Gadumijas nedēļā par trešdaļu pieaudzis Covid-19 inficēto skaits; slimnīcās «trausla stabilitāte»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jau vairāk nekā nedēļa aizvadīta kopš Ziemassvētku brīvdienām, taču vismaz šobrīd situācija slimnīcās neliecina par to, ka Covid-19 pacientu skaits augtu. Diemžēl tā tas varētu būt vien pagaidām, jo konstatēto Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits trīskārt audzis par spīti mazākam testēto skaitam. 

ĪSUMĀ:

  • Gadumijas nedēļā par trešdaļu pieaudzis Covid-19 inficēto skaits.
  • Slimnīcās pagaidām ir trausla stabilitāte; bažas par pacientu pieaugumu.
  • Palielinās ievesto Covid-19 gadījumu skaits.
  • Latvijā konstatēti 640 Covid-19 omikrona varianta gadījumi.
  • Vakcinācijas apjoms svētkos bijis mazāks, nekā ierasts.

Gadumijas nedēļā par trešdaļu pieaudzis Covid-19 inficēto skaits; slimnīcās «trausla stabilitāte»
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Trīskārt palielinājies Covid-19 inficēto skaits

Aizvadītajā nedēļā, no  27. decembra līdz 2. janvārim, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis par 30,2%, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Epidemiologi piebilda, ka tas noticis pat situācijā, kur par 1,9% samazinājies veikto Covid-19 testu skaits.

Pagājušajā nedēļā vidēji dienā tika veikti  6633 testi (iepriekš – 6760), savukārt  dienā atklāti vidēji 799 jauni gadījumi (iepriekš  613).    

Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) aizvadītājā nedēļā pieaudzis līdz 1,13 (nedēļu iepriekš 0,83), kas liecina par straujāku infekcijas izplatīšanos sabiedrībā. 

SPKC pieļāva – tas varētu būt Ziemassvētku brīvdienu ietekmē.

“Dati par pagājušo nedēļu liecina, ka Latvijā ir pieaugums – 30,2%. Kaut arī mēs redzam, ka ir neliels testu skaita samazinājums, tomēr mēs redzam, ka šie saslimstības gadījumi pieaug. Tas tomēr liecina, ka cilvēki sāk slimot vairāk.

Visticamāk, tajos saslimšanas gadījumos, kas tika atklāti pagājušajā nedēļā, inficēšanās bijusi ap Ziemassvētku laiku,” norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Salīdzinot infekcijas izplatības intensitāti uz 100 000 iedzīvotāju vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū pagājušajā nedēļā, nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Latvijā Covid-19 infekcija konstatēta 1,6 reizes biežāk, nekā pilnībā vakcinētiem.   

SPKC atgādināja, ka, pieaugot  vakcinēto skaitam  un Covid-19 infekcijas izplatībai turpinoties pārsvarā nevakcinēto cilvēku vidū, kopējā saslimstībā pieaugs vakcinēto cilvēku infekcijas gadījumu īpatsvars. Tomēr  vakcinēto cilvēku vidū saslimšana visbiežāk norit vieglākā formā un ar retāku stacionēšanas nepieciešamību, tāpēc vakcinēto un saslimušo cilvēku īpatsvara rādītājs vienmēr jāvērtē kontekstā ar vakcinācijas novērsto Covid-19 gadījumu skaitu sabiedrībā kopumā.  

Slimnīcās – trausla stabilitāte

Tikmēr slimnīcās Covid-19 aina vēl šobrīd ir salīdzinoši mierīga: pacientu skaits nekāpj, bet arī nekļūst mazāks. Iepriekšējā nedēļā vidēji 47 pacienti dienā tika stacionēti ar Covid-19. Tāpat joprojām liels skaits pacientu ar smagu slimības gaitu. 

“Spilgti nekas nemainās, un pagaidām nekādas nedz pozitīvas, nedz negatīvas tendences nav novērojamas.

Mums principā ir tā, ka inficēto pacientu skaits, kas atrodas un ārstējas, svārstās no 70 līdz 80 pacientiem. Kaut kādu masveida iestāšanos vai letālo iznākumu izrakstīšanos mēs nenovērojam. Mums viss notiek plānveida kārtā. Uz šo brīdi mums stacionārā ir 78 pacienti,” pastāstīja Daugavpils slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs.

Par trausli stabilu situāciju sauc Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Janita Veinberga: “Pagājušo gadu mēs esam noslēguši ar 35 Covid-19 pacientiem slimnīcā. Bet uz šodienu tie ir 49 pacienti. Pacientu skaits paliek diezgan vienmērīgs. Pagājušajā diennaktī pieci  nākuši klāt.”

Palielinās ievesto Covid-19 gadījumu skaits; izplatās omikrona variants

Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas vidējais rādītājs nedēļas laikā palielinājies līdz 818,9 (nedēļu iepriekš – 756,2). Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā šobrīd ir 497,3 (pirms nedēļas – 514,2). Igaunijā rādītājs palielinājies un aizvadītās nedēļas laikā sasniedzis 640,2 (nedēļu iepriekš – 543,1). Lietuvas rādītājs samazinājies līdz 737,2 (pirms nedēļas – 821,8). 

Pagājušajā nedēļā strauji pieaudzis ievesto gadījumu skaits (358), sasniedzot 6,4% no visiem Covid-19 inficētajiem. Laikā no 50. līdz 52. nedēļai cilvēki, kas inficēti ar Covid-19 visbiežāk Latvijā ieradušies no Lielbritānijas (120), Itālijas (79), Zviedrijas (56), Vācijas (49), Spānijas (46), Somijas (45), Dānijas (39), Norvēģijas (32), Ēģiptes (31),  Francijas (30), ASV (28), AAE (26), Lietuvas (26), Igaunijas (19), Ungārijas (17).  

Latvijā līdz aizvadītajai nedēļai konstatēti vairāk nekā 640 Covid-19 vīrusa omikrona paveida gadījumi:

  • 46% ir ievestie gadījumi (visvairāk gadījumi ievesti no Lielbritānijas - 56, Itālijas - 19, ASV - 18, Spānijas - 18, Dānijas - 16, Francijas - 15, AAE - 14, Zviedrijas - 14, Kanāda - 13, Somijas - 5), no tiem 69% atklāti testējot iebraucējus lidostā.  
  • 54% ir sekundārie gadījumi (inficējušās kontaktpersonas) vai vietējie gadījumi (ar nenoskaidrotu infekcijas avotu un inficēšanās apstākļiem). 

Vakcinācija noritēja kūtri

Ziemassvētku un gadu mijas brīvdienās cilvēki vakcinējušies visnotaļ kūtri. Nacionālā veselības dienesta vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Zaiga Barvida skaidroja - dati par gadumijas brīvdienām vēl var nedaudz mainīties, taču jau šobrīd zināms - poti no 31. decembra līdz 2.janvārim saņēmuši vismaz 2226 cilvēki. Tomēr absolūtais vairums no tiem - vairāk nekā 2000 - bija tieši 2. janvārī. Ziemassvētku brīvdienās gan tika ievadīts vēl mazāk vakcīnu.

"Ziemassvētku brīvdienās bija tikai dažās atsevišķās vietās vakcinācija pret Covid-19. Un tur ir veikti 1152 vakcinācijas fakti tieši trīs Ziemassvētku brīvdienās. Savukārt starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu, tas ir no 17. līdz 30. decembrim, ir nedaudz virs 39 000 vakcinācijas faktu. Tas ir nedaudz mazāk. Ja runājam par nedēļu līdz Ziemassvētkiem, tad tajās četrās darba dienās bija aptuveni 45 000 vakcinācijas faktu," stāstīja Barvida.

KONTEKSTS:

Rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, uz vairāk nedēļām ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji drīkst brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Līdz ar vakcinācijas aptveres pieaugumu vairākas nedēļas bija vērojams Covid-19 gadījumu skaita kritums. Taču decembra vidū atkal pakāpeniski vērojams jaunatklāto Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita pieaugums; turklāt palielinās stacionēto pacientu skaits.

Tikmēr Covid-19 vīrusa omikrona paveida straujā izplatība citās valstīs liek bažīties par būtisku iespējamu uzliesmojumu arī Latvijā. Prognožu modeļi liecina, ka februārī sliktākajā gadījumā vienlaikus slimnīcās varētu ārstēties līdz apmēram 6500 pacientu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti