Panorāma

Deputāti atbalsta stingrāku ierobežojumu noteikšanu

Panorāma

Par ierobežojumiem turpina lemt

Kā noteikt, vai Covid-19 sertifikāts ir viltots?

Covid-19 vakcinācijas sertifikāts – īsts vai viltots? Kā to nosaka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kā nosaka, vai Covid-19 vakcinācijas sertifikāts ir īsts vai viltots? Līdz šim kopumā Latvijā ir anulēts 21 viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts. Par to iespējamu izsniegšanu uz izmeklēšanas laiku no darba pienākumu veikšanas ir atstādināti vairāki mediķi. Ja vaina apstiprināsies – ārstam darbs būs jāpārtrauc, skaidroja Veselības ministrijā. 

Kopš 6. septembra Nacionālajā mikrobioloģijas references laboratorijā pētīšanai ir iesūtīti 30 asins paraugi, kas ņemti no pacientiem, kuri bija pilnībā vakcinēti, bet nonākuši slimnīcā ar Covid-19.

Par četriem ir aizdomas, ka vakcinācija bijusi fiktīva.

Laboratorijā tiek nogādāti asins paraugi no visām Latvijas slimnīcām, lai analizētu antivielas.

Laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins skaidroja: "Mums ir iespēja atšķirt, vai tās antivielas, kas cilvēkam cirkulē, ir izstrādātas pēc vakcīnas, vai ir tādas antivielas, kuras izstrādātas pēc saskarsmes ar pašu vīrusu. Ja mēs konstatējam, ka cilvēkam, kurš ir pilnīgi vakcinēts, nav konstatētas antivielas, tad tas ir tāds jau aizdomīgs gadījums."

Taču simtprocentīgi noteikt, vai bijusi krāpšanās ar vakcinēšanos, pēc asins paraugiem vien nevar.

Tādēļ papildus jābūt arī ārsta slēdzienam par konkrēto pacientu, jo var būt gadījumi, kad organismā antivielas neveidojas. 

"Iemesls var būt cilvēka kaut kāds veselības stāvoklis un kaut kādas blakus saslimšanas vai blakus diagnozes, vai arī cits iemesls," norādīja  Ņikišins.

Cits iemesls var būt arī viltots vakcinācijas sertifikāts. Tos, kuri par viltojumiem zina, Veselības ministrija aicina laikus apzināties sekas, lai par iemeslu pacienta nāvei nekļūst viltots sertifikāts, un aicina par krāpšanos ziņot. 

"Es gribētu aicināt visus cilvēkus, kas zina par šādām situācijām, ziņot. Un pasargāt cilvēkus, ja ir izvēle – nolikt kādu situācijā, kur saņems sodu pret situāciju, kur kāds, iespējams, nomirs šīs nenotikušās vakcinācijas dēļ, es lūdzu rīkoties saprātīgi, un mēs centīsimies rast risinājumus, kā tos cilvēkus, kas šādus pakalpojumus ir izmantojuši un ziņojuši par to – lai viņus nesodītu. Savukārt ārstniecības personām, kas ir iesaistītas šādu pakalpojumu sniegšanā, nav vietas ārstniecības sistēmā," sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Piemēram, starp atklātajiem gadījumiem, kad sertifikāts viltots, ir arī gadījums ar jaunu, veselu cilvēku, kurš inficējies ar Covid-19, bet kuram antivielu nav, secinājums – sertifikāts, visticamāk, ir viltots.

KONTEKSTS:

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem mediķiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Savukārt viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Tikmēr viena medicīnas māsai, kas viltojusi nosūtījuma dokumentu negatīva Covid-19 testa rezultāta saņemšanai, ir piespriests naudassods 1500 eiro apmērā.

Oktobrī arī tapa zināms, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķiem ir aizdomas, ka vēl vairāki smagā stāvoklī slimnīcā esošie pacienti tomēr nav vakcinēti pret Covid-19, lai gan viņiem ir attiecīgs sertifikāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti