No 15. janvāra Latvijā varēs ieceļot, tikai uzrādot negatīvu Covid-19 testu

No 15. janvāra Latvijā varēs ieceļot, tikai uzrādot negatīvu Covid-19 testu, ceturtdien lēma valdība.

Satiksmes ministrijā informēja, ka, ieceļojot Latvijā gan ar pasažieru pārvadājumiem, gan personisko transportlīdzekli, būs jāuzrāda apliecinājums par negatīvu Covid-19 testa rezultātu. Noteikumi stāsies spēkā 15. janvārī vienlaikus ar līdzīga regulējuma ieviešanu Lietuvā un Igaunijā.

Papildu drošības pasākumu mērķis ir pasargāt Latviju no vīrusa infekcijas ievešanas un mudināt iedzīvotājus pārvietoties tikai būtisku iemeslu, ģimenes apstākļu vai darba dēļ.

Tiek noteikts, ka ieceļojot Latvijā, jābūt apliecinājumam par negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Tests jāveic ne agrāk kā 72 stundas pirms iekāpšanas pārvadātāja transportlīdzeklī vai pirms Latvijas robežas šķērsošanas individuāli, piemēram, ar autotransportu. 

Apliecinājums par negatīvu testu (testa rezultāts, ārsta izziņa, izziņa par antivielu esamību vai cits medicīnisks dokuments, kas apliecina, ka persona nav infekcioza) ir jāuzrāda pārvadātājam, piemēram, lidsabiedrībai, pretējā gadījumā personai tiks atteikta iekāpšana.

Ieceļojot Latvijā ar privāto automašīnu, atzīmei par negatīvu testa rezultātu ir jābūt aizpildītajā Covidpass.lv anketā. Šīs prasības izpildi izlases kārtībā pārbaudīs Valsts robežsardze vai Valsts policija.

Noteikti arī izņēmuma gadījumi, kad tests pirms ieceļošanas Latvijā nav jāveic: bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas ir vakcinētas pret Covid-19, pārvadātāju darbiniekiem un apkalpes locekļiem, jūrniekiem, kas dodas uz vai no savas darbavietas, tranzīta pasažieriem, kuri nepamet lidlauka kontrolējamo zonu, diplomātiskā korpusa pārstāvjiem. Tāpat tests netiks prasīts pierobežas iedzīvotājiem, kuri ikdienā šķērso robežu darba, izglītības un līdzīgu vajadzību dēļ un var uzrādīt apliecinājumu par nodarbinātību vai izglītību.

Stiprinot epidemioloģiskās drošības pasākumus ceļotājiem, valdība arī lēma par starptautisko pasažieru pārvadājumu aizliegumu atcelšanu, lai nodrošinātu kontrolētu un drošu pārvietošanos. Starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu būs atļauti Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas robežās, kā arī uz Šveici un Apvienoto Karalisti. 

Nemainīgs paliek nosacījums, ka pēc ieceļošanas no ārvalstīm ar augstu inficēšanās risku ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, kā arī citas Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās drošības norādes.

Jau 2. janvārī atsākta aviosatiksme ar Lielbritāniju, un personām, kas ierodas Latvijā no Lielbritānijas, lidostā jāveic Covid-19 tests. To var neveikt, ja persona ar dokumentu apliecina, ka ir izslimojusi Covid-19 vai pēdējo 72 stundu laikā jau veikusi testēšanu.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) cilvēkus aicināja pārdomāt vajadzību doties ārpus Latvijas. Viņš uzsvēra, ka ceļotājiem jāievēro ļoti strikti Covid-19 noteikumi.

Atbildot uz jautājumu par to, kāda būs rīcība gadījumā, ja ceļotājs būs vakcinēts, Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško sacīja, ka darbs pie tā turpinās.

Pēc viņas teiktā, ministrija kopā ar ekspertiem strādā, lai nākamajās nedēļas izveidotu sistēmu, kā rīkoties saistībā ar jau vakcinētajiem iebraucējiem. Notiek konsultācijas ar Baltijas valstu kolēģiem, kā arī ministrija gaida uz rekomendācijām Eiropas līmenī.

"Virzība ir uz to, ka vakcinētajiem negatīvu Covid-19 testu nevajadzēs," sacīja Mūrmane-Umbraško.

KONTEKSTS:

Izvērtējot informāciju par jauna Covid-19 paveida izplatīšanos Lielbritānijā, valdība pēc Satiksmes ministrijas ierosinājuma nolēma no 21. decembra līdz 1. janvārim pārtraukt starptautiskos pasažieru pārvadājumus ar Lielbritāniju.  Lielbritānijā esošos tautiešus lūdza necensties pamest pašreizējo atrašanās valsti, bet dažiem desmitiem cilvēku, kuri atbilda stingriem kritērijiem, 28. decembrī organizēja repatriācijas reisu. 

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") izteicies, ka vairākums valstu Eiropā atbalsta satiksmi ar Lielbritāniju. Tādēļ arī Latvijai nebūtu prātīgi pieturēties pie aizlieguma – ja neaizliedz visus lidojumus, tad ir iespējams no Londonas aizlidot uz kādu citu valsti, lai iekļūtu Latvijā. Tādējādi negatīva Covid-19 testa prasība esot daudz efektīvāka, lai neielaistu valstī inficētos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti