Dienas ziņas

Dilemma ceļu būvē – termiņi vai kvalitāte

Dienas ziņas

Covid-19 testus skolēniem varētu veikt reizi divās nedēļās

Saeima vērtēs brīvprātīgo vakcināciju

Saeimā debatē par brīvprātīgo vakcināciju; Gobzems sarežģī sēdes norisi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Saeima ceturtdien pēc ilgām debatēm nodeva skatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā 14 715 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu, ka vakcinācijai aizvien jābūt brīvprātīgai. Vienlaikus Saeimas sēdes norisi klātienē, līdzīgi kā pirms nedēļas, gandrīz atkal izjauca deputāts Aldis Gobzems ("Likums un kārtība").

Saeimā debatē par brīvprātīgo vakcināciju; Gobzems sarežģī sēdes norisi
00:00 / 04:10
Lejuplādēt

Iniciatīva par to, ka vakcinācijai jābūt brīvprātīgai, Saeimā kopš gada sākuma iesniegta vairākas reizes. Debatēs piedalījās gandrīz 20 opozīcijas deputāti. Izskanēja aicinājums cienīt cilvēku izvēli nevakcinēties pret Covid-19, kā arī kritika valdībai par to, ka vakcinācija uzstādīta kā vienīgā cīņa ar vīrusu. Tāpat izskanēja argumenti, ka pašlaik galvenais rādītājs saistībā ar Covid-19 izplatību ir slimnīcās nonākušo Covid-19 pacientu skaits. Valdībai un Saeimai būtu jāpārvērtē vajadzība tērēt desmitiem miljonu eiro Covid-19 testu veikšanai skolēniem, kā arī prasība bērniem skolā valkāt sejas maskas. 

"Neatkarīgo" frakcijas deputāts Ralfs Nemiro uzsvēra, ka brīva izvēle šajā jautājumā ir jāsaglabā:

"Ir dažādi cilvēki, kuri gan var vakcinēties, gan nevar veselības stāvokļa dēļ vai arī to nedara reliģisku apsvērumu dēļ. Viņu vēlme mums ir jārespektē. Jāņem vērā vienlīdzības princips, kādēļ vienai vai otrai sabiedrības grupai būtu piemērojama vakcinācija."

Pie frakcijām nepiederošais deputāts Vjačeslavs Dombrovskis izteicās, ka jautājums par vakcināciju nonācis divās galējībās.

"Jo lielāka Covid-19 histērija valdībā, ar ko tā izskatās pārņemta, jo lielāka histērija no tiem, kuri aģitē pret vakcināciju un pēc būtības noliedz Covid-19 kā tādu.

Ko esam izdarījuši pēdējā gada laikā? Vai kāds var saskaitīt visus tos ierobežojumus, ko piedzīvojām pēc pilna maksimuma? Un kas nāk klāt? Valdība šīs Saeimas laikā būs aizņēmusies papildu 7 miljardus eiro. Tas, kas mums ir nepieciešams, ir saprātīga un izsvērta politika, tas, kas ir pa vidu starp Covid-19 histēriju un noliegšanu," sacīja Dombrovskis.

Savukārt deputāts Sergejs Dolgopolovs ("Saskaņa") debatēs norādīja, ka iesniegums ir ne tikai par vakcināciju kā tādu, bet parāda sabiedrības neapmierinātību ar notiekošo valstī. Viņš uzsvēra, ka valdībai vajadzētu ieklausīties cilvēkos un vajadzētu radīt citus instrumentus cīņā ar Covid-19.

"Sabiedrība nav apmierināta ar to, kā un kas ir darīts cīņā ar kovidinfekciju. Tas ir tas signāls. Jo pat objektīvie dati liecina, ka vakcinācija kā tāda ir svarīgs instruments, prātīgs instruments, bet ne visaptverošs instruments," sacīja Dolgopolovs.

Uz to norādīja arī deputāts Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība). Viņš sacīja, ka valdība ir atrauta no realitātes un tās pārstāvji nav runājuši ar iedzīvotājiem. Valainis vērsa uzmanību uz milzīgo dezinformāciju, kas valstī izplatīta saistībā ar Covid-19. Viņš sacīja – cilvēki nav vainīgi, ka ir no tās cietuši, kā arī aicināja nemēģināt spiest cilvēkus vakcinēties, jo citādi viņi vienkārši ies prom no darba vai aizbrauks no Latvijas.

"Ja viņiem piespiedīs to darīt ar varu, viņi gluži vienkārši automātiski pasaka, ka nav vajadzīgi tie 400–500 eiro, ko viņi saņem, strādājot pirmsskolas izglītības iestādē. Viņi var iet uz citu vietu, kur viņiem neprasīs šo obligāto pienākumu. Viņi var izvēlēties braukt prom no Latvijas uz citu valsti, kur viņiem neprasīs šo obligāto pienākumu, un tādas iespējas ir," sacīja Valainis.

No pozīcijas deputātiem debatēs uzstājās vien divi. Deputāts Krišjānis Feldmans (Jaunā konservatīvā partija) par kritiku teica, ka "pēc kara visi ir gudri". "Diemžēl man jūs jāinformē, ka karš nav beidzies," uzsvēra Feldmans.

Iniciatīva izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā tika nodota gandrīz vienbalsīgi, vienam deputātam, balsojot pret.

Gobzems šoreiz uzrāda negatīvu Covid-19 testu

Pagājušajā nedēļā Saeimai pēc pāris darba stundām klātienē nācās pāriet e-Saeimas vidē, jo Gobzems atteicās parādīt negatīvu Covid-19 testa rezultātu vai sertifikātu. Līdzīgi varēja notikt arī šodien, un sēdes vadītājai Dagmārai Beitnerei-Le Gallai (Jaunā konservatīvā partija) nācās izsludināt pārtraukumu.

Sēde un debates tomēr varēja atsākties klātienē, jo Gobzems uzrādīja negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Deputātiem tiekot līdz šīs dienas sēdes darba kārtībai, Gobzemam sēžu zāle jāatstāj, jo saistībā ar deputāta ētikas pārkāpumiem viņam liegta dalība 9. septembra sēdē. Tās darba kārtībā ir vēl viens lēmuma projekts par liegumu Gobzemam apmeklēt vēl sešas sēdes saistībā ar jau minēto Saeimas darba traucēšanu, Saeimas kārtības ruļļa pārkāpumiem un pašmērķīgu izrādīšanos. Līdz ar to Gobzems par šīm sēdēm nesaņems arī 80% no algas.

Deputāta izdarības gan neesot šķērslis atgriezties kādreizējā "KPV LV", tagad "Neatkarīgo" frakcijā. Tās vadītājs Māris Možvillo intervijā Latvijas Radio pamatoja šo lēmumu:

"Viņš ir tautas ievēlēts deputāts, viņam ir tiesības paust savu viedokli, ne visur es piekrītu, bet ir lietas, kur mūsu domas saskan. Biedru uzņemšana atpakaļ frakcijā faktiski ir manis virzīts pasākums. Uzskatu, ka mans uzdevums nav Saeimā būt kaut kādos amatos, bet izpildīt to priekšvēlēšanu programmu, ko mēs solījām saviem vēlētājiem."

KONTEKSTS:

Saeimā ir atlikta likumprojekta par obligātu konkrētu iedzīvotāju grupu vakcināciju pret Covid-19. Politiķi uzskata, ka plašāku vakcinācijas aptveri var panākt ar citiem paņēmieniem. Savukārt deputāts Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija) norādījis, ka jauns likums nemaz nav vajadzīgs, jo epidēmijas vai tās draudu gadījumā veselības ministrs ir tiesīgs izdot rīkojumu par atsevišķu iedzīvotāju grupu obligātu vakcināciju neparedzētos gadījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti