Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Ērkšķogas – karalienes Elizabetes un latviešu iecienītie krūmi
Lai gan ērkšķogas mēdz uzskatīt par vecmodīgām ogām, tomēr Latvijas piemājas dārziņos tās joprojām ir sastopamas bieži. Tam ir savs iemesls – ērkšķogas ražo ilgi, reibina ar savu šķirņu un krāsu dažādību un ir lieliski uzglabājamas ziemai.  Par šo ogu pirmsākumiem un selekciju Latvijā  LSM.lv stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Valda Laugale.
Pat nepazina cilvēka pieskārienus – pāris adoptē bez saimnieka palikušu suni Džordžu
Suņuka Džordža pirmais saimnieks bija darbos aizņemts un veltīja maz laika savam mīlulim. Vēlāk pārcēlās uz ārzemēm pavisam, bet Džordžs nokļuva pie saimnieka mammas. Tur suns tika turēts pilnīgi nepieskatīts un pēc saimnieces nāves nonāca pie dzīvnieku glābējiem. Un tad viņu pamanīja Lauma un Gundars, kurus aizkustināja dzīvnieka skumjais likteņstāsts, tomēr viņi saprata, ka sākumā nebūs viegli.
Būveksperta padomi grīdas seguma atjaunošanai daudzdzīvokļu ēkā
Mūsdienās vajadzētu atteikties no koka materiālu izmantošanas grīdas konstrukcijām. Tā vietā labāk izmantot putupolistirolu vai putupoliuretānu un grīdas rīģipsi. Ja dzīvoklis atrodas augšējos stāvos, nekādas plēves nav jāizmanto, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Rakstniece Inga Ābele dārzu uztver pēc smaržas, nevis skata
Trešdaļu dzīves rakstniece Inga Ābele pavadījusi Siguldas puses "Stiķenos" – mājā, kas uzcelta uz senas kūts pamatiem. Vasaras vidū ap to saziedējušas rozes visdažādākajos toņos un nokrāsās. Ingai šķiet, ka šiem ziediem piemīt dvēsele, gars – kaut kas vairāk par kuplu ziedu uz ērkšķaina kāta. Krāšņais dobju izskats viņai tomēr ir mazsvarīgāks par aromātu, kas apvij dārzu.
Lilijas – vāciešu ievestās Latvijas vasaras karalienes
Cēlās lilijas ir viena no populārākajām ziedu kultūrām Latvijā. Tās cilvēku simpātijas izpelnījušās ar milzīgajiem, košajiem ziediem un majestātisko aromātu. Latvijā tās zied no jūnija līdz augustam jeb laikā, kad dienas gaismas ilgums ir 14 līdz 16 stundas, jo tām nepieciešams daudz gaismas un stipra saules intensitāte. Par šo ziedu izcelsmi un selekcionēšanu Latvijā stāsta selekcionāre, puķkope un liliju audzētāju biedrības „Lilium Balticum” priekšsēdētāja Antra Balode.
Augu aizsardzības dienestā brīdina nelietot dārzos biocīdus «Neostomazāns» un «Cobra»
Savairojoties dārza kaitēkļiem, piemēram, laputīm, lapgraužiem, baltblusiņām un citiem kukaiņiem, šosezon dažādu sociālo tīklu hobija dārznieku tematiskajās domubiedru grupās aktīvi tiek ieteikts augu kaitēkļu apkarošanai izmantot biocīdus – plašāk ieteiktie ir "Neostomazāns" un "Cobra", tomēr Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) uzsvēra – biocīdi nav paredzēti augu apstrādei, tos lietojot, var rasties nelabvēlīgas sekas.
Dabas muzejā aplūkojamas dārza karalienes – krāšņās lilijas
Tās mēdz dēvēt par dārza karalienēm, jo cilvēku simpātijas izpelnījušās ar milzīgajiem, košajiem ziediem un majestātisko aromātu. Tās ļoti atgādina karalienes kroni un rotā senus ģerboņus. Latvijas Dabas muzejā viesojas viņas majestāte – lilija.
Kartupelis: no indīga krāšņumauga līdz iecienītam pamatēdienam pat violetā krāsā
Kartupeļus visdažādākajos pagatavošanas veidos iecienījuši ne tikai latvieši, bet arī daudzviet citur pasaulē. Pie mums kartupeļi lielākoties ir nogatavojušies septembrī, kad daudzās sētās tiek rīkotas talkas – sabrauc radu saime, lai novāktu ražu. Kartupeļus ir viegli audzēt, var iegūt lielu ražu, kā arī ilgi tos uzglabāt. Par kartupeļu ievešanu Eiropā, audzēšanu kā krāšņumaugu un to krāsu dažādību stāsta kartupeļu selekcionāre, Agroresursu un ekonomikas institūta pētniece Ilze Skrabule.
Kā nosiltināt vannasistabas sienas. Būveksperta ieteikumi
Vannasistabu ieteicams siltināt ar elpojošiem materiāliem. Sienās jāatstāj gaisa sprauga un jāiegādājas ventilators ar mitruma sensoru, tad nebūs jāuztraucas par pelējumu vai mitrumu, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Kā Sējānu ģimene sēj, ravē un pļauj savā «džungļiem» atkarotajā laimīgajā zemē
"Mūsu miera osta," tā par netālu no Rīgas iekopto zemes gabalu teic mūziķis Reinis Sējāns. Viņš kopā ar sievu, vokālo pedagoģi Maiju Sējāni, aizaugušu zemes gabalu meža vidū pārvērtuši par savu laimīgo zemi. Pie mājas ir pašu rakts dīķis, kurā veldzēt uzkarsušu ādu, tuvinieku dāvāto augļkoku dārzs, Reiņa taisītā kastē aug tomāti, pēc kuriem pastiepties brokastīs, un plašs mauriņš, par kura pļaušanu notiek cīņas, jo šo darbu darīt grib abi.
Rožu ceļš no augstmaņu līdz parastu ļaužu dārziem Latvijā
Rozes tiek uzskatītas par visu ziedu karalienēm, kuru ziedēšanas kulmināciju Latvijā sasniedz jūlija sākumā, lai gan tās zied no vasaras sākuma līdz rudenim. Par rožu greznību Senajā Romā, to paglābšanos klosteru dārzos kristietības pirmsākumos un Latvijā radītajām parka rozēm stāsta Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste un rožu audzēšanas eksperte Ilma Nereta.
FOTO: Rožu audzētāji un entuziasti tiekas izstādē Dabas muzejā
Kā sauca to rožu šķirni, kura uz simt gadiem apvija Dusošās skaistules jeb Ērkšķrozītes pili, nav precīzi zināms, bet visām tām 150 rožu šķirnēm, kas no šodienas skatāmas Latvijas Dabas muzejā, ir zināms gan vārds, gan izcelsme. Rožu audzētāju un rožu mīļotāju satikšanās vienmēr bijuši svētki. Īpaši šogad, kad pandēmijas dēļ iepriekšējās ikgadējās izstādes nācās izlaist.
Kā izvēlēties labu pļaujmašīnu un citu dārza tehniku? Skaidro eksperti
Zīmolam un cenai, iegādājoties zāles pļāvēju vai citu dārza tehniku, ir nozīme. Ieteicams tehniku iegādāties specializētajos veikalos, kas piedāvās arī remonta un servisa pakalpojumus, nevis lielveikalos, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica dārza tehnikas eksperti Uģis Vītols un Mārtiņš Jaudzems.
Cik dziļi jāsiltina mājas pamati, un kādus materiālus izvēlēties. Iesaka būveksperts
Ja mājai ir pagrabs, jāsiltina tās pamatu virsējā daļa līdz 10–15 centimetriem zemē, dziļāku siltinājumu veidot nav efektīvi, jo pagrabu labāk siltināt no iekšpuses. Siltināšanai var izmantot 30 līdz 50 milimetru biezas putupolistirola plāksnes, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Ar ievārījuma cukuru vai vispār bez cukura? Kā konservēt veselīgāk
Dažādi no augļiem un ogām gatavoti ievārījumi ir našķi, kurus parasti baudām ziemā, bet gatavojam vasarā. Tiesa, šis produkts parasti satur daudz cukura. Uztura speciāliste Lizete Puga portālam LSM.lv skaidroja, kas jāņem vērā, šo produktu gatavojot. Eksperte arī mudināja izmēģināt veselīgā ievārījuma recepti, proti, svaigas ogas, kurām pievienotas čia sēklas vai linsēklas.
Svarīgākais šobrīd