Polijas politiskie spēki joprojām nespēj vienoties par prezidenta vēlēšanu datumu

Polijā joprojām turpinās diskusijas par to, kad sarīkot atliktās valsts prezidenta vēlēšanas. Valdošā partija “Likums un taisnīgums” uzskata, ka vēlēšanām jānotiek pēc mēneša, bet opzīcijas partijas – ka rudenī. Abas puses apsūdz viena otru priekšvēlēšanu kampaņas noteikumu pārkāpumos, lai arī oficiāli kampaņa vēl nav sākusies.

Polijas politiskie spēki joprojām nespēj vienoties par prezidenta vēlēšanu datumuUģis Lībietis

  Pēc tam, kad 10. maijā paredzētās Polijas prezidenta vēlēšanas pēdējā brīdī tomēr tika pārceltas uz vēlāku laiku, Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāvjiem bija jāpaziņo jaunais vēlēšanu datums. Parlamenta apakšpalātas Seima spīkerei Elšbetai Vitekai divu nedēļu laikā bija jāpublisko rezolūcija par jauno vēlēšanu datumu. Lai arī Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis vakar paziņoja, ka vēlēšanas notiks 28. jūnijā, vēlēšanu komisijas rezolūcijas joprojām nav un arī skaidrs vēlēšanu datums nav zināms.

  Šīs nedēļas vidū valdošās partijas “Likums un taisnīgums” līderis Jaroslavs Kačiņskis izteicās, ka vēlēšanām būtu jānotiek jūnija beigās, jo to nosaka konstitūcija. Opozīcijas partijas savukārt apgalvo, ka pirmais iespējamais vēlēšanu datums būtu 6. augusts, kad pilnvaras beidzas līdzšinējam Polijas prezidentam Andžejam Dudam. Juristi opozīcijas pārstāvjiem ir norādījuši, ka gadījumā, ja vēlēšanas notiktu jūnija beigās, to rezultātu varētu apstrīdēt tiesā.

  Lai arī oficiāli priekšvēlēšanu kampaņa vēl nav sākusies, realitātē var teikt, ka tā jau notiek pilnā sparā. Vairāki Polijas opozīcijas pārstāvji ir izteikušies, ka notiek aktīva parakstu vākšana Varšavas mēra Rafala Tšaskovska atbalstam. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Tšaskovska iesaistīšanās cīņā par prezidenta krēslu ir ievērojami apgrūtinājusi pašreizējā prezidenta Dudas izredzes uzvarēt jau pirmajā balsošanas kārtā. Iespējams, ka tieši tādēļ Andžeja Dudas biroja pārstāvis Adams Bielans asi kritizējis opozīcijā esošo “Pilsonisko platformu” par tās uzstādījumu maiņu.

  "Pēdējās dienā daudzi ''Pilsoniskās platformas'' līderi un politiķi ir izteikušies, ka jau ir savākti nepieciešamie paraksti. Daudzu nedēļu garuma ''Pilsoniskā platforma'' ir sludinājusi, ka tā darīs visu iespējamo, lai aizkavētu vēlēšanu sarīkošanu, atsaucoties uz pandēmijas radītajiem draudiem iedzīvotājiem. Pēc tam, kad tika pieņemts lēmums pārcelt vēlēšanas, viņi uzreiz nomainīja savu kandidātu, no otras puses - paziņojot, ka vairs nekāda apdraudējuma poļu veselībai nav, nekāds pasta balsojums nav nepieciešams un ir jārīko tradicionālas vēlēšanas. ''Pilsoniskā platforma'' ir pati radījusi šīs problēmas," teica Bielans.

  Andžeja Dudas kampaņas pārstāvji aktīvi iebilst pret citu politisko spēku īstenotajām priekšvēlēšanu aktivitātēm, solot oficiāli sūdzēties par parakstu vākšanu. Taču arī paša Dudas štāba virzienā tiek vērsti ne mazāk kritiski vārdi, jo, piemēram, Toruņā daudzviet redzami arī Andžeja Dudas plakāti.

  Komentētāji abos politiskā spektra galos norāda, ka likmes šajās vēlēšanās ir ļoti augstas. No vienas puses, liberālo spēku pārstāvji uzskata, ka Jaroslavs Kačiņskis jau ir sapratis to, ka Andžejs Duda pirmajā balsošanas kārtā neuzvarēs un tāpēc ir jākoncentrējas uz to, lai nezaudētu arī otrajā kārtā. Savukārt konservatīvie spēki prognozē, ka opozīcija izmantos visas iespējamās metodes, lai nezaudētu jau ceturtajās vēlēšanās pēc kārtas.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti