Skolēniem Covid-19 testus veiks vienu reizi divās nedēļās; informāciju par skolām nodos centralizēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai risinātu problēmas ar laboratoriju noslodzi, skolēniem Covid-19 testus veiks vienu reizi divās nedēļās, bet informāciju par skolām nodos centralizēti no Valsts izglītības informācijas sistēmas.

ĪSUMĀ:

  • Skolēnus testēs vienu reizi divās nedēļās.
  • Pagājušajā nedēļā no visiem testētajiem skolēniem tikai 0,18% bija Covid-19 pozitīvi.
  • Pakāpeniski mainīs arī testēšanas metodi.
  • Testēšanas regularitāti mainīs, ja saslimstība pieaugs.
  • Skolas pieļāva daudz kļūdu sniedzot informāciju laboratorijām, tāpēc tagad informāciju tām nodos centralizēti.

Testēs pēc jaunas metodes vienu reizi divās nedēļās

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") informēja, ka valdība apstiprināja – rutīnas izglītības iestāžu skolēniem izmeklējumi uz Covid-19 tiks veikti vienu reizi divās nedēļas līdzšinējo septiņu dienu vietā. Eksperti norādījuši, ka no visiem testētajiem skolēniem tikai 0,18% pagājušajā nedēļā bija pozitīvi, kas ir maz, tādēļ var pāriet uz testēšanu vienu reizi 14 dienās. Līdz 1. oktobrim pakāpeniski tiks ieviesta arī jauna testēšanas metode, kas paredz vienu klasi testēt kā vienu grupu. 

Katram skolēnam tik izsniegts sterils vates kociņš, kas tiek paturēts mutē aptuveni 30 sekundes. Pēc tam šie kociņi tiek savākti vienā tvertnē un nodoti laboratoriskajai izmeklēšanai. Negatīva testa gadījumā – rezultāts būs par klasi/grupu kopumā, savukārt pozitīva rezultāta gadījumā 36 stundu laikā kontaktpersonām būs jāveic individuāli atkārtots tests jebkurā laboratorijā (uzrādot SMS no laboratorijas par pozitīvo skrīninga rezultātu). Paredzēts, ka jaunā kārtība atvieglos darbu gan laboratorijām, gan izglītības iestādēm.

Izglītojamos ar īpašām vajadzībām testēs atbilstoši iespējām, un šie bērni var klātienē apmeklēt izglītības iestādi arī bez Covid-19 testa rezultāta.

Ministrs norādīja, ka testēšanas regularitāti un metodes skolās atkārtoti var pārskatīt, pieaugot saslimšanas gadījumu skaitam.

Atbilstoši līdzšinējam sniegumam laboratoriju pakalpojumu apjomu pārskatīs, pārdalot no tām laboratorijām, par kurām bija sūdzības, citām, par kurām sūdzības nav bijušas.

Veselības ministrijā informēja, ka skrīninga mērķis ir pēc iespējas agrāk atklāt inficēšanās gadījumus ar Covid-19 izglītojamo un izglītības iestāžu darbinieku vidū, lai maksimāli agrīni uzsāktu pretepidēmijas pasākumus (inficēto izolēšanu, kontaktpersonu noteikšanu un izolēšanu). Tādējādi ir iespēja novērst Covid-19 izplatību visā izglītības iestādē un saglabāt iespēju skolai strādāt klātienē. Vienlaikus tik plaša izmeklēšana ļauj apkopot un analizēt datus, kā arī iegūt objektīvu informāciju par Covid-19 izplatības tendencēm izglītības iestādēs un ietekmi uz infekcijas izplatību sabiedrībā kopumā, kas savukārt dod iespēju nepieciešamības gadījumā noteikt mērķtiecīgākus pasākumus. 

Informāciju par skolām nodos centralizēti

Lai vienkāršotu skolēnu testēšanu pret Covid-19, informācija par skolām, to skolēniem un darbiniekiem laboratorijām tiks nodota no Valsts izglītības informācijas sistēmas.

Izglītības un zinātnes ministrija informēja, ka pašlaik katra izglītības iestāde nodod savu izglītojamo un nodarbināto datus laboratorijai, kura veic attiecīgās izglītības iestādes izglītojamo un nodarbināto testēšanu. Bet laboratorijas norādījušas, ka ir jāveic pārāk daudz labojumu, tāpēc darbs neveicas raiti. Tādēļ turpmāk datus nodos no centralizētas sistēmas.

Paredzēts, ka no Valsts izglītības informācijas sistēmas nodos Nacionālajam veselības dienestam informāciju, kas datus salīdzinās ar tā rīcībā esošo informāciju par personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas un pārslimošanas sertifikāts. Precizētos datus nodos laboratorijai, kura sadarbojas ar attiecīgo izglītības iestādi Covid-19 testa veikšanai.

"Mēs uzskatām, ka tas ļautu mums nekļūdīgi sagatavot gan šos personalizētos testēšanas materiālus, gan arī padarīt krietni raitāku procesu. Turklāt datu nodošana būtu tāds principā vienreizējs pasākums, kas ir jāizdara, un tad pēc tam laboratorijas, ja vien tai nemainās skolas, tad vēlreiz dati nebūtu nododami," procesu aprakstīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija).

Noteikts, ka personas dati tiek vākti konkrētajam mērķim un netiks izmantoti citiem nolūkiem.

KONTEKSTS:

Nedēļu pirms 1. septembra pirmo reizi notika vēl nebijuša mēroga Covid-19 testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēja 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu.

Sākotnēji plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā. Tomēr process nevedās raiti un bija aizķeršanās. Vēlāk ministri vienojās par retāku skolēnu testēšanu - reizi divās nedēļās.

Testēšana notiek, jo iecerēts, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi. Tāpat testē tos skolu audzēkņus, kuri nav potējušies vai izslimojuši vīrusu. Skolu regulārai testēšanai līdz gada beigām rezervēti 12,5 miljoni eiro. LSM.lv arī skaidrojis, kā notiek grupveida testēšana, aprakstīta arī jaunā testēšanas metode, kad testus veic tikai vienu reizi divās nedēļās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti