Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Dabas muzejā notiks tradicionālā tomātu izstāde
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 17. līdz 21. augustam norisināsies tradicionālā tomātu izstāde, kurā vienkopus varēs apskatīt vairāk nekā 300 dažādas tomātu šķirnes, informēja muzeja pārstāvji.
Augusts – īstais laiks pārstādīt peonijas un pagarināt siltumnīcas augu ražu
Augusts ir vasaras pēdējais mēnesis, kad jāpaspēj vēl parušināties savā dārzā. Šajā mēnesī jāparūpējas par gurķiem un tomātiem, lūkojot pagarināt siltumnīcas ražu, kā arī jāpārstāda peonijas, ja radusies vēlme tās turpmāk audzēt citā dārza zonā, Latvijas Televīzijas raidījumam "Padoms bez maksas" skaidroja speciālisti.
Karstums un sausums mainīs slavenos angļu dārzus
Klimata izmaiņas, tajā skaitā pieaugošā temperatūra un sarūkošais nokrišņu daudzums ilgtermiņā mainīs arī slavenos angļu dārzus. Dārzniekiem nāksies vairāk izvēlēties augus, kuri labi pacieš karstumu un sausumu.
Dzeramā ūdens akā nonākusi motoreļļa. Kā rīkoties?
Ja akā nonākusi motoreļļa, tā sakrāsies virspusē, tāpēc lielāko daļu piesārņotā ūdens var vienkārši nosmelt. Pēc tam jāvēršas pie speciālistiem un jāiegādājas speciāls pulveris, kas savāks motoreļļu un nogrims, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Būveksperts: Nopērkot nepabeigtu gāzbetona jaunbūvi, vispirms tā rūpīgi jāizžāvē
Iegādājoties nepabeigtu jaunbūvi no gāzbetona blokiem, jāņem vērā, ka pēc pirmā stāva uzbūvēšanas jābūvē dzelzsbetona josla, kā arī jau esošajām sienām jāizmēra mitruma līmenis un visa būve jādezinficē un jāizžāvē, citādi būs jācīnās ar pelējumu, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
No skaistas lopbarības līdz garšvielai un ārstniecības augam – āboliņš Latvijā 
Āboliņš ir pļavu augs, kuru izmanto kā lopbarību visā pasaule. Tā ziedēšanas laiks atkarīgs no šķirnes, bet visbiežāk vasaras pirmā puse – jūnijs un jūlijs. Par āboliņa plašo pielietojumu un Latvijā radītu šķirni, kura guvusi popularitāti Kanādā, stāsta Latvijas Lauksaimniecības universitātes Zemkopības institūta selekcijas programmas vadītājs, vadošais pētnieks un selekcionārs Aldis Jansons.
Selekcionārs: Audzēt dienlilijas pa spēkam ikvienam
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 4. līdz 6. augustam notiks dienliliju izstāde, kur varēs apskatīt arī selekcionāra un kolekcionāra Raimonda Petrovska izlolotos ziedus. Viņš sarunā ar Latvijas Televīziju atzina – varētu teikt, ka dienlilijas ir praktiskākais zieds Latvijā, jo nav cimperlīgas, toties atalgo ar krāšņiem ziediem divu mēnešu garumā.
Flokši – izturīgie vecmāmiņu dārza ziedi
Dažādu nokrāsu koši ziedu mākoņi vecmāmiņu dobēs – tāda ir daudzu asociācija ar vecmodīgo dārza puķi floksi, kurš pēdējo gadu laikā atgūst savu aktualitāti. Šiem ziediem piemīt daudzas labas īpašības – tie ir izturīgi, ilgi ziedoši un viegli kultivējami, turklāt visu iepriekšminēto papildina arī to saldais aromāts. Flokši zied no Jāņiem līdz augusta beigām. Par ziedu izcelsmi, to pirmsākumiem Latvijā un jaunu šķirņu radīšanu LSM.lv stāsta flokšu selekcionāre un kolekcionāre Ērika Trifanova.
Ainavu eksperts: Darboties dārzā šobrīd ir modes kliedziens
Kopš Covid-19 pandēmijas cilvēki daudz vairāk novērtē dārzus un cenšas tos ieviest arī pilsētā – kopienu dārzos, virtuvē uz palodzes, kastēs pagalmā. Tendences liecina, ka svarīgāks kļūst praktiskais dārza pienesums, taču tas tiek apvienots ar estētisko baudījumu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" vērtēja dārzu mākslas uzņēmuma "Galantus" dibinātājs un īpašnieks, sertificēts ainavu tehniķis Ansis Birznieks. 
Dārza darbi augustā. Jākopj zemenes un jāstāda daudzgadīgās puķes
Arī pēc tam, kad zemenes beigušas ražot ogas, tās jāturpina kopt, lai nākamajā gadā atkal būtu laba raža. Svarīgi tām laikus, augusta sākumā, apgriezt lapas. Augusts ir arī daudzgadīgo ziedu iegādāšanās un stādīšanas laiks, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja dārzkopības ekspertes. 
Ievas un Jēkaba Nīmaņu dārzs podiņos priežu mežā – ar vienkāršību un cieņu pret dabisko vidi
Cik vienkārši rūdītam pilsētniekam pieņemt dzīvi ārpus galvaspilsētas, baudīt mieru un iekopt zemi ap māju? Lai pierastu, nepieciešams kāds laiks, bet komponists Jēkabs Nīmanis un viņa sieva, – zinātniece, kas pēta dažādu vielu ietekmi uz ūdens organismiem, Ieva Putna-Nīmane audzē garšaugus, tomātus, ķirbjus un dažus augļu kokus. Langstiņu ciema pašā vidū, kur pašu celtā mājā viņi dzīvo jau gadu, ir dabiska meža pļava un līdz ar to arī neauglīga augsne, tāpēc gardumi iedēstīti dažāda izmēra podiņos. Jaunie langstinieši ap savu māju cenšas saglabāt dabisko vidi.
Vienreiz aplieti un aitas vilnā «ietērpti» tomāti – «Lašu» saimnieces eksperimenti vieglākai ikdienai
Kā panākt, lai dārzā būtu mazāk apnicīgās ravēšanas, bet siltumnīcā varētu iztikt bez laistīšanas? Viļķenes pagasta "Lašu" saimniece Ginta Kalniņa pratusi atrast risinājumu, piemēram, mulčējot tomātu stādus ar aitas vilnu. Nu tie nav bijuši jālaista kopš iestādīšanas. Dārzā ir arī vēl citi eksperimenti, kas atvieglo darbu, līdz ar to paliek vairāk brīvā laika vaļaspriekiem.
Nezāles spraucas pat cauri mulčai? Dārzkopes padomi
Pēdējos gados arvien populārāka kļūst mulčēšana – dārzkopjiem zināms veids, kā mazināt nezāļu daudzumu un pasargāt augus no izžūšanas. Arī kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska savā saimniecībā pielieto šādu metodi. Dārzniece dalījās pieredzē par to, kā mulčēt, lai augiem nenodarītu pāri un nezāļu augšana patiešām tiktu ierobežota.
Sasaldē dārza labumus pēc dietoloģes Lolitas Neimanes ieteikumiem!
Kabači, cukīni, zaļie zirnīši, dažādi zaļumi un ogas – dārzos raža sāk ienākties tik liela, ka labumu pietiek ne tikai tūlītējai ēšanai, bet arī sāk palikt pāri uzglabāšanai ziemā. Diētas ārste Lolita Neimane dārzeņu, augļu, ogu un zaļumu saglabāšanai iesaka tieši saldēšanu. Viņas saldētavā pamazām gulst uz terases pašas izaudzētie zaļumi un kabači.
Tomātu audzētāja izpelnās atzinību «Youtube»
Mājsaimniece Svetlana Smirnova no Rēzeknes novada Čornajas pagasta , filmējot, montējot un portālā "Youtube" publicējot video ar pamācībām, kā veiksmīgi audzēt un konservēt tomātus, kā arī citas dārza veltes, ieguvusi 100 000 pastāvīgo skatītāju lielu auditoriju. Par šādu sasniegumu "Youtube" satura veidotājus apbalvo ar "Sudraba pogu" jeb īpašu atzinības plāksni. Gan Svetlana, gan viņas ģimene lepojas ar panākumiem.
Aktiera Daiņa Gaideļa lauku īpašums: fantastiska ainava un vienmēr darba pilnas rokas
Dzirciema uzkalnā, no kura paveras skaista ainava uz jebkuru debespusi, saimnieko Dailes teātra aktieris Dainis Gaidelis. Šeit viņš bauda kontrastu starp steidzīgo Rīgas ikdienu, iekopj košas ziedu dobes, glābj kokus, audzē kabačus, cukīni, meža zemenes un pat arbūzus. Atsākoties teātra sezonai, izaudzētos gardumus viņš ved uz darbu un cienā kolēģus.
No skursteņa izspiedusies darva – bīstama pazīme. Kā risināt?
Skurstenis ir tā mājas daļa, kam jāatbilst visiem drošības standartiem. Vecām mājām, daļēji saglabājot malkas apkuri, skurstenis ir jāmaina. Savukārt tad, ja no skursteņa spiežas darva, ir jānomaina dūmvads uz keramisko cauruli un virsma jāapstrādā ar sintētiskā lateksa emulsiju, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" uzsvēra būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Mitrums un pelējums saimniecības ēkās – būveksperta padomi cīņai ar problēmu
Saimniecības ēkās bieži vien ir liels mitrums, kas var radīt pelējumu. Tam par iemeslu var būt gan pārāk zemi pamati, gan betona grīdas, taču problēmu iespējams atrisināt, uzbūvējot vienkāršu ventilācijas konstrukciju ar divām caurulēm telpas stūros, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Svarīgākais šobrīd