LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 29. maijā

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 29. maijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā vakar, veicot 1427 Covid-19 testus, atklāti trīs jauni saslimšanas gadījumi, kopējam saslimušo skaitam sasniedzot 1064. Līdz šim izveseļojušies 745 cilvēki, bet 24 miruši. Slimnīcās ārstējas 22 pacienti, trīs smagā stāvoklī.

Latvijā no rītdienas pieejama uz “Google” un “Apple” bāzēta Covid-19 kontaktu fiksēšanas lietotne "Apturi Covid" – tā informēs lietotāju, ja būs bijusi saskare ar inficētu personu. Tā būs efektīva, ja to izmantos vismaz 10-20% iedzīvotāju.

No šodienas tiek paplašināts veselības aprūpes pakalpojumu klāsts dienas stacionāros – piemēram, plānveida operācijas vai invazīvās manipulācijas vietējā un vispārējā narkozē. Pilnīgi visi ārstniecības pakalpojumi būs atkal pieejami no 3. jūnija.

Stājies spēkā sanitārais protokols amatiermākslas kolektīvu darbībai – tas nosaka distanci starp dalībniekiem, nodarbību maksimālo ilgumu un citus drošības pasākumus. Ar protokola prasībām var iepazīties šeit.

Budžets / ekonomika

Valsts ieņēmumu dienests (VID) maijā nodokļos iekasējis 77% no plānotā apjoma, kritums galvenokārt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieņēmumiem. Maijā sarucis arī pieprasījums pēc dīkstāves pabalstiem – saņemti ap 3000 iesniegumu, iepriekš – līdz pat 8000.

Grāmatizdevēji aicina no jūlija visām grāmatām piemērot 5% PVN likmi, lai palīdzētu nozarei atgūties pēc krīzes. Samazināta PVN likme grāmatām 5-6% apmērā ir vairākās Eiropas valstīs, bet Lielbritānijā e-grāmatām ieviesta 0% likme.

Maijā turpina kristies uzņēmēju noskaņojums pakalpojumu sektorā un būvniecībā, bet neliels optimisms vērojams mazumtirdzniecībā un rūpniecībā. Vislielākais uzņēmēju konfidences pieaugums – pārtikas, dzērienu un tabakas preču mazumtirdzniecībā.

Miljons eiro mediju atbalstam Covid-19 krīzē sadalīts 21 programmai komerciālajās TV un radio stacijās. Lielāko atbalstu informatīvo raidījumu veidošanai saņems "TV3", radio "Skonto" un "SWH", atbalstītas arī reģionālās TV un radio stacijas.

Pasaulē

Igaunijā vakar no Covid-19 miris viens cilvēks, apstiprināti astoņi jauni inficēšanās gadījumi. Kopumā valstī inficēto skaits sasniedzis 1859, miruši 67 cilvēki. Savukārt Lietuvā reģistrēti seši jauni Covid-19 gadījumi, kopumā inficējušies 1662, bet miruši 68 cilvēki.

No 1. jūnija, neievērojot 14 dienu karantīnu, Igaunijā varēs ieceļot 16 Šengenas valstu pilsoņi, savukārt karantīnas prasība būs obligāta ieceļotājiem no Covid-19 smagāk skartajām Eiropas valstīm. Valstu sarakstu katru nedēļu aktualizēs.

Austrija maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu brīvmāksliniekiem – izveidots 90 miljonu eiro palīdzības fonds, lai palīdzētu ap 15 000 mākslinieku pārvarēt krīzi. Valdība atbalstīs arī kino industriju un lielās kultūras iestādes.

Polijā politiskie spēki nespēj vienoties par Covid-19 dēļ atlikto prezidenta vēlēšanu datumu. Valdošā partija grib vēlēšanas pēc mēneša, bet opozīcijas partijas – rudenī. Oficiāli priekšvēlēšanu kampaņa vēl nav sākusies, taču realitātē tā norit pilnā sparā.

Kādā Bangkokas lielveikalā Taizemē par higiēnu un drošību rūpējas četri roboti, kas piedāvā apmeklētājiem roku dezinfekciju un mēra apmeklētāju temperatūru. Drīzumā roboti varētu darboties pilnīgi autonomi, izmantojot 5G tehnoloģijas.

Zinātnieki izpētījuši, ka lielākā daļa Covid-19 izplatības ķēžu apraujas pašas no sevis, un tikai 10% inficēto izplata vīrusu tālāk, inficējot līdz 80% saslimušo. Risks inficēties telpās ir 19 reizes lielāks nekā ārā, svarīgi nepieļaut perēkļu veidošanos.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti