Kā labāk dzīvot

Cukura diabēts kļūst arvien jaunāks: ārste mudina regulāri pārbaudīt cukura līmeni asinīs

Kā labāk dzīvot

Uztura speciālieste: vegāna desiņa vai cīsiņš nebūs veselīgāka par līdzīgu gaļas produktu

Ar dārza ieziemošanu vēl var nesteigties

Mežvīteņi – kādu šķirni izvēlēties, kā pareizi apgriezt? Skaidro dārzkope

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mežvītenis (clematis) ir dekoratīvs vīteņaugs, kas atkarībā no šķirnes var ziedēt ar violetiem, baltiem, dzelteniem lielākiem vai mazākiem ziediem. Mežvīteņus iespējams iedalīt trīs grupās, un katra no tām rudenī jākopj citādāk, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja dārzkope Vija Rožukalne. 

Rožukalne atklāja, ka šobrīd pie viņas pēc padoma vēršas diezgan daudz klientu, kas ir neizpratnē par to, ko darīt ar mežvīteņiem, – vai tos apgriezt, cik tālu apgriezt? Speciāliste atzina, ka lielajā šķirņu dažādībā tiešām var apjukt, tāpēc dārzkope mežvīteņus iedala trīs grupās, atkarībā no to kopšanas sarežģītības. 

Pirmā grupa – clematis montana

"Viens cilvēks bija atnācis ar clematis montana –  tas pieder pie pirmās grupas, kurus negriežam. Gribu atgādināt, ka visas atragēnes (clematis atragene), kas ir zvaniņi gan rozā, gan zili, tāpat arī visi mežvīteņi ar sīkiem, baltiem ziediņiem – tie visi ir pirmajā grupā, kurus katru gadu nevajag apgriezt. Šai grupai skaitās atjaunojošā griešana – ik pēc pieciem, četriem gadiem pusi apgriež, pusi atstāj," skaidroja Rožukalne. 

Vienlaikus jāņem vērā, ka, lai gan rudenī clematis montana mežvīteņu grupas augus kopt ir viegli, jo tie nav jāapgriež, tie ļoti slikti ziemo. 

"Montana ziemcietība ir nekāda. Ja paskatās pa zonām, Liepājā, kaut kur pie jūras vēl jā, bet Pierīgā vai vēl trakāk – Vidzemē, to montanu nevajadzētu pirkt," ieteica dārzkope.

Otrā grupa – lielziedu clematis

"Otrā grupa ir vissarežģītākā, tie ir lielziedu clematis. Tur sākās lielie darbi, jo skaistie, lielie ziedi lielākā daļa zied uz pagājušā gada dzinumiem. Tas nozīmē, ka šogad vītenis izdzen to pumpuru kātu, nākamgad zied. Tātad pa ziemu mūsu uzdevums ir to saglabāt," norādīja Rožukalne. 

"Otrā grupa ir problēma. Pirmā grupa nav problēma, jo varam negriezt. Otrā grupa ir problēma, jo vajag kopt, griezt un darīt," viņa piebilda. 

Lielo ziedu mežvīteņu kopšana var būt sarežģīta, ir jāprot tos pareizi apgriezt, atstājot pumpurus, kā arī jārūpējas, lai tie ziemā nenosalst. 

Treša grupa – clematis viticella

"Trešā grupa ir tie, kurus drīkst apgriezt droši. Tā ir vispopulārākā grupa, tā saucamā viticella grupa, par kuru tad, kad pārdod, saka, ka tā ir visvienkāršākā, bet ziedi nav lieli," norādīja Rožukalne. 

Šīs grupas mežvīteņus droši var apgriezt katru gadu, uz katriem 30 centimetriem atstājot divus vai trīs pumpurus, un vairāk nekāda īpašā kopšana nav nepieciešama. 

"Speciālisti atzīst, ka viticella ir viena no labākajām grupām, jo tā ir "ziedelīga". Ziedi ir nedaudz sīkāki, bet kopējās masas ir daudz, tie zied kā traki," norādīja dārzkope.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti