Panorāma

Kļūdas vakcinācijas pārskatā – par ko tās liecina?

Panorāma

Vācijas vēlēšanās uzvar kristīgie demokrāti un sociāldemokrāti

Mainās skolu testēšana

Vairākas laboratorijas sāk īstenot jauno skolu testēšanas kārtību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Liela daļa no ikdienas veiktajiem testiem ir no skolu monitoringa. Tajā gaidāmas izmaiņas. Plastmasas trauciņi siekalu savākšanai skolās aizstāti ar neilona kociņiem, un skolēnu vecāki vairs nesaņem rezultātu par katru bērnu, bet gan par visu klasi uzreiz. Oficiāli jaunā kārtība plānota no pirmā oktobra, bet vairākas laboratorijas to sākušas īstenot jau tagad. 

Tādos apjomos, kā septembra sākumā, laboratorijas vairs nebija gatavas testēt skolēnus. Tāpēc testēšana notiek retāk, un arī siekalu trauciņus, kuros jāiespļauj, sākot no pirmā oktobra visā Latvijā aizstās vates kociņiem līdzīgi sterili neilona kociņi. Tie trīsdesmit sekundes jāpavirpina mutē un visiem klases bērniem jāieliek vienā traukā.

"Tas, kas jāizdara, ir divas lietas - visi bērni jādabū nomazgāt rokas. Jānosēdina klasē, solā. Skolotājam ilgākais ir sarakstā izsvītrot tos bērnus, kuri šodien nav. Un tas ir viss. Pēc piecām minūtēm visi bērni nodevuši vienu testu. Un tagad tas būs klases tests," stāsta BIOR direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa.

"Tā kā visa klase nodod testu vienā stobriņā, tad daudz ātrāk mēs varam notestēt visus šos rezultātus," norāda E. Gulbja laboratorijas projektu vadītāja Džineta Dimante.

Laboratorijas uzsver – tagad daudz ātrāk varēs uzzināt, vai klasei jādodas karantīnā. Negatīvs klases tests ļaus visiem mācīties bez izmaiņām, pozitīvs klases tests nozīmē, ka sākotnēji par potenciāli inficētajiem tiks uzskatīti pilnīgi visi, kas piedalījušies testēšanā. 48 stundu laikā visiem šīs klases bērniem būs jānodod individuāls tests.

"Tiek dotas 48 stundas, kad bērns dodas uz laboratoriju, uzrāda šo SMS ziņu un veic testu, tur nebūs jāgaida rindā, un šeit ir svarīgi, ka nav jāiet pie ģimenes ārsta un nav vajadzīgs šis ģimenes ārsta nosūtījums," skaidro Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

Gulbja laboratorijā stāsta, ka pie pašreizējā pozitīvo testu īpatsvara šī metode ļauj valstij ievērojami ietaupīt.

"Šobrīd tas varētu būt apmēram 10 reizes lētāk, bet vai tas būs ilgstoši, to nevar apgalvot, tāpēc ka, ja parādīsies arvien vairāk tie pozitīvie gadījumi, tad arvien vairāk vajadzēs veikt šos individuālos testus," norāda E. Gulbja laboratorijas projektu vadītāja Džineta Dimante.

Vienlaikus ar jauno testēšanas metodi, daudziem vecākiem radušās bažas vai kociņi nav bērniem kaitīgi. Laboratorijas norāda – tie ir sertificēti, sterili neilona kociņi bez garšas un smaržas, ko laboratorijas ikdienā izmanto jau divus desmitus gadu.

KONTEKSTS:

Nedēļu pirms 1. septembra pirmo reizi notika vēl nebijuša mēroga Covid-19 testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēja 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu.

Sākotnēji plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā. Tomēr process nevedās raiti un bija aizķeršanās. Vēlāk ministri vienojās par retāku skolēnu testēšanu - reizi divās nedēļās, informāciju par skolām nododot centralizēti.

Testēšana notiek, jo iecerēts, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi. Tāpat testē tos skolu audzēkņus, kuri nav potējušies vai izslimojuši vīrusu. Skolu regulārai testēšanai līdz gada beigām rezervēti 12,5 miljoni eiro. LSM.lv arī skaidrojis, kā notiek grupveida testēšana, aprakstīta arī jaunā testēšanas metode, kad testus veic tikai vienu reizi divās nedēļās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti