Latvijā no 21. oktobra plāno «lokdaunu»: mājsēdi vakaros, mācības attālināti un pulcēšanās aizliegumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc aptuveni deviņu stundu ilga darba Krīzes vadības padome pirmdien, 18. oktobrī, izšķīrusies par stingru "lokdaunu" no 21. oktobra līdz 15. novembrim. Tas nozīmē, ka strādās tikai veikali, kur var nopirkt pašas nepieciešamākās preces, bet pārējie būs slēgti. Netiks sniegti nekādi pakalpojumi un būs ierobežota pulcēšanās. Par nedēļu tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks, un pēc tam mācības klātienē atsāks tikai mazākie skolēni, bet lielākie mācīsies attālināti. Vēl "lokdauna" laikā būs jāievēro mājsēde.

ĪSUMĀ:

  • Nepilnas četras nedēļas – no 21. oktobra līdz 15. novembrim – plānots stingrs "lokdauns". 
  • Šajā laikā paredzēta mājsēde, ko plānots noteikt no plkst. 20 līdz plkst. 5.
  • Skolēnu rudens brīvlaiku plānots pagarināt par vienu nedēļu.
  • No 1. novembra klātienē mācības atsāks 1.–3. klases, pārējie mācīsies attālināti.
  • Atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi.
  • Strādās vien pirmās nepieciešamības preču tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji.
  • Citi pakalpojumi, kā arī sporta, izklaides, kultūras pasākumi būs aizliegti.
  • Klātienē drīkstēs strādāt tikai noteiktās darba vietās, piemēram, ražošanā.
  • Pēc 15. novembra plānots atgriezties "zaļajā režīmā"; vakcinētajiem paredz priekšrocības.

Par ierobežojumiem plānots lemt valdības ārkārtas sēdē trešdien, 20. oktobrī, bet ceturtdien, 21. oktobrī, tie varētu stāties spēkā.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") informēja, ka mājsēde plānota no plkst. 20 līdz plkst. 5 un tās ievērošanu uzraudzīs likumsargi.

Mājsēdes laikā ārpus dzīvesvietas drīkstēs atrasties tikai pamatota iemesla dēļ – darba, ārstniecības pakalpojuma saņemšanai, informēja Ministru kabinetā.

Plānots, ka četras nedēļas plānotā "lokdauna" laikā strādās tikai pirmās nepieciešamības preču veikali, pārējās tirdzniecības vietas būs slēgtas. Tāpat paredzēts, ka nebūs pieejami pakalpojumi, izņemot pašus nepieciešamākos, sacīja veselības ministrs.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Skolēnu brīvdienas paredzēts pagarināt līdz 29. oktobrim. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Līdz 15. novembrim atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi. Bērnudārzos paredzēts saglabāt tikai tā saukto dežūrgrupu darbību bērniem, kuru vecāki strādā klātienē kādā kritiski nepieciešamajā darbavietā. Profesionālajā un augstākajā izglītībā mācību procesam jānotiek attālināti.

Veselības ministrs atzina, ka tāpat paredzēts aizliegt pulcēšanos – nebūs atļauti izklaides, sporta, kultūras pasākumi.

Attālinātais darbs kā būtisks drošības pasākums aizvien paliks spēkā. Tas nozīmē, ka klātienē drīkstēs strādāt tikai noteiktās darba vietās, kas ir būtiskas ekonomikas un sabiedrības funkcionēšanas nepārtrauktībai, piemēram, ražošanā. Darbiniekiem, kuriem jāstrādā klientu apkalpošanā klātienē, jābūt ar vakcinācijas sertifikātu.

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") solīja, ka nozarēs kā tirdzniecība, izklaide, pakalpojumu sfēra, kur nepilnas četras nedēļas būs aizliegts darboties, būs pieejams valsts atbalsts. Cik tas izmaksās, pašlaik gan vēl neesot zināms, taču palīdzības mehānismi ir pazīstami no Covid-19 uzliesmojuma iepriekšējā viļņa.

Pēc 15. novembra plānots atgriezties "zaļajā režīmā". Personām ar Covid-19 sertifikātiem paredzētas priekšrocības,

turpretim nevakcinētajiem plānots noteikt vēl striktākus ierobežojumus, skaidroja Pavļuts.

Ministru prezidents sacīja, ka Latvijā ir pārāk daudz cilvēku, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19. Lielā Covid-19 slimnieku skaita dēļ Latvijas veselības aprūpes sistēma ir apdraudēta. Ja nekas radikāli netiks mainīts kopējā uzvedībā, tad pēc neilga laika slimnīcas nevarēs palīdzēt ne tikai Covid-19 slimniekiem, bet arī citiem pacientiem.

"Latvija ir pirmajā vietā pasaulē pēc inficēšanās rādītājiem. Mēs stāvam kraujas malā. Mūsu slimnīcās ir 1014 Covid-19 pacienti. Šis skaitlis, ja mēs neko nedarītu vai darītu par maz, īsā laikā ārkārtīgi strauji pieaugtu," piebilda veselības ministrs.

Valdības locekļi par stingrajiem Covid-19 ierobežojumiem atvainojās tiem cilvēkiem, kuri ir vakcinējušies pret Covid-19. Vienlaikus valdība aicināja vakcinēties pret Covid-19 tos, kuri to vēl nav izdarījuši.    

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā. Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Nedēļu pēc ierobežojumu stāšanās spēkā Covid-19 saslimstības tendences ir negatīvākas, nekā prognozēts. Tāpēc tiek spriests par vēl stingrāku ierobežojumu, tostarp mājsēdes ieviešanu. Izskanēja arī piedāvājums Covid-19 krīzes vadību nodot ekspertiem no bruņotajiem spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti