzirdēt kaimiņus jeb kā dzīvoklī veikt skaņas izolāciju
Viens no vienkāršākajiem paņēmieniem, kas jūtami samazinās no blakus dzīvokļiem dzirdamo skaņu daudzumu, ir no koka karkasa un rīģipša izveidot jaunu sienu, kas starp esošo sienu rada aptuveni divu centimetru lielu spraugu, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Kā labāk siltināt vecu ķieģeļu ēku. Atbild būveksperts
Domājot par ēku siltināšanu, svarīgi saprast, vai ēkā starp ķieģeļiem ir izveidota gaisa šķirkārta. Ja tāda ir, ēku iespējams siltināt tikai no iekšpuses ar materiālu, kas veidots uz koka bāzes. Ja ziemā ar šādu siltinājumu ir par maz, sprauga jāaizpilda un ēka jāsiltina arī no ārpuses ar 10 centimetru akmens vai stikla vati, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" skaidroja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Ar dārzkopības terapiju var ārstēt garīgas un fiziskas kaites. Kāpēc Latvijā to izmanto maz
Pastiprināta stresa un trauksmes apstākļi var veicināt izdegšanu, taču vienlaikus mums līdzās ir gadsimtos pārbaudīts terapeitisks līdzeklis – daba. Lai arī vairums dārzu un parku sniedz vien estētisku baudījumu, taču tie var kalpot arī ārstnieciskiem nolūkiem slimnīcās, pansionātos, labvēlīgi ietekmējot gan fizisko, gan garīgo veselību. Praksē šāda pieeja tiek dēvēta par dārzkopības terapiju, taču Latvijā tā tiek piekopta vien retās iestādēs.
«Ir jāmeklē, lai atrastu laimīti» – Lejasciemā nostiprina ceriņu laika baudīšanas tradīcijas
Ja par ceriņu galvaspilsētu dēvē Dobeli, tad ceriņu ciema tituls pienāktos Lejasciemam, jo ceriņi te bagātīgi un daudzkrāsaini zied vai pie ikkatras mājas. Tā kā Anna Sakse, kura sarakstījusi "Pasakas par ziediem", ir dzimusi Lejasciemā, šopavasar te sāk veidot arī Annas Sakses ceriņu dārzu. Un jau trešo pavasari var iziet arī Ceriņziedu ceļu, – tā ir izzinoša pastaiga, kurā reizē var izbaudīt ceriņu ziedēšanu un iepazīt ciemu.
FOTO: Lietus spēcinātie ceriņi dārzā Dobelē – košā pilnziedā
Kamēr ābeļziedi lietū nobirst un maijpuķītes nozied nenoplūktas, ir kādi krāšņumaugi, kam šis lietainais vasaras sākums nebūt nekaitē – tie ir ceriņi. Vienā no Eiropā lielākajām ceriņu kolekcijām – Ceriņu dārzā Dobelē – tieši šobrīd vērojams pilnzieds un visas 270 dažādās ceriņu šķirnes zied koši jo koši, lietus nomazgātas un spēcinātas.
Stādaudzētavā Dobelē varēs apskatīt «ģimenes kokus» – vairākas šķirnes uz vienas ābeles
Sestdien, 4. jūnijā, notiks tradicionālais Latvijas iepazīšanas un apceļošanas pasākums "Atvērtās dienas laukos". Tajās piedalīsies 227 lauku uzņēmēji – amatnieki, pirtnieki, pārtikas ražotāji, biškopji, lauku krodziņi un restorāni, piļu un muižu pārstāvji. Pasākumā piedalīsies arī Dobeles stādaudzētava "Liepas", kur varēs doties ekskursijās, kā arī pabrīnīties par ābeli, uz kuras uzpotētas četras ābolu šķirnes.
Svarīgākais šobrīd