Panorāma

Jaunie volejbolisti iedvesmojas no olimpiešiem

Panorāma

VID sāks publicēt informāciju par nodokļu maksātāju pārkāpumiem

Maldīgais paziņojums diskreditē veselības nozari

Veselības nozarē nosoda Kera vadītās arodbiedrības paziņojumu par vakcīnu pret Covid-19 efektivitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ar lielu sašutumu Veselības ministrijas padotības iestādes un vairāki ārsti reaģējuši uz Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) publiski pausto paziņojumu, kurā apšaubīta vakcīnu pret Covid-19 efektivitāte. Virkne amatpersonu un ārstu nosoda arodbiedrības rīcību un uzsver, ka šāda viedokļa paušana diskreditē veselības nozares profesionāļus. Tikmēr arodbiedrības vadītājs par šādu reakciju ir pārsteigts un lielo sašutumu sauc par mēģinājumu visiem uzspiest vienu – pareizo viedokli.

Arodbiedrība šonedēļ izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka jauniem cilvēkiem pēc vakcinācijas ir liels sirds muskuļa iekaisuma risks un vīrusa delta variants plaši izplatās arī vakcinēto vidū. Paziņojuma beigās bija lasāms arodbiedrības līdera Valda Kera viedoklis, kur viņš aicināja atturēties no piespiedu potēšanas.

Šis paziņojums izraisīja milzu sašutumu Veselības ministrijas padotības iestāžu un ārstu vidū.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska uzsvēra: "Šis paziņojums ir pretrunā ar uz pierādījumiem balstītas medicīnas pamatprincipiem. Kopumā var teikt, ka tas diskreditē veselības nozares profesionalitāti, kā arī var nodarīt milzīgu kaitējumu sabiedrības veselības saglabāšanai un veselības aprūpes nozarei kopumā. Tādēļ Imunizācijas valsts padome nosoda šādas maldinošas un nekorektas informācijas izplatīšanu."

Savukārt Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis sacīja:

"Pie tā jau pietiekami lielās skeptiskās attieksmes pret vakcināciju šī Kera kunga rīcība ir nodarījusi daudz nopietnāku kaitējumu sabiedrības veselībai, nekā viņš pats pirms vēl šī paziņojuma paušanas spēja iedomāties."

Vērsties atbildīgajās institūcijās pret Keri un viņa vadīto arodbiedrību par maldinošas informācijas izplatīšanu, kas, kā izskanēja, varētu radīt arī kaitējumu, pagaidām neplāno. Publisks nosodījums pats par sevi esot pietiekami nopietns signāls.

Arodbiedrības vadītājs pārmetumiem nepiekrīt

Pats arodbiedrības priekšsēdis Keris pārmetumiem par informācijas sagrozīšanu nepiekrīt. "Šobrīd izskatās, ka tiek mēģināts sabiedrībai un oponentiem uzspiest vienu, pareizo viedokli. Mēs kā arodbiedrība nepretendējam uz vienīgo, absolūto patiesību. Atšķirībā no mūsu oponentiem," viņš sacīja.

Viņš pats esot vakcinējies pret Covid-19, bet galvenie iebildumi viņam esot pret piespiedu vakcināciju un bērnu potēšanu. Minētās publikācijas mērķis esot bijis rosināt diskusiju sabiedrībā.

Keris pauda: "Ir jāņem vērā tas, ka gados jauniem cilvēkiem vakcinācija varētu nebūt tik droša, kā iepriekš šķita. Un pilnīgi noteikti šajā situācijā, kad ir skaidrs, ka jaunais delta variants spēj caursist vakcinēšanos, un arī tie cilvēki, kas ir vakcinēti, pietiekami bieži slimo ar jauno delta variantu, ir jāatturas no nedemokrātisku un arī medicīniski nepamatotu likumu pieņemšanas par obligātu vakcināciju piespiedu kārtā."

Vakcīnas nesniedz 100% aizsardzību, taču pasargā no nāves, smagas saslimšanas. To būtība ir atslogot veselības aprūpi no Covid-19, norādīja Imunizācijas valsts padomes vadītāja Zavadska.

Arī bērni slimo ar koronavīrusu un pat pēc vieglām saslimšanām nonākot Bērnu slimnīcas intensīvajā terapijā ar smagām komplikācijām, kas esot lielāks risks dzīvībai nekā iespējamība, ka pēc vakcinācijas attīstīsies sirds muskuļa iekaisums.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas kardioloģe Ingūna Lubaua uzsvēra: "Ieguvums noteikti ir daudz, daudz lielāks, un gan izmaksas, gan komplikācijas, kas ir bērniem pēc multiiekaisuma sindroma, ir daudz nopietnākas. Mēs zinām, ka akūtu miokardītu ārstē ar miera režīmu, monitorējot sirds ritma traucējumus, un vieglas, vidējas formas miokardīti norit ar ātru atveseļošanos."

Tādas parādības kā sirds muskuļa vai sirds ārējā apvalka iekaisums pēc vakcinācijas pret Covid-19 esot ļoti retas.

KONTEKSTS:

Saeima 4. augustā konceptuāli atbalstīja, ka vairākās nozarēs strādājošajiem vakcinācija pret Covid-19 būs obligāta, tostarp veselības nozares darbiniekiem. Par grozījumiem likumā Saeima vēl lems otrajā un galīgajā lasījumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti