Zāļu valsts aģentūra: Miokardīta risks ir lielāks Covid-19 slimniekiem, nevis vakcinētajiem

Retos gadījumos pēc Covid-19 vakcīnas var rasties sirds muskuļa iekaisums jeb miokardīts. Uz to iepriekš norādīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris, saņemot kolēģu nosodījumu. Kā Zāļu valsts aģentūrā noskaidroja "Re:Check", risks iegūt mikokardītu ir vēl lielāks, saslimstot ar Covid-19.

Re:Check pēta - miokardīts biežāk Covid-19 slimniekiem un obligātā vakcinācija nav pretrunā sociālajai hartaiEvita Puriņa

Jūlija vidū Eiropas Zāļu aģentūra atzina, ka retos gadījumos pēc vakcinācijas pret Covid-19 var attīstīties sirds muskuļa iekaisums jeb miokardīts vai arī sirds ārējā apvalka iekaisums jeb perikardīts. Biežāk tas skar jaunus vīriešus pēc "Pfizer" vai "Moderna" vakcīnas otrās devas. Par šo diagnozi preses konferencē stāstīja Stradiņa universitātes slimnīcas kardiologs Kārlis Trušinskis. Viņš norādīja, ka miokardīta, perikardīta diagnoze vai blakne kardioloģijā ir sarkanais karogs, jo tas var novest līdz sirds mazspējai un sirds aritmijām.

Trušinskis analizējis gadījumus, kas konstatēti pēc vakcinācijas Latvijā. Piecos gadījumos saistība apstiprināta, bet vienā skaidrības nav.

"Tie visi ir bijuši viegli noritoši. Tie ir bijuši pacienti, kas ir jau izveseļojušies diagnostikas brīdī vai izveseļojušies tuvākajā laikā pēc šī problēmas apzināšanas," norādīja ārsts.

Citu valstu pieredze ir līdzīga. Piemēram, pētījumā ASV analizēti divu miljonu vakcinētu cilvēku dati. 57 no visiem saskārās ar miokardītu vai perikardītu.

To, ka problēmu lielākoties var veiksmīgi pārvarēt, apstiprina arī Izraēlas un Austrālijas dati. Izraēla gan ziņo arī par diviem, iespējams, ar vakcīnu saistītiem nāves gadījumiem.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris nesen atkal uzkurināja diskusiju par miokardītiem. "RigaTV24" raidījumā "Dienas personība" viņš sacīja:

"Jaunākie ASV dati liecina, ka diemžēl tieši vīriešiem vecumā līdz 24 gadiem miokardīta risks ir aptuveni vienāds ar hospitalizācijas risku, bet vecumā līdz 17 gadiem miokardīta risks pēc pilnībā pabeigtas vakcinācijas diemžēl aptuveni sešas reizes pārsniedz hospitalizācijas risku."

Keris raidījumā sacīja, ka pats ir vakcinējies un iesaka to darīt visiem, kas vecāki par 25 gadiem.

Taču nevarot apgalvot, ka vakcinēties ir droši jaunākiem.

Keris norādīja, ka jauniešiem ir lielāks risks pēc vakcinēšanās saslimt ar miokardītu, nekā saslimt ar Covid-19 un nonākt slimnīcā. Šādi ASV Slimību kontroles un profilakses centra dati tiešām atrodami. Taču hospitalizācija nav vienīgais risks, saslimstot ar Covid-19.

Zāļu valsts aģentūra vērš uzmanību, ka pat jauniem cilvēkiem, piemēram, pie jau minētā miokardīta daudz lielāka iespēja tikt, ar Covid-19 saslimstot, nekā pret to vakcinējoties.

ASV veikts pētījums rāda, ka slimības rezultātā risks ir aptuveni sešas reizes augstāks. Turklāt, lai gan bērni ar Covid-19 smagi slimo ļoti reti, arī viņi mēdz saskarties ar tā saucamo ilgo Covid-19, kad simptomi nepāriet pat mēnešiem.

Tiesa, jauniešu vakcinācijas politika dažādās valstīs atšķiras. ASV un lielā daļā Eiropas, ieskaitot Latviju, vakcinēties aicina visus vecumā no 12 gadiem. Izņēmums ir Zviedrija un Lielbritānija, kur var vakcinēties no 16 gadu vecuma. Savukārt no 12 gadiem – tikai bērni, kuriem ir kādas nopietnas veselības problēmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt