LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 11. maijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 11. maijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā aizvadītajā diennaktī, veicot 555 testus, atklāti 7 jauni Covid-19 gadījumi, hospitalizēts viens pacients. Kopumā inficējušies 946 cilvēki, 464 izveseļojušies, bet 18 miruši. Slimnīcās ārstējas 30 cilvēki, divi smagā stāvoklī.

5% Covid-19 inficēto ir pansionātu darbinieki vai iemītnieki – vīruss atklāts 12 aprūpes namos vismaz 46 darbiniekiem un iemītniekiem. Ir pabeigta testēšana pansionātos ārpus Rīgas, drīzumā noslēgsies arī Rīgā.

Respiratoru un aizsargtērpu krājumi mediķiem ir kritiski zemi, līdzīga situācija visur Eiropā. Latvijā respiratoru pietiek pusotrai dienai, bet ķirurģisko masku – divām nedēļām. Ja situācija nemainīsies, nāksies samazināt veselības pakalpojumu apjomu.

No rītdienas visiem, kas brauks sabiedriskā transportā, būs jāaizsedz deguns un mute – ar lakatu, šalli vai sejas masku. “Rīgas satiksme” un policija gan atzīst – braucējus bez maskām ārā nesēdinās, reidus noteikumu ievērošanas kontrolei nerīkos.

Covid-19 krīze ietekmē arī cilvēku izvadīšanu pēdējā gaitā – pēc apbedīšanas biroju novērojumiem, šobrīd bērēs ir mazāk bērinieku, ceremonijas ir vienkāršākas, bez mūziķiem un mielastiem, daļa izvēlas kremāciju, atvadas atliekot uz vēlāku laiku.

Budžets / ekonomika

Uz ārkārtējās situācijas laiku varētu četrkāršot pabalstu – līdz 171 eiro – par bērniem līdz divu gadu vecumam un izmaksāt vienreizēju 150 eiro pabalstu par bērnu ar invaliditāti. Valstij tas izmaksātu 5,3 miljonus eiro. Lēmums vēl jāpieņem valdībai.

Ja Eiropas Komisija atbalstīs 250 miljonu eiro valsts budžeta naudas ieguldīšanu “airBaltic” pamatkapitālā, uzņēmums tuvāko piecu gadu laikā nodokļos varētu samaksāt 231 miljonu eiro, bet piecos gados ekonomikā ienest teju 6 miljardus eiro.

Uzņēmums “Baltic 3D” sācis eksportēt savu izgudrojumu, sejas vairogu “Shield48”, uz Nīderlandi, Vāciju, Lielbritāniju, Igauniju un Somiju, interese arī no ASV, Kanādas, Austrālijas. Uzņēmums šobrīd spēj saražot 15 000 vairogu dienā.

Liepājas uzņēmums “iCotton” būvē jaunu higiēnas preču ražotni ar 65 jaunām darbavietām. Jau rudenī tajā sāks ražot higiēnas preces un kokvilnas audumu, ko citi ražotāji izmanto sejas masku un antibakteriālo salvešu ražošanā.

Transports

Reģionālo autobusu šoferi no rītdienas varēs atteikt braukšanu pasažieriem bez mutes un deguna aizsega. Braucēju skaits sabiedriskajā transportā vairs nebūs jāierobežo uz pusi, tomēr iespēju robežās cilvēkus aicina sēdēt, ievērojot distanci vienam no otra.

Brīvu vietu atstāšana lidmašīnās, lai nodrošinātu distanci starp pasažieriem, varētu ietekmēt “airBaltic” biļešu cenas. Uzņēmums pēc krīzes plāno algot ap 1000 darbinieku, atsāktajos reisos pasažieriem dalīs sejas maskas un dezinfekcijas salvetes.

Kultūra

Valsts prezidents Egils Levits aicina valdību domāt par atbalstu kultūras nozarei, kura Covid-19 krīzē cietusi vairāk nekā daudzas citas jomas. Atbalsts kultūrai ir stratēģisks valsts nākotnes jautājums.

Tā kā atsevišķi eksperti dziedāšanu uzskata par papildu risku Covid-19 izplatībai, šobrīd nav skaidrības par kordziedāšanas nākamo sezonu. Pirmie mēģinājumus atsāks profesionālie kori, sekojot stingrām epidemioloģiskajām vadlīnijām.

Viedokļi

Vjačeslavs Dombrovskis (“Saskaņa”) kritizē valdības rīcību ekonomikas atbalstam krīzē, izceļot dīkstāves pabalstu nepietiekamo izmaksu, nevienmērīgu atbalstu dažādām nozarēm, kā arī pauž bažas par, iespējams, aizdomīgiem iepirkumiem.

Eksperti: Lai novērstu jaunu emigrācijas vilni, jāpārkvalificē darbinieki. Veiksmīgākai iziešanai no krīzes jāatvieglo kredītu nosacījumi uzņēmumiem, jāiznīcina birokrātiskums, un jāveicina investīcijas uzņēmumos.

Pasaulē

Igaunijā vakar miris vēl viens Covid-19 slimnieks, kopējam upuru skaitam sasniedzot 61. No vakar veiktajiem 595 testiem nav atklāti jauni inficēšanās gadījumi. Savukārt Lietuvā konstatēti 6 jauni saslimušie, kopumā inficēti 1485 cilvēki, 50 miruši.

Covid-19 visstraujāk turpina izplatīties ASV un Krievijā – pēdējās 24 stundās šajās valstīs atklāti 20 000 un 11 000 jaunu inficēšanās gadījumu. Trešā daļa pasaulē reģistrēto Covid-19 gadījumu ir ASV.

Tikmēr Eiropā no šodienas atvieglo virkni ierobežojumu. Francijā cilvēki drīkst iet ārā bez īpašas atļaujas, darbu atsāk veikali un skaistumkopšanas saloni. Vācijā atvērtas sporta zāles, restorānos atļauts ēst uz vietas.

Savukārt Lielbritānijas premjera Džonsona plāns par pakāpenisku izeju no krīzes izraisījis mulsumu sabiedrībā – skaidri formulēto aicinājumu “Paliec mājās” nomainījis “Esiet uzmanīgi”, nedodot skaidras norādes, kā tieši iedzīvotājiem rīkoties.

Kopš ierobežojumu samazināšanas Ķīnā un Dienvidkorejā konstatēti jauni koronavīrusa infekcijas perēkļi. Ķīnā jauni Covid-19 gadījumi atklāti 7 provincēs, bet Dienvidkorejā vakar konstatēti 35 saslimušie.

Cenšoties nogludināt saspīlētās attiecības ar rietumiem, Turcija ir nosūtījusi apjomīgas medicīnisko preču kravas vairākām ES valstīm un ASV. Pašā Turcijā veselības aprūpes sistēma ir pārslogota, valstī ir ap 139 000 inficēto, miruši teju 4000.

Farmācijas kompānija “Johnson & Johnson” sola nākamgad saražot miljardu Covid-19 vakcīnu. Tā varētu būt gatava jau šogad, bet vēl jāveic plaši pētījumi par tās efektivitāti. Arī citas farmācijas firmas šobrīd strādā pie vakcīnas radīšanas.

Ķīnā šodien darbu atsākusi Šanhajas “Disnejlenda” – darbosies atrakcijas, šovi, veikali un restorāni, bet slēgti būs bērnu rotaļu laukumi un atsevišķas interaktīvās atrakcijas. Apmeklētāju skaits būs ierobežots, tiks ievēroti dažādi drošības pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti