Panorāma

Kādēļ par jauno vīrusa paveidu ir jāuztraucas?

Panorāma

"Panorāmas" skatītāju paldies Staļģenes doktorātam

Vai slēgs pasažieru pārvadājumus ar Lielbritāniju?

Latvijā līdz 1.janvārim pārtrauc pasažieru satiksmi ar Lielbritāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Izvērtējot informāciju par jauna Covid-19 paveida izplatīšanos Lielbritānijā, valdība pēc Satiksmes ministrijas ierosinājuma nolēma no 21. decembra līdz 1. janvārim pārtraukt starptautiskos pasažieru pārvadājumus ar Lielbritāniju.

ĪSUMĀ:

  • Pārtraukt pasažieru satiksmi nolemts pēc jauna vīrusa paveida izplatības Lielbritānijā
  • Lielbritānijā esošos tautiešus lūdz necensties pamest pašreizējo atrašanās valsti
  • Pasažieru satiksmes atjaunošanas iespēja būs atkarīga no ekspertu viedokļa
  • Pasažieru pārvadājumi tiek pārtraukti jau līdz ar 21. decembra pirmo minūti
  • Preču pārvadājumus starp Latviju un Lielbritāniju izmaiņas neskar, jārēķinās gan ar kavējumiem

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) aicina visus ceļotājus savus ceļojumu plānus pārlikt uz vēlāku laiku un saprast, ka lēmums pieņemts visu veselības un dzīvības interesēs. Šādu lēmumu pieņēmušas arī citas Eiropas Savienības dalībvalstis vai tuvākajā laikā to izdarīs – ar mērķi novērst Covid-19 tālāku izplatību gan Lielbritānijā, gan ārpus tās. 

Tālis Linkaits par pasažieru satiksmes ar Lielbritāniju pārtraukšanu
00:00 / 01:08
Lejuplādēt

Pēc "airBaltic" datiem no 21. decembra līdz 1. janvārim biļetes bija pasūtītas apmēram tūkstotim pasažieru. Tā kā uz Lielbritāniju ir trīs gaisa pārvadātāji, izmaiņas nepastarpināti varētu ietekmēt apmēram 3000 cilvēku, lēsa ministrs. Linkaits aicināja tautiešus Lielbritānijā pašlaik atturēties no centieniem nokļūt Latvijā, lai neapdraudētu savu un līdzcilvēku veselību.

Ja eksperti teiks, ka risks ir mazinājies, ierobežojumus varēs atcelt agrāk, gluži tāpat kā pretējā gadījumā – pagarināt, paskaidroja Linkaits. 

Ministrs uzsvēra, ka pasažieru pārvadājuma aizliegums uz no Lielbritānijas stājas spēkā līdz ar 21. decembra iestāšanos, tātad jau pusnaktī.

Priekšlikums ir sagatavots kopā ar ārlietu dienestu un veselības speciālistiem, lai aizsargātu sabiedrības veselības intereses, ņemot vērā Covid-19 izraisošā vīrusa jaunās mutācijas izplatību Lielbritānijā. Tikai visām valstīm koordinēti pārtraucot pasažieru pārvadājumus ar Lielbritāniju var mazināt vīrusa jaunās mutācijas izplatību, uzsvēra Linkaits.

Kompensācijas jautājumā Linkaits pasažieriem ieteica vispirms sazināties ar savu pārvadātāju, kā arī noskaidrot iespējas pārcelt ceļojumu uz vēlāku laiku. Preču pārvadājumus starp Latviju un Lielbritāniju izmaiņas neskar, bet jārēķinās, ka tie varētu kavēties, teica ministrs.

Jauns vīrusa paveids izplatās Lielbritānijā 

Daļā Lielbritānijas spēkā stājušies bargi karantīnas noteikumi, jo valstī strauji sācis izplatīties jauns koronavīrusa paveids, kas varētu būt daudz lipīgāks par līdz šim pazīstamo vīrusu.

Par spīti iedzīvotāju neapmierinātībai Ziemassvētku priekšvakarā britu valdība uzsver, ka tikai ar izlēmīgu rīcību ir iespējams apturēt vīrusa izplatību. Tikmēr

vairāki inficēšanās gadījumi konstatēti arī kontinentālajā Eiropā un daudzas valstis jau apturējušas aviosatiksmi ar Apvienoto Karalisti.

Lai arī vēl šīs nedēļas vidū Lielbritānijas valdība solīja, ka Ziemassvētku laikā tiks atviegloti dažādie koronavīrusa pandēmijas dēļ ieviestie ierobežojumi, sestdien premjerministrs Boriss Džonsons bija spiests paziņot par ceturtās pakāpes karantīnas ieviešanu Anglijas dienvidaustrumos un Londonas apkārtnē. Šāds

lēmums saistīts ar strauju koronavīrusa jaunā paveida izplatību – jaunā vīrusa variācija esot lipīgāka

un, kā atzinis Apvienotās Karalistes veselības ministrs Mets Henkoks, valdībai ir problēmas ar tā kontrolēšanu.  

Lielbritānija pastiprina izolācijas pasākumus
00:00 / 02:47
Lejuplādēt

"Jaunais vīrusa paveids bija kļuvis nekontrolējams, un mums to vajadzēja pakļaut kontrolei," teica Mets Henkoks. "Vienīgais veids, kā to izdarīt, ir ierobežot sociālos kontaktus. Īpaši ceturtajā karantīnas zonā visiem ir jāuzvedas tā, it kā viņiem būtu šis vīruss. Un tas ir veids, kā mēs varam kontrolēt situāciju un pasargāt cilvēkus. Es saprotu, kā cilvēki jūtas, es arī vakar biju spiests zvanīt savai mammai un teikt, ka mēs šoreiz Ziemassvētkos netiksimies. Šī jaunā vīrusa paveida dēļ mēs esam nonākuši ļoti īpašā situācijā. Labā ziņa ir tāda, ka gaisma tuneļa galā ir redzama. Labā ziņa ir tāda, ka vakcinēšana ir sākusies un turpināsies. Tā kā mēs varam redzēt izeju. Taču mums priekšā ir daži ļoti grūti mēneši."

Saņemot ziņas par stingrās izolācijas ieviešanu un gaidāmo aizliegumu izceļot no karantīnas zonas, tūkstošiem cilvēku steigā devās prom no Londonas, ignorējot varas iestāžu aicinājumus nepulcēties. Redzot šādu paniku, varas iestādes ir solījušas pastiprināt policijas klātbūtni, lai novērstu ceļojumu aizliegumu pārkāpumus.

Neilgi pēc tam, kad izskanēja ziņas par vīrusa paveida straujo izplatību Lielbritānijā, pirmais šī vīrusa paveida gadījums tika konstatēts Nīderlandē.

Vēl deviņi saslimšanas gadījumi – Dānijā un viens Austrālijā. Drīz pēc tam Nīderlandes varasiestādes paziņoja, ka uz nenoteiktu laiku, iespējams, vismaz līdz gada beigām, tiek slēgti visi lidojumi no Apvienotās Karalistes. Neilgi pēc Nīderlandes par savu lēmumu paziņoja arī kaimiņos esošā Beļģija. No pusnakts Beļģija vismaz uz 24 stundām apturēs lidmašīnu un vilcienu satiksmi ar Lielbritāniju, tai skaitā starptautisko ātrvilcienu "Eurostar" reisus, un šai laikā norisināsies intensīvas zinātnieku konsultācijas par situāciju.

Dienas laikā notikumi jau ir turpinājuši attīstīties kā domino. Nīderlandes un Beļģijas piemēram ir sekojušas Itālija un Austrija. Līdzīgus lēmumus jau šovakar varētu pieņemt arī Vācija, Francija un Īrija.

Pasaules Veselības organizācija ir aicinājusi valstis visā Eiropā dubultot pārbaudes un pārskatīt slimības novēršanas pieeju. Tāpat ANO aģentūra ir aicinājusi tās dalībvalstis visā pasaulē dalīties ar informāciju par to, vai jaunais vīrusa paveids nav novērojams arī citur.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti