Rīta Panorāma

Eiropā sākas augļu koku un krāšņumaugu ziedēšanas sezona

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Kā uzlabot skaņas izolāciju dzīvoklī?

Slikta skaņas izolācija dzīvoklī un kaimiņu radīti trokšņi – vai to var mainīt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gan daudzdzīvokļu mājās, kas būvētas pagājušā gadsimta 70. un 80. gados, gan daļā tā dēvēto "trekno gadu" jaunajos projektos mēdz būt problēmas ar skaņas izolāciju. Dzirdēt, ko kaimiņi runā vai skatās televīzijā, nav patīkami. Kā ir iespējams uzlabot skaņas izolāciju dzīvokļos?

Ja negribas dzirdēt kaimiņu televizoru vai sarunas, nāksies sava dzīvokļa sienas padarīt biezākas. Klusums tiek uzskatīts par komfortu, un par komfortu attiecīgi arī būs jāmaksā.

Rīgas domes pārstāve Edīte Matuseviča Latvijas Televīzijai sacīja: "Gadījumos, kad skaņas izolācijas ierīkošana neskar mājas kopīpašumu, kas ir starpstāvu pārsegums, kamēr tas notiek dzīvokļa iekšienē, kamēr tas dzīvokļa robežās nemaina telpu izvietojumu, plānojumu, tikmēr saskaņojums nav nepieciešams. Ja gribam izbūvēt jaunu sienu, kur tāda nav bijusi, tad, protams, ir nepieciešams saskaņojums."

Tātad – lai esošo sienu padarītu par tādu, kas labāk izolē skaņu, nav nepieciešami nekādi saskaņojumi.

Sertificēts būvinženieris Juris Biršs skaidroja, kāds sienas pīrāgs jāveido, lai kaimiņus dzirdētu mazāk: "Jebkurš šķērslis, kas tiks izgatavots no smaga materiāla, ir šķērslis skaņai. No visiem materiāliem, ko pielietojam būvniecībā, viens no vissmagākajiem ir rīģipsis. Rīģipša plātnes ir smagas."

Lai samazinātu skaņu, kas nāk no kaimiņiem, esošajām sienām jāizveido koka karkass. Biezums – pieci centimetri. Rīģipša metāla profili šajā gadījumā nederēs, jo tie ļoti labi vada skaņu.

"Koka karkasu varam pildīt ar vati. Ieteicama ir stikla vate šajā gadījumā. Apšūt ar rīģipša loksnēm," pamācīja Biršs.

Šis risinājums, protams, nenodrošinās, ka nedzirdēsim pilnīgi neko, bet efekts būs gana liels. Skaņas izolāciju var palielināt, pa vidu vēl ievietojot kārtu ar skārdu. Tas gan sadārdzinās sienas cenu. Starp citu, arī skapis vai plaukti visas sienas garumā, kas piepildīti ar grāmatām vai apģērbu, dos labu skaņu slāpējošu efektu. Cits risinājums jāmeklē griestu un grīdas nopakošanai. Šeit ar vati un rīģipsi būs par maz, jo tie nespēs bloķēt troksni, kas rodas, piemēram, no sitieniem un klaudzieniem.

"Pielietojam īpašus skaņu slāpējošus materiālus. Piemēram, ir tādi materiāli "Isolgomma". Gumijots materiāls, veselībai nekaitīgs. Ļoti spēcīgi darbojas pret vibrācijām un skaņu," norādīja būvinženieris.

Tiesa, iestrādājot šo materiālu griestos, tas nedos gaidīto efektu.  

Biršs teica: "Pareizākais ir doties augšā pie kaimiņa, izstāstīt viņam savu nepatiku un samaksāt viņam par jaunu grīdas konstrukciju. Noņemam grīdas segumu nost. Ieliekam šo materiālu, kas likvidē vibrācijas un skaņu, ieliekam šo materiālu sešu milimetru biezā slānī, piepildām to no virspuses ar betonu, tad uzklājam savu parketu, un mums ir efekts."

Vēl der atcerēties, ka skaņa no kaimiņu dzīvokļiem ļoti labi izplatās arī pa komunikāciju kanāliem un elektrības kontaktiem. Tie ir jānoblīvē ar ugunsdrošu materiālu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti