Panorāma

Arvien vairāk strādā attālināti

Panorāma

Francija un Vācija pastiprinās ierobežojumus

Sāk ētikas pārkāpuma lietu pret A. Gobzemu

Saeimas komisija ierosina pārkāpuma lietu par Gobzema aicinājumu nevalkāt maskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vairākums lēma ierosināt un nākamajā sēdē izskatīt pārkāpuma lietu pret deputātu Aldi Gobzemu saistībā ar viņa aicinājumu neievērot valstī paredzētos noteikumus un nevalkāt deguna un mutes aizsegu.

Gobzems to pamatoja ar ārsta sniegto ieteikumu masku nevalkāt un reliģiskiem apsvērumiem.

Viņš arī komisijas sēdē apšaubīja masku jēgu. Taču citi deputāti norādīja, ka lieta ierosināta par aicinājumu pārkāpt likumu, nevis jautājumu par masku efektivitāti.

Ierosināt pārkāpuma lietu pret deputātu Aldi Gobzemu rosināja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāte Anita Muižniece. Viņa iesniegumā atsaucās uz Gobzema ierakstiem sociālajos tīklos, kuros Gobzems pievienojis attēlus ar sevi veikalā bez maskas un norādījis, ka nav suns ar uzpurni.

Gobzems attēlus publicējis brīdī, kad masku valkāšana veikalos jau bija obligāta prasība. Deputāte uzskata, ka Gobzems pārkāpis vairākus deputātu ētikas kodeksa punktus, piemēram, ka deputāts vienmēr ciena un ievēro normatīvos aktus.

“Šis stāsts nav par maskām, par ticību Covid-19 vai kā tamlīdzīgi. Šis stāsts ir par aicinājumu sabiedrībai neievērot valstī noteiktos ierobežojumus, kas ir izdoti uz normatīvo aktu pamata ar Ministru kabineta lēmumu,” skaidroja Muižniece.

Gobzems aizstāvējās, sakot, ka citi deputāti nav pildījuši likumu par mediķu algu celšanu. Runājot par maskām, Gobzems norādīja uz vairākām situācijām, kurās cilvēki tās lieto nepareizi, un apšaubīja, vai masku nēsāšana tiešām samazina Covid-19 izplatību. Viņam pašam aizklāt seju liedzot reliģiskā pārliecība, turklāt masku nenēsāt Gobzemam ieteicis ārsts.

“Mans ārsts, tas, kas mani ārstē, ieteica masku nevalkāt. Ko man darīt? Klausīt ārstam vai klausīt Ētikas komisijai?” jautāja Gobzems.

Viņš arī stāstīja, ka nav aicinājis maskas nenēsāt, bet gan izdarīt izvēli, vai to darīt. Citi deputāti gan iebilda, ka likuma prasību pildīšana nav brīva izvēle.

“Kolēģis Aldis Gobzems ļoti labi apzinās, ka viņā ieklausās vērā ņemama Latvijas iedzīvotāju daļa, un, aicinot sekotājus pārkāpt likumu, kā augstas raudzes jurists saprot, ka par apzinātu likuma neievērošanu ir jāuzņemas arī atbildība,” norādīja Saeimas deputāts Normunds Žunna (JKP).

Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule šādu deputāta aicinājumu dēvēja par bezatbildīgu.

"Ar koronavīrusu hospitalizēto pacientu skaits tuvojas 200. Tas jau šobrīd ir ļoti liels skaits veselības aprūpes nozarei. Ja tāda situācija turpināsies, aptuveni mēneša laikā mūsu veselības aprūpes sistēma, kas ir viena no vājākajām Eiropas Savienībā, varētu nonākt kolapsa stāvoklī.

Es ļoti aicinu izturēties atbildīgi pret šo sabiedrības veselības apdraudējumu, ar ko saskaras visa pasaule.

Es uzskatu, ka ir bezatbildīgi aicināt neievērot valstī noteiktos ierobežojumus,” sacīja Cipule.

Tikmēr Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītāja Janīna Kursīte-Pakule cerēja, ka Gobzems atvainosies un atzīs, ka ir kļūdījies un nepietiekami novērtējis iespējamās sekas, nenēsājot publiskās vietās aizsargmasku un aicinot to nedarīt arī citus. “Aldis Gobzems turas pie iepriekš paustā, un es redzu, ka viņš turas pie iepriekš paustā. Šis tādā gadījumā ir reāls apdraudējums citu cilvēku veselībai un dzīvībai,” norādīja Kursīte-Pakule.

Kursīte-Pakule arī norādīja, ka “tas apdraud ne tikai viņa paša, bet citu cilvēku drošību. Tas ir pats galvenais. Gobzema rīcība, sociālajā vietnē “Facebook” aicinot nevalkāt maskas, manuprāt, ir pretlikumīga”.

Ar vienas balss pārsvaru komisijas vairākums lēma uzsākt pārkāpuma procedūru.

Nākamajā sēdē deputāti vērtēs, vai Gobzems tiešām pārkāpis ētikas kodeksu. Šādā gadījumā komisija Gobzemam varēs izteikt brīdinājumu vai arī ierosināt Saeimu liegt viņam runāt Saeimas sēdēs, vai izslēgt viņu no vienas līdz sešām Saeimas sēdēm.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un ne visiem apmaksās Covid-19 testus.

Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai, un 23. oktobrī valdība lēma stingrāk ierobežot pulcēšanos, bet masku lietošanu noteica plašāku.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti